Recetë e thjeshtë për gjoksin e pulës së zier

Le ta pranojmë: dëgjojmë “gjoks pule të pjekur pa leje” dhe dëgjojmë “pa shije, gome, jo faleminderit”. Përpara se të hidhemi në ndonjë përfundim, a mund t’ju interesoj për lëngun e arrëmyshkut me trumzë?

Çelësi për të bërë gjokse të buta pule të ziera është nxehtësia e ulët: Ziejeni pulën në zierjen më të butë, fikeni zjarrin pas disa minutash dhe më pas lëreni në ujë të nxehtë, pak më poshtë se vlimi për disa minuta. Pak më shumë gatim nga nxehtësia e mbetur. Ndërsa USDA deklaron se 165 gradë është temperatura e brendshme që duhet goditur për të gjitha shpendët, pasterizimi i mishit nuk ndodh me nxehtësi, por me kalimin e kohës. Nëse jeni duke përdorur gjokse më të mëdha, mund të duhet pak kohë për t’u gatuar – për sa kohë që mund të arrini temperaturën e brendshme 150° dhe ta mbani atje për të paktën 5 minuta, pula juaj është gati për t’u ngrënë. Duhet të jetë e sigurt. Nëse është e mundur, zgjidhni gjoksin më të vogël për të eksperimentuar me këtë recetë.

Çelësi i dytë për të gatuar pulën e zier që dëshironi të hani është ta mbytni atë në një salcë të shijshme. Për atë lëng mishi e kisha fjalën? Pak gjalpë, pak verë të bardhë, pak erëz, dhe ja ku e keni, një bombë me shije drithëruese. Njëherazi rastësor dhe elegant, mund të dëshironi të bëni një grup të dyfishtë, për çdo rast. Dhe nëse, si unë, ju pëlqejnë salcat tuaja kremoze, atëherë kjo salcë e bardhë Barbecue mund të jetë thjesht filxhani juaj i çajit.

Nëse e keni bërë këtë recetë, na tregoni duke komentuar më poshtë dhe na tregoni se si ju pëlqeu!

Reklamim – Vazhdoni të lexoni më poshtë

Rendimenti:

2


porcionet

koha e përgatitjes:

0

orë

10

Minuta

koha totale:

0

orë

40

Minuta

për pulën

2


gjoks pule pa kocka pa lëkurë (rreth 1 kile)

Për lëng mishi me arrëmyshk

1/4 lugë.

piper i zi i sapo bluar

1/4 lugë.

arrëmyshk i freskët i grirë

1 lugë.

miell për të gjitha qëllimet

1 lugë.

gjethet e freskëta të trumzës

thekon spec të kuq të grimcuar, për zbukurim

Ky modul i blerjes së komponentëve është krijuar dhe mirëmbajtur nga një palë e tretë dhe është importuar në këtë faqe. Ju mund të jeni në gjendje të gjeni më shumë informacion në lidhje me këtë dhe material të ngjashëm në faqen e tyre të internetit.

  1. Përzieni ujin dhe kripën së bashku në një tenxhere të madhe. Shtoni pulën dhe mbulojeni me kapak. (Përndryshe, lëreni të marinohet për 30 minuta për një pulë të pjekur pa shije më të shijshme.)
  2. Vendoseni tenxheren me pulën në zjarr mesatar dhe lëreni të ziejë. Ulni nxehtësinë në nivelin më të ulët të mundshëm dhe ziejini për 3 deri në 4 minuta. Fikni zjarrin, mbajeni kapakun dhe lëreni pulën të gatuhet mbi nxehtësinë e mbetur derisa temperatura e brendshme të arrijë 165°, rreth 5 deri në 10 minuta në varësi të madhësisë së gjoksit. Transferoni në një dërrasë prerëse dhe lëreni të pushojë për 10 minuta.
  3. Ndërkohë, bëni salcën e kremit: Në një tenxhere të vogël mbi nxehtësinë mesatare shkrini gjalpin me kripë, piper dhe arrëmyshk. Hidhni miellin dhe gatuajeni derisa të marrë ngjyrë të artë, 1 minutë. Hidhni ngadalë verën dhe lëreni të vlojë, duke e trazuar. Gatuani derisa vera të pakësohet, rreth 2 minuta, më pas përzieni gradualisht me krem, ujë dhe trumzë dhe ziejini për 3 deri në 4 minuta.
  4. Pritini pulën në feta dhe shërbejeni me salcë kremi. Nëse dëshironi, zbukurojeni me thekon djegës të kuq dhe lëkurë limoni.

qershor zee

Kjo përmbajtje është importuar nga {embed-name}. Ju mund të jeni në gjendje të gjeni të njëjtën përmbajtje në një format tjetër, ose mund të gjeni më shumë informacion në faqen e tyre të internetit.

shijshëm

Po kërkoni më shumë receta? Merrni revistën tonë të re tremujore!

Kjo përmbajtje është krijuar dhe mirëmbajtur nga një palë e tretë dhe është importuar në këtë faqe për të ndihmuar përdoruesit të japin adresat e tyre të emailit. Mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me këtë dhe gjëra të ngjashme në piano.io

Reklamim – Vazhdoni të lexoni më poshtë

Leave a Comment

Your email address will not be published.