Receta të thjeshta supash – New York Times

Nëse një tenxhere me supë të bërë në shtëpi vjen me një kazan të madh me disa përbërës që ziejnë për orë të tëra, mendoni përsëri. Supa me perime është një formulë e lehtë për t’u përgatitur që kërkon vetëm disa përbërës dhe kohë minimale gatimi, por ofron të njëjtin rehati të pasur që synojnë të ofrojnë supat. Gjithçka që ju nevojitet është rreth një kile perime të freskëta, tre gota ujë dhe një blender ose një përpunues ushqimi (megjithëse një matës patate mund të shtypet në shërbim). Rezultati do të jetë dy porcione bujare me nxehtësi prej kadifeje, ose katër porcione më modeste.

Varet nga ju të shtoni personalitet. Supat bazë mund të pasurohen duke zëvendësuar ujin me lëng, duke shtuar krem ​​të trashë ose qumësht kokosi, ose duke shtuar pak vaj ulliri, vaj borziloku ose vaj arre. Xhenxhefili, speci djegës, qepa, hudhra ose qepët e vogla të pjekura lehtë mund të bëhen pure me perime. Supa mund të vishet me kos grek, djathë dhie të freskët, pesto ose një kukull me Chili Crisp; Mund të shtoni krutona, kaperi, qiqra ose barishte të tjera të grira, pak djathë të grirë, avokado të prerë në feta, qepë, bajame të thekura ose arra pishe, të verdha veze të ziera në sitë ose proshutë të grirë pak përpara se ta shërbeni.

Më poshtë janë shabllonet për një supë bazë të bërë me karrota dhe xhenxhefil, si dhe sugjerime për disa kombinime të tjera. Edhe pse perimet e freskëta janë shtylla kurrizore e shumicës së këtyre supave, disa artikuj të konservuar, veçanërisht fasulet e zeza ose cannellini dhe domatet San Marzano, gjithashtu funksionojnë mirë (konsideroni përgatitjen e perimeve të gatuara të mbetura). Për shumicën e supave, një spërkatje e acidit – disa pika lëng limoni ose uthull – është gjithçka që nevojitet për të ndriçuar aromën.

Koha: 30 minuta

Rendimenti: 2 deri në 4 racione

1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër

1 lugë gjelle xhenxhefil të freskët të grirë

1 kile karota (rreth 8), të qëruara, të prera, të copëtuara

1 lugë çaji lëng limoni

kripë për shije

1 lugë gjelle maja karotash të grira hollë ose barishte të tjera, sipas dëshirës

1. Ngrohni vajin në një tenxhere 3 litërshe mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni xhenxhefilin dhe skuqeni për disa minuta derisa të zbutet. Përzieni karotat. Shtoni 3 gota ujë.

2. Lërini të ziejnë, zvogëloni nxehtësinë në zjarr të ngadaltë dhe gatuajeni derisa karotat të jenë shumë të buta kur shpohen me thikë, 15 deri në 20 minuta. Hiqeni nga zjarri dhe shtoni 3 deri në 4 kube akulli që të ftohen shpejt.

3. Pure në një blender ose procesor ushqimi. Kthejeni në tenxhere dhe lëreni të ziejë. Rregulloni konsistencën duke shtuar ujë sipas dëshirës ose duke e zier më gjatë që të trashet. Shtoni lëng limoni dhe kripë sipas shijes. Hidhni me lugë në enë të nxehta ose pjata supe të cekëta, shpërndani disa barishte në mes të tasave dhe shërbejeni.

asparagus: Nëse bishtat janë të trasha, i qëroni. Shtoni pak vaj ulliri dhe një spërkatje Parmigiano-Reggiano të grirë. Konsideroni të shtoni një vezë të zier në çdo shërbim.

Brokoli ose brokoli: Përdorni kërcell dhe lule. Sezoni me spec djegës, spërkatni me qumësht kokosi, spërkatni me uthull orizi dhe rezervoni disa lule të vogla për zbukurim.

Velote e lulelakrës: Do t’ju duhet një kokë e tërë, e prerë mirë dhe e prerë. Shtoni sipër pak krem ​​të përgjysmuar ose të trashë dhe shpërndani kaperi, fëstëkë ose bajame të grira e të thekura.

Domate kremoze: Hidhni domate të konservuara me hudhër, më pas të ëmbëlsuara me krem ​​ose me erëza me djegës ose Sriracha.

Thjerrëzat dhe salsiçet: Filloni me dy të tretat e filxhanit thjerrëza të papërpunuara; Ata do të gatuhen për rreth 30 minuta. Më pas shtoni më shumë ujë dhe skuqni salsiçen. Ose filloni me dy gota thjerrëza të gatuara të mbetura. Një spërkatje verë e kuqe do të ishte mirë.

Preshi patate: Ky është një klasik. Ju mund të dëshironi të shtoni pak krem ​​dhe të hidhni disa qiqra të grirë ose havjar salmon, ose të dyja, në sipërfaqe.

Sunchokes dhe patate: Krahasuar me preshin e patates, kjo varietet toke kërkon hudhër në bazë dhe kos grek në krye.

zymbyl uji: Përdorni të gjithë tufën, bishtat dhe të gjitha, më pas shtoni kremin. Rezervoni disa degëza të vogla për zbukurim në supën e përfunduar. Është një ftohtë i mrekullueshëm.

Fasule e bardhë ose e zezë: Një kanaçe fasule prej 14 deri në 16 ons mund të lahet, të zihet për pak kohë në ujë me erëza si hudhra, speca ose qepë përpara se të godasë makinën tuaj. Disa copa derri plotësojnë fasulet e bardha dhe patatet e skuqura të misrit mund të konsumojnë të zezën.

Leave a Comment

Your email address will not be published.