Receta të shpejta dhe të shëndetshme supe 15-minutëshe – Hani këtë jo atë

Kur moti kthehet në nën zero, ndonjëherë e vetmja gjë që godet është një tas me supë të nxehtë. Ndërsa një supë e shpejtë e konservuar mund të godasë menjëherë, të kesh disa nga recetat më të mira të supave në xhepin e pasmë është një domosdoshmëri nëse dëshiron të shmangësh natriumin e shtuar. Nëse planifikoni përpara, përdorimi i tenxhere të ngadaltë ose tenxherja e menjëhershme mund të përgatisë një supë të lehtë dhe të shëndetshme pas disa orësh. por çfarë nëse doni diçka drejtë vetëm?

Ne kemi mbledhur një sërë recetash supash të shëndetshme që zgjasin 15 minuta ose më pak, në mënyrë që të mund të ngroheni në asnjë kohë. Së pari, duhet të keni disa përbërës kryesorë për të bërë këto receta. Më e dukshme është një stok i mirë, të cilin mund ta bëni dhe ta ngrini ose ta blini vetë (për sa kohë që është një markë organike e konservuar ose në kuti që ka pak natrium). Ju duhet të keni fasule organike, misër, domate të copëtuara, qepë, hudhër dhe disa forma makaronash ose petë të vogla e të gatuara shpejt, si dhe një shumëllojshmëri erëzash. Së fundi, salca e sojës, vaji i susamit ose miso mund të shtojnë një ton shije dhe perimet tuaja të preferuara të ngrira mund ta bëjnë çdo supë të shëndetshme dhe të kënaqshme. Tani, ju jeni mirë për të shkuar!

Përgatitni një nga këto supa të shpejta tani dhe mbani këtë listë me 22 vakte për të shkrirë dhjamin e barkut pranë për çdo natë të javës deri në vitin 2022!

Me mirësjellje Lil’ Luna

Vetëm disa përbërës të shpejtë për qilar dhe disa aromatike të zgjedhura e bashkojnë këtë supë në pak minuta. Djathi i pjekur në skarë është njëra anë për t’u gatuar kur e hidhni së bashku dhe keni ushqim komod që do t’ju mbajë rehat dhe do t’ju zgjasë në një ditë të ftohtë.

Merrni recetën nga Lil Luna.

supë me patate
Me mirësjellje të Big Boulder Baking

Mos u turpëroni nga mikrovala kur dëshironi diçka të shpejtë dhe të kënaqshme. Kjo patate e pjekur në një filxhan bashkohet brenda pak minutash.

Merrni recetën nga Bigger, Boulder Baking.

LIDHUR: 20 receta të shijshme supe me patate të përshtatshme për humbje peshe

Me mirësjellje Një pjesë e shëndetshme e jetës

Kjo supë me erëza kerri është e mbushur me perime të gjalla dhe kërkon vetëm disa minuta për t’u hedhur së bashku. Nëse dëshironi më shumë proteina, hidhni pak pulë rotisserie të grirë ose tofu.

Merrni recetën nga A Healthy Slice of Life.

Me mirësjellje Unë jam një blog ushqimor

Çelësi për të marrë shijen e supës së vërtetë tortilla në këtë supë të shpejtë është një chile ancho e thatë dhe, natyrisht, të gjitha mbushjet e shijshme. Nëse jeni mësuar me nuhatje, kjo supë do t’ju bëjë të ndiheni mirë në një moment.

Merrni recetën nga “I’m A Food Blog”.

Sinqerisht filxhani juaj i tortës

Supa taco është gjithçka që ju pëlqen për tacos në një tas. Ashtu si supa me tortilla, mbushjet përbëjnë vaktin, ndaj përdorni kombinimin tuaj të preferuar të krokantit, të shijshëm dhe kremoz.

Merrni recetën nga Kupa juaj e ëmbëlsirave.

LIDHUR: 18 recetat më të mira të supës që djeg yndyrë

Me mirësjellje kuzhinieri i një përbërësi

Blogerët betohen se kjo supë me erëza të përsosur zgjat vetëm 8 minuta.

Merrni recetën nga një kuzhinier i një përbërësi.

Me mirësjellje Gourmande në Kuzhinë

Kjo supë e përzemërt me perime është frymëzuar nga shija e salcës Puttanesca. Çelësi për një supë të shpejtë është të filloni me përbërës me shije të forta që do të shkëlqejnë pa pasur nevojë për kohë për t’u hapur. Domatet, hudhra, kaperi, ullinjtë i japin shije të pasur kësaj supe të mbushur me perime pa shtuar yndyrë shtesë.

Merrni recetën nga Gourmande in the Kitchen.

supë me fasule të zezë dhe të bardhë
Shutterstock

Kjo supë super e thjeshtë është kombinimi klasik i fasuleve, zarzavateve dhe djathit parmixhano në vetëm 10 minuta!

Merrni recetën nga Cafe Delights.

LIDHUR: Supat më të mira në çdo shtet

Me mirësjellje Big Boulder Baking

Kapërceni paketën e ramenit dhe përdorni perime të ngrira të përziera dhe disa përbërës të tjerë për të bërë diçka vite dritë më të shëndetshme.

Merrni recetën nga Bigger Boulder Baking.

Me mirësjellje Një rrëmujë e bukur

Kjo supë kremoze me domate me bazë bimore përdor shqeme në vend të qumështit për të shtuar cilësi dhe aromë të mrekullueshme.

Merrni recetën nga A Beautiful Mess.

LIDHUR: Ne shijuam 9 supa me domate dhe kjo është më e mira

Shutterstock

Është e vështirë të besohet se një supë kaq e shijshme mund të bashkohet në 10 minuta, por ja ku jemi! Pulë e grirë rotisserie, kërpudha të përziera, tofu dhe fidane bambuje kombinohen me salcë soje, uthull dhe shumë piper të zi për ta bërë këtë një supë që nuk do ta harroni. Ju gjithashtu mund të shikoni një video të procesit.

Merrni recetën nga Marion’s Kitchen.

Me mirësjellje Satsuma Design

Supa nuk duhet të jetë e komplikuar. Për shembull, kjo supë merr makarona të grira, karota, bizele të ngrira, pulën thelbësore të rotisserisë dhe e bashkon me pak hudhër për një vakt individual që do të ushqejë të gjithë në familje.

Merrni recetën nga Satsuma Designs.

LIDHUR: Supat më të mira dhe më të këqija të pulave në rafte—Rnditur!

Supë me brokoli keto proshutë
Waterbury Publishing, Inc.

Kjo pjatë e shijshme është bërë me copa proshutë dhe lule brokoli, të cilat notojnë në një lëng të pasur, kremoz, të mbushur me djathë Cheddar me yndyrë të plotë. Kontrollon çdo kuti miqësore me keto, apo jo?

Merrni recetën tonë për supën kremoze me proshutë dhe brokoli miqësore me keto.

Vera i shton shije të mrekullueshme kësaj supe klasike italiane të mbushur me perime.

Merrni recetën nga Spoon’s Spice.

LIDHUR: #1 Supa më e mirë për një stomak të sheshtë, thotë dietologu

Shutterstock

Përdorni wontonet tuaja të preferuara të ngrira ose të bëra vetë për të bërë këtë supë super të shpejtë. Qepët e njoma, salca e sojës dhe vaji i susamit shtojnë të gjithë shijen që ju nevojitet.

Merrni recetën nga Ahead of Thyme.

Me mirësjellje të Wellness Bites

Fasulet e zeza, domatet dhe qepët e kuqe të kombinuara me disa erëza të zgjedhura përbëjnë një drekë ose darkë tepër të thjeshtë.

Merrni recetën nga Bites of Wellness.

Për më shumë shikoni: 100 recetat më të lehta që mund të bëjë çdokush

Leave a Comment

Your email address will not be published.