Receta të shijshme dhe të shëndetshme për supë dhe zierje

Supat dhe gjellët e mia të preferuara të shëndetshme dhe të vërteta për familjet e zëna mund t’i gjeni më poshtë. Të gjitha recetat janë pa drithëra, sipas dëshirës së qumështit dhe të miratuara nga fëmijët. Keni nevojë për ndihmë me planifikimin e vakteve? Shikoni shërbimin tim të planifikimit të vakteve!

Cajun Gumbolaya

Duke pasur disa rrënjë nga Luiziana, Cajun Dombalaya (i njohur gjithashtu si Gumbolaya) është një familje këtu. Ai kombinon shijet e gumbo dhe jambalaya për një recetë super të shijshme. Siç thonë ata: “Laissez les bons temps rouler” (le të kalojnë kohët e mira!). Çfarë është një kube? Unë gjithashtu kam qenë gjithmonë disi një shkelës i rregullave, kështu që kur gumbo…

Lexo më shumëReceta Cajun Gumbolaya

E keni dëgjuar thënien “Një tas supë me hudhër në ditë e mban mjekun larg”? OK, ndoshta nuk është pikërisht ajo që thuhet, por në librin tim, kjo supë me hudhër është një rast në të cilin shëndeti i mirë dhe shija e mirë bashkohen! Hudhra është një barishte dhe përbërës i mrekullueshëm i kuzhinës që e kam gjithmonë në kuzhinë.

Lexo më shumëReceta qetësuese e supës me hudhër të pjekur
Receta e supës me pulë meksikane në shtëpi

Nuk dua asgjë më shumë se supë në një natë të ftohtë dimri! Kjo supë me taco pule është mënyra perfekte për të përzier gjërat kur keni nevojë për një pushim nga rutina juaj e natës me taco të së martës, dhe bonus – pjesa më e madhe mund të vijë nga qilarja dhe frigoriferi juaj për një vakt të shpejtë urgjent, por megjithatë…

Lexo më shