Receta të thjeshta makaronash verore nga Rachel Roddy

Rachel Roddy e di mirë se makaronat janë një labirint historik i shijshëm, emocionalisht i pasur dhe historik. Përpjekja për ta kapërcyer këtë në përzgjedhjen e fjalëve në një faqe nuk duhet marrë lehtë.

“Nuk e kam ëndërruar kurrë që të shkruaj një libër për makaronat, sepse, dua të them, do të ishte çmenduri”, thotë shkrimtarja e ushqimit, Incredible përmes telefonit nga Roma, ku jeton që nga viti 2008. E megjithatë, ai ka. Libri i saj i kuzhinës me ngjyrë të verdhë të verdhë, Një AZ me makarona, Përmban 50 tregime rreth 50 figurave të makaronave – vetëm një pjesë e 1300 figurave të identifikuara nga autori i Oretta Zanini di Vita, një nga frymëzimet e Rodit. enciklopedia e makaronave, Ajo i quan figurat e panumërta në libër “vepra arti shtëpiake”. “Ata janë, apo jo?” Ajo thotë pak me ngurrim.

Fifty Sizes është ende një projekt kolosal kur mendon se kronika e makaronave është në njëfarë kuptimi një kronikë e Italisë. “Çdo ditë, unë do të frikësohesha nga stërmadhësia e detyrës,” kujton Roddy. “Dhe pastaj çdo ditë, do të kujtoja se po bëja vetëm një pjesë të vogël të formave, dhe kjo ishte mirë.”

Roddy has lived in Rome since 2008

” height=”3000″ width=”2000″ layout=”responsive” class=”inline-gallery-btn i-amphtml-layout-responsive i-amphtml-layout-size-defined” on=”tap:inline-image-gallery,inline-image-carousel.goToSlide(index=1)” tabindex=”0″ role=”button” data-gallery-length=”5″ i-amphtml-layout=”responsive”>

Roddy jeton në Romë që nga viti 2008

(Sophie Davidson / PA)

Ajo e gjurmon rëndësinë e lashtë të makaronave dhe vermiçelit, dhe sigurisht “goditjet më të mëdha”, në katër qoshet e bashkim pjesësh figure: pene, spageti, tagliatelle, fusilli. Kur bëhet fjalë për formën e saj të preferuar të makaronave, kuptohet që ajo ka shumë – rigatoni (tubi) është pak më përpara se pakoja.

Nëse ajo mund të hante vetëm një pjatë makarona çdo ditë përgjithmonë, megjithatë, pas shumë diskutimesh, kolumnistja me origjinë britanike thotë se do të ishte një lëmsh ​​makaronash me ushqim deti (receta Cappelli di me karkaleca deti dhe limon më poshtë). Shih Angelo). Megjithatë, makaronat me perime të buta të ziera në avull, të cilat më pas “shtrydhen rreth një tigani” me vaj dhe speca, ose açuge, ndoshta djathë, ndoshta një grusht kaperi, afrohen shumë. “Ne e hamë atë gjatë gjithë kohës,” thotë ajo – brokoli është fajtori i zakonshëm, ose majat e rrepës.

Megjithatë, Roddy nuk bën luftë për ndonjë formë të veçantë makarona. Ajo ka arritur të vlerësojë varietetet shumë të holla të cappelli d’angelo ose tagliolini dhe pranon se preferon versionet më të mëdha të fusilli dhe penne – fusillioni dhe penoni, në krahasim me versionet më të vogla klasike, të cilat shërbehen pa salcë, gjë që ka prishur shumë fëmijëri.

Megjithatë, ajo i kupton shumë mirë dyshimet dhe mosbesimin që e rrethojnë – harqet që nuk gatuhen kurrë në mënyrë të barabartë, bërthama e tyre e fortë duket se është rezistente ndaj ujit të vluar. Kështu ajo i paraqet atij një letër të torturuar xhaxhai në libër (me partnerin e saj Vincenzo si xhaxhain e munduar). Pas shumë kërkimesh dhe hetimi mbi letrat dhe kolonat klasike të Anguish Auntie, ajo gjeti me kënaqësi “Ju mund të ktheni fjalë për fjalë çdo problem seksual me një formë makaronash çdo herë!”

“Dua të them, ata u ndotën deri në fund,” thotë ajo duke qeshur, duke vënë në dukje se botuesi i saj duhej ta ndalonte që ta hiqte dhe të shkruante të gjithë librin si një letër mundimi.Gatimi çdo ditë më duket një proces krijues. Më pëlqen që mund të jetë e bukur dhe e shëmtuar dhe kjo është e gjitha, apo jo? Kjo është jeta, në të vërtetë, gatimi. Dhe dua të them nëse jeni duke ngrënë një qese me munchies përbindësh ose një pjatë me kapelaçi

Ndërkohë që ka shumë foto të bukura dhe shkarravina në formë makaronash Një AZ makarona, ka edhe receta që nuk e kanë fare imazhin shoqërues. “Unë mendoj se disa libra kanë shumë imazhe, [that] Ne ndalojmë së lexuari. Prandaj më pëlqejnë librat e gatimit pa fotografi”, thotë Roddy. “Sepse ju preken nga fjalët dhe ju pikturoni foton tuaj, dhe pastaj hyni në një fushë tjetër, apo jo?”

Roddy synon të na japë këshilla domethënëse, vërtet të dobishme, jo vetëm udhëzime hap pas hapi. “Dëshironi që dikush t’ju thotë: ‘Shiko, prese domaten shumë të vogël, tregohu bujar me vajin, shumë kripë dhe më pas hidhe vërtet, thjesht shtoni pak ujë për gatimin e makaronave në mënyrë që të jetë pak e shijshme’ – ato këshilla ku mendon: ‘Ah, në rregull’”, shpjegon ajo.

Kjo qasje lozonjare, gjetja e gëzimit dhe marrja e makaronave me seriozitet dhe nderim, por jo shumë seriozisht dhe me nderim, qëndron në themel të punës së Roddy. Si e tillë, ajo nuk ka dogma kur bëhet fjalë për të freskëta kundër të thata. Gjithashtu, “të gjitha makaronat fillojnë nga e para”.

Asaj i pëlqen të bëjë herë pas here të sajën, për shembull tortelini, dhe herë pas here ravioli, por nuk është aspak një “fanatike e prodhimit të makaronave”. Në vend të kësaj, si shumica prej nesh, ajo preferon ta blejë atë të gatshme. Duke folur fjalë për fjalë, ajo pranon se nëse “paguan një paund më shumë” [than usual] Për një pako, ju thjesht merrni diçka krejtësisht të ndryshme “—dhe ndoshta më mirë—por ajo nuk ndihet nën presion për ta bërë këtë. “Nuk ka asnjë ndryshim midis formave të zbukuruara të punuara me dorë dhe atyre të thata, sepse janë të gjitha të mira. Huh”.

Për Roddy, gatimi është si “akte të vogla krijimi”. Dhe kjo nuk do të thotë se shumë herë, unë nuk gatuaj kur jam i zemëruar, i lodhur ose nuk dua të gatuaj – dhe në të njëjtën kohë, e di që është puna ime.

“Pavarësisht kësaj, gatimin çdo ditë e shoh si një proces krijues. Më pëlqen që mund të jetë e bukur dhe e shëmtuar dhe kjo është e gjitha, apo jo? Kjo është jeta, në të vërtetë, gatimi. Dhe dua të them nëse jeni duke ngrënë një qese me munchies përbindësh ose një pjatë me kapelaçi.”

Bëni lazanja, të cilat Roddy-t i pëlqen t’i bëjë kur një “stuhi nxehtësie” godet kuzhinën e tij. “Ndihem si një tornado, gjithçka që prek” [when I’m cooking], – thotë ajo. “Kështu që mund të më imagjinoni me lazanja. Por atëherë, a nuk është kjo gjëja më e kënaqshme?”

Megjithatë, ajo shton: “Unë e torturoj veten me lazanja. Gjithmonë e bëj pak vonë gjatë ditës”.

Gjëja me të cilën ajo nuk e torturon veten është vaji i ullirit. Nuk del asnjë shishe apo gërvishtje. Vaji i mirë i ullirit është në fakt shpenzimi i tij më i madh — dhe jo më pak i bezdisshëm — i kuzhinës. Për një vaj ulliri të mirë ekstra të virgjër (ajo rekomandon të kërkoni vaj ulliri grek në supermarketet britanike, pasuar nga palestinezët dhe qipriotët), “duhet të paguani 12-14 £ për litër,” thotë ajo. “Gjë që tingëllon shkëlqyeshëm. Mund të them se ishte zhvatëse për mua”, thotë ajo. Diapazoni i çmimeve duhet të zhvendoset pak”.

