Receta vegane e qumështit me shqeme (pa pjekje)

Alternativat e qumështit nuk arrijnë gjithmonë në shenjë, veçanërisht kur ca djathë është objektivi. Por qumështorja vegane me shqeme është një nga ato shijet dekadente që shumë njerëz deklarojnë se është më e mirë se qumështorja klasike e qumështit. Dhe ky është një version i preferuar pa pjekje. Ka një konsistencë jashtëzakonisht të pasur pa qumësht, aromë krejtësisht të ëmbël dhe të lezetshme dhe është e gjithë kënaqësia që mund të prisni.

Receta vegane e qumështit me shqeme - e pasur, dekadente, krejtësisht e ëmbël dhe pak e ëmbël. Plus, kjo ëmbëlsirë e këndshme është në mënyrë natyrale me bazë bimore, pa soje, pa qumësht, pa vezë dhe opsionalisht pa gluten!

Ky tortë me djathë vegan me shqeme nuk është në të vërtetë asnjë ëmbëlsirë pjekjeje

Shumë vite më parë, ishte një kompani e mrekullueshme e vogël e quajtur Gjirafa e qeshur. Ai bëri makarona të shëndetshme të papërpunuara dhe granola. Ne i donim produktet e tyre, por si shumë kompani më të vogla, ato nuk mund të fitonin shpërndarje të mjaftueshme për të mbijetuar. Për fat të mirë, ai ndau disa nga recetat e tij të preferuara me ne përpara se të dilte në pension, duke përfshirë këtë ëmbëlsirë me djathë vegan.

Fillimisht e postuam këtë recetë më shumë se një dekadë më parë, por që atëherë e kemi përditësuar me më shumë informacion, opsione të thjeshta dhe përgjigje për disa nga pyetjet kryesore të bëra shpesh.

A mund të përdor në vend të kësaj kore Graham Cracker?

Patjetër! ti mundesh bëj tënden, Ju gjithashtu mund të përdorni një kore byreku graham pa qumësht të përgatitur paraprakisht. Do të ketë mbushje shtesë, dhe mbushja mund të mbushë edhe dy kore byreku. Ne nuk e kemi testuar shumën për ta konfirmuar.

A mund ta zëvendësoj miellin e bajames me miellin e bajames?

Receta origjinale në fakt përdor gjysmë miell bajamesh dhe gjysmë miell bajamesh. Vakti i bajames shton pak më shumë teksturë, ndërsa mielli i bajames jep një bluarje të imët si një krisur graham të bluar. Vërtet varet nga preferenca. Ju mund të përdorni vetëm miell bajamesh, ose të grini disa bajame në përpunuesin tuaj të ushqimit ose në mullirin e erëzave në një strukturë miell.

A mund ta kapërcej majanë ushqyese?

Teknikisht, ju mund ta hiqni atë. Kjo në asnjë mënyrë nuk ndikon në strukturën e cheesecake, pasi është një sasi kaq e vogël. Por nëse keni disa në dorë, përdorni atë! Është vetëm erëza që ndihmon në imitimin e atmosferës së djathit krem ​​në këtë recetë. Nuk do të ndikojë në shijen në asnjë mënyrë.

Çfarë mund të zëvendësoj për nektarin e agave?

Nëse nuk jeni rreptësisht vegjetarian, mjalti funksionon mirë. Opsione të tjera vegjetariane përfshijnë nektarin e kokosit, shurupin e artë ose shurupin e orizit kafe. Zakonisht nuk përdorim shurup panje në mbushje, pasi nuk shkrihet shumë mirë. Ju gjithashtu mund të përdorni sheqer të thjeshtë të vjetër në një majë.

Nuk më pëlqen shija e ekstraktit të vaniljes së papërpunuar. Çfarë mund të zëvendësoj?

As ne! Për recetat pa pjekje, ne na pëlqen të përdorim aromë natyrale vanilje, e cila është e vërtetë vanilje, por në një bazë pa alkool, siç është glicerina. Opsione të tjera përfshijnë pluhur vanilje, paste fasule vaniljeose vetëm 1/2 deri në 3/4 a . farat e fasule vanilje,

Receta vegane e qumështit me shqeme - e pasur, dekadente, krejtësisht e ëmbël dhe pak e ëmbël. Plus, kjo ëmbëlsirë e këndshme është në mënyrë natyrale me bazë bimore, pa soje, pa qumësht, pa vezë dhe opsionalisht pa gluten!

Shënim i dietës speciale: ëmbëlsira me djathë vegane me shqeme

Për sa i përket përbërësve, kjo recetë është pa qumësht/jo qumësht, pa vezë, pa gluten, pa drithëra, pa kikirikë, pa soje, vegane, me bazë bimore dhe vegane.

Tortë me djathë vegane me shqeme

Autori:

Lloji i recetës: ëmbëlsirë

Vakti: amerikane

 • 4 gota vakt bajame
 • lugë e vogël kripë deti
 • filxhan shurup panje
 • 2 lugë vaj kokosi të shkrirë
 • 2 lugë pastë hurme (shih postimin më lart për zëvendësues)
 • 3 filxhanë shqeme, të zhytura në ujë për 4 deri në 6 orë dhe të kulluara
 • filxhan vaj kokosi i shkrirë
 • filxhan nektar agave (shih postimin më lart për zëvendësuesit)
 • filxhan lëng limoni
 • filxhan qumësht kokosi të lehtë, pije qumështi ose ujë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • fasule vanilje, e grirë (ose lugë ekstrakt shtesë vanilje)
 • lugë maja ushqyese
 • lugë e vogël kripë deti
 1. Në një tas të madh, përzieni miellin e bajameve dhe kripën.
 2. Shtoni shurupin e panjës, vajin dhe pastën e hurmës dhe përziejini derisa të bashkohen.
 3. Rreshtoni një tigan 9-inç në formë burimi ose 2 tigane 6-inç në formë susta me mbështjellës plastik.
 4. Me duar të lagura ose një copë mbështjellëse plastike, shtypni përzierjen e kores në trashësinë tuaj të dëshiruar në anët e poshtme dhe të sipërme të tavës.
 5. E vendosim koren në frigorifer për 1 orë.
 1. Kombinoni shqemet, vajin e kokosit, agave, lëngun e limonit, qumështin ose ujin e kokosit, vaniljen, farat e vaniljes (nëse përdorni), majanë ushqyese dhe kripën në blenderin ose përpunuesin tuaj të ushqimit me fuqi të lartë dhe përzieni derisa të jetë homogjen.
 2. Hidheni mbushjen në koren tuaj të përfunduar dhe ngrini për të paktën një orë që të ngurtësohet.
 3. Ftoheni cheesecakes derisa të jenë gati për t’u shërbyer.
 4. Lëreni buzën e tiganit të hapur dhe shërbejeni me garnitura si kokosi dhe fruta të freskëta, nëse dëshironi.

Opsioni i kores së pjekur: Dehidratoni koren për 24 deri në 48 orë, ose piqni në furrë 350ºF për 15 deri në 20 minuta. Lëreni plotësisht koren përpara se ta mbushni.

madhësia e shërbimit: 1 copë Kaloritë: 474 trashë: 37,9 g Yndyra e ngopur: 13.7 g Karbohidratet: 30.7 gram Sheqeri: 17.3 g Natriumi: 153 mg Fibra: 4.7 g Proteina: 10.1 g

3.5.3229

Ëmbëlsirat me shqeme dhe pa qumësht

Akullore me shqeme me çokollatë

Receta e akullores me shqeme me çokollatë - pa qumësht, pa sojë, pa gluten, me bazë bimore, vegan. Krem dhe i pasur, si tartufi i ngrirë!

Krem shqeme Dardhë Tartu

Torte me çokollatë të papërpunuar portokalli

Receta e tortës me çokollatë të papërpunuar me portokall - Vegan + pa gluten

Leave a Comment

Your email address will not be published.