Receta: Zbutni bluzën e mesjavës me këtë shkumë me mjedër dhe çokollatë të zezë

Harrojeni dashurinë, do të donim të kënaqeshim me shkumën me çokollatë dhe duke qenë se i marrim kënaqësitë tona seriozisht, vendosëm të kënaqemi me një recetë për shkumë me mjedër dhe çokollatë të zezë. Ëmbëlsirat janë si këngët për t’u ndjerë mirë dhe nëse janë të mbushura me përfitime shëndetësore, ato me siguri do të na bëjnë të kërcejmë ashtu si kjo recetë nga Mjedra dhe çokollata e zezë Mousse është padyshim trajtimi i përsosur i së hënës që mund të kërkojë çdokush.Përbërësit për bazën e brownie me çokollatë:

vezët nr 4

sheqer pluhur 300 g

Miell 100 gram

pluhur kakao 50 g

Gjalpë pa kripë (i shkrirë) 200 gram

çokollatë e zezë 320 g

Futje pelte me mjedër

Pure e mjedrës 200 gram

sheqer pluhur 20 g

Gjethja e xhelatinës 2 nr.

material për Musa me çokollatë me mjedër:

çokollatë e zezë 300 g

sheqer pluhur 150 gr

Vezë të plota 1 nr.

e verdha e vezes 3 nr

gjethe xhelatine 14 g

Pure e mjedrës 350 gram

Krem pana 450 gr

Perla Crunchy 120 gram

Përbërësit për Scarlet Spray:

gjalpë kakao 500 gr

çokollatë e bardhë 500 gr

ngjyra e kuqe kakao 50 ml

metoda:

Për të bërë bazën e brownie. Shkrini gjalpin dhe çokollatën në një enë dhe mbajini mënjanë. Rrihni sheqerin me vezët derisa të treten dhe më pas përzieni çokollatën e shkrirë dhe gjalpin. Shtoni miellin e rafinuar dhe pluhurin e kakaos, piqni në 170°C për 10 deri në 12 minuta.Për të bërë futjen e pelte me mjedër, thithni xhelatinën në ujë të ftohtë. Në një tenxhere ngrohni purenë e mjedrës dhe sheqerin. Tani përziejmë mirë xhelatinën dhe e vendosim në një tigan të sheshtë. Zhyt xhelatinë në ujë të ftohtë për të bërë shkumë.

Ngrohni purenë e mjedrës në një tenxhere të rëndë, shtoni xhelatinë të lagur, shtoni çokollatën e zezë, përzieni mirë dhe mbajeni mënjanë. Merrni vezët e plota dhe të verdhat e vezëve në një tas përzierjeje Kitchen Aid, gatuajeni sheqerin me 50 ml ujë në 116⁰C, filloni të rrihni vezët dhe shtoni sheqerin e gatuar gradualisht për të bërë bomba torfe.

Tani përzieni përzierjen e çokollatës dhe përzierjen e vezëve së bashku. Palosni kremin e rrahur një herë. për të mbledhur. Merrni një kallëp në madhësinë e një kokrra të kuqe silikoni. Mbushni gjysmën e kallëpit të manaferrave me shkumë, më pas vendosni pelte në mes, mbulojeni me shkumë dhe shtoni perlat crunchy dhe më pas mbulojeni me mousse të ndjekur nga baza brownie.E vendosim në ngrirje për të paktën 3 orë dhe më pas e heqim nga myku shkumën. Përzieni gjalpin e shkrirë dhe çokollatën për spërkatje dhe shtoni bojë të kuqe. Vendoseni këtë përzierje në një spërkatës dhe spërkateni mbi ëmbëlsirat. Dekoroni me fletë ari.

përfitimet:

kakao Ka aftësinë për të stimuluar trurin për të lëshuar endorfina që ndihmojnë në ngritjen e humorit. Pluhuri i kakaos pa sheqer është një burim i magnezit dhe mineraleve të tjera dhe i mungon gjalpi i kakaos me kalori ose sheqernat që gjenden në çokollatën e llojllojshme të kopshtit.

Përveç ngritjes ose rritjes së momentit të humorit tuaj, reputacioni i çokollatës për efektet antioksiduese dhe reduktimin e faktorëve të rrezikut për sëmundjet e zemrës po rritet për shkak të përmbajtjes së kakaos. Ka shumë përfitime të tjera shëndetësore, si afrodiziak dhe duke vepruar si krem ​​kundër diellit për të ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga dielli.Përveçse është një burim i shkëlqyer i fibrave dhe i pasur me antioksidantë që ndihmojnë në reduktimin e stresit oksidativ, mjedër Kanë pak kalori, por kanë shumë lëndë ushqyese. Konsumimi i tyre ndihmon në uljen e rrezikut të kancerit, diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe sëmundjeve të tjera për shkak të përmbajtjes së tyre antioksidante. Ato mund të ndikojnë pozitivisht në sheqerin në gjak, të përmirësojnë artritin, të ndihmojnë në humbjen e peshës dhe madje të luftojnë plakjen.

Edhe pse mjedrat janë më të mira për t’u ngrënë pas blerjes, ato mund të ngrihen dhe të shijohen në çdo kohë të vitit me të njëjtat alternativa të shëndetshme.

Leave a Comment

Your email address will not be published.