Ajo shpreson shumë që të ofrojë bashkim pjesësh figure të saj me makarona, për njerëzit që “kanë momente eureka me receta shumë të thjeshta. Nëse njerëzit kanë dy ose tre të preferuara që i bëjnë vazhdimisht dhe i bëjnë të tyret, unë do të jem shkrimtari më i lumtur i ushqimit ndonjëherë.

“Shpresoj se ky është një libër i dobishëm,” vazhdon ajo. “Sepse kur e kam atë pjatën me makarona përpara, për atë minutë, gjithçka është mirë me botën”.

makarona të mesit të verës

A summer favourite for big groups

” height=”3000″ width=”2000″ layout=”responsive” class=”inline-gallery-btn i-amphtml-layout-responsive i-amphtml-layout-size-defined” on=”tap:inline-image-gallery,inline-image-carousel.goToSlide(index=2)” tabindex=”0″ role=”button” data-gallery-length=”5″ i-amphtml-layout=”responsive”>

Një verë e preferuar për grupe të mëdha

(Jonathan Lovekin / PA)

“Kjo është makarona ime harlekin, një tjetër recetë nga shkrimtarja italiane e ushqimit Rita Penn që është bërë e preferuara e verës, veçanërisht nëse jemi një grup i madh.

“E bukura është se nxehtësia e makaronave dhe perimeve shkrin dhe zbut skajet e mocarelës dhe parmixhanit, që bashkon gjithçka. Mund të skuqni perime, por skuqja është më e mira. Ju mund ta bëni këtë paraprakisht, por ato do të duhet të ngrohen në furrë përpara se të përzieni gjithçka. Përdorni shumë borzilok – hunda dhe dhoma juaj duhet të nuhasin.”

bën: 6 racione

Komponenti:

vaj ulliri ose vegjetal për tiganisje

1 patëllxhan i madh, i prerë në kubikë 1 cm

1 djegës i kuq i prerë në kubikë 1 cm

2 torgeta, të prera në kubikë 1 cm

Kripë

2 domate të mëdha të pjekura

1 thelpi hudhër, të qëruar dhe të shtypur

600 g mezze maineche, pene, fusilli ose rigatoni

100 gram parmixhan i grirë

200 gram mocarela, e prerë

Një degëz e madhe me gjethe borziloku të freskët, të grisura

Metoda:

1. Zieni ujin për makaronat në një tenxhere të madhe.

2. Hidhni vaj të mjaftueshëm në një tigan të thellë me madhësi të mesme në mënyrë që të rritet 2.5 cm dhe ngroheni derisa të nxehet. Duke punuar në tufa, skuqni perimet e prera në vaj derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë të artë, më pas fshijini në një peshqir kuzhine, shtoni kripë dhe mbajini të ngrohta. Hiqeni vajin nga tigani.

3. Zhytni domatet në ujë gati të vluar për një minutë, më pas i hiqni me një lugë të prerë dhe i freskoni nën ujë të ftohtë, në këtë moment lëkura duhet të jetë zhdukur. Prisni përafërsisht domatet.

4. E vendosim sërish tiganin në flakë me katër lugë vaj të ri dhe hudhër. Pasi hudhra të marrë erë, shtoni domatet e copëtuara dhe pak kripë dhe ziejini derisa të jenë të buta dhe të shijshme – rreth 10 minuta.

5. Kur uji të marrë valë, shtoni kripë, përziejini, më pas shtoni makaronat dhe ziejini derisa të jenë al dente. Pasi makaronat të jenë gati, kullojini, vendosni domatet në tigan dhe hidhini.

6. Kombinoni makaronat dhe salcën në një tas të madh, shtoni perimet e skuqura, parmixhanin, mocarelën dhe borzilokun e grirë, hidhini mirë dhe shërbejini.

Cappelli D’Angelo i freskët me karkaleca deti dhe limon

A bright, swift tangle of a supper

” height=”3000″ width=”2000″ layout=”responsive” class=”inline-gallery-btn i-amphtml-layout-responsive i-amphtml-layout-size-defined” on=”tap:inline-image-gallery,inline-image-carousel.goToSlide(index=3)” tabindex=”0″ role=”button” data-gallery-length=”5″ i-amphtml-layout=”responsive”>

një lëmsh ​​i ndritshëm dhe i mprehtë i një darke

(Jonathan Lovekin / PA)

“Që në shekullin e 16-të, në një qytet të quajtur Campofillon në Le Marche, maccheroncini – mbani mend se për shekuj me radhë fjala maccheroni ishte termi i përgjithshëm për të gjitha makaronat – përshkruhej si aq i hollë, sa ishte si flokët e një engjëlli.

“Në ditët e sotme, Maccheroncini di Campofilione mbrohet nga një Indicazione Geografica Protetta ose IGP (PDO – Përcaktimi i Mbrojtur i Origjinës në anglisht), i cili përcakton se si është bërë dhe gjeografikisht në cilën zonë specifike.

“Kjo recetë është frymëzuar nga një pjatë e shërbyer në një restorant elegant peshku të quajtur Chalet Galileo, dritaret e të cilit hapen në plazhin pothuajse të bardhë në Civitanova në zonën e Le Marche. Karkalecat gatuhen me shpejtësi në vaj ulliri, verë të bardhë. Aromatike me dhe e aromatizuar me lekuren e limonit, veza e fresket mbytet ne makarona per here te dyte. Koha e gatimit per karkalecat dhe makaronat eshte e shkurter, keshtu qe gjella bashkohet shume shpejt. Ngaterrese e ndritshme dhe e mprehte.”

bën: 4 porcione

Komponenti:

Vaj ulliri

1 thelpi i vogël hudhër, i qëruar dhe i prerë

një majë me thekon djegës të kuq

400 gram karkaleca të vegjël të qëruar

120 ml verë e bardhë e thatë

Kripë

400 g makarona me vezë të freskëta, të prera në feta rreth 1 mm të trasha, sipas dëshirës tagliolini ose spagetini

lëkura e 1 limoni

1 lugë majdanoz me gjethe të freskëta të copëtuara

Metoda:

1. Zieni ujin për makaronat në një tenxhere të madhe.

2. Në një tigan të madh, ngrohni butësisht vajin, hudhrën dhe specat që të ziejnë në vaj. Shtoni karkalecat, trazojini, më pas rrisni nxehtësinë, shtoni verën dhe pak kripë dhe lërini të ziejnë për tre minuta derisa makaronat të gatuhen – gjë që do të marrë vetëm një minutë apo më shumë.

3. Kullojini makaronat, ose hidhini direkt në tiganin e karkalecave, shtoni lëkurën e limonit dhe majdanozin, më pas hidhini për herë të fundit dhe shërbejini.

Cavatelli me sallam, nenexhik dhe domate

This dish is sure to become a regular

” height=”3000″ width=”2000″ layout=”responsive” class=”inline-gallery-btn i-amphtml-layout-responsive i-amphtml-layout-size-defined” on=”tap:inline-image-gallery,inline-image-carousel.goToSlide(index=4)” tabindex=”0″ role=”button” data-gallery-length=”5″ i-amphtml-layout=”responsive”>

Kjo pjatë me siguri do të jetë e zakonshme

(Jonathan Lovekin / PA)

Një pjatë makarona e shpejtë, e thjeshtë dhe e kënaqshme e mesjavës që do të përfundoni duke e gatuar vazhdimisht.

bën: 4 porcione

Komponenti:

2 thelpinj hudhër, të qëruara dhe të shtypura

4 lugë gjelle vaj ulliri

400 g mish sallam i grimcuar

150 ml verë të bardhë

400 gr domate të pjekura, të qëruara dhe të prera përafërsisht

një degëz menteje të freskët

Kripë

450 g të freskëta ose 400 g të thata cavatelli, orecchiette, fusilli ose casares

pekorino të grira dhe thekon piper të kuq, për servirje

Metoda:

1. Në një tenxhere të madhe kaurdisim hudhrën e shtypur në vaj ulliri mbi nxehtësinë mesatare-të ulët. Shtoni mishin e sallamit të grimcuar dhe përziejeni derisa t’i ikë e gjithë trëndafili.

2. Hidhni verën dhe rrisni nxehtësinë. Kur vera të ketë avulluar, shtoni domatet e grira dhe gatuajeni për pesë deri në 10 minuta ose derisa salca të jetë trashur. Në fund shtoni gjethet e mentes dhe kripën sipas shijes.

3. Gatuani dhe kullojini kavatellat, vendosini në tenxhere me salcën dhe ziejini për disa minuta duke i trazuar dhe duke shtuar pak ujë zierje nëse është e nevojshme. Shërbejini pekorino të grira të rrumbullakëta dhe speca të kuq për ata që dëshirojnë.

Receta të shkëputura nga “An Age of Pasta: Stories, Shapes, Sauces, Recipes” nga Rachel Roddy (pema e fikut, me çmim 25 £; fotografia nga Jonathan Lovekin).

Leave a Comment

Your email address will not be published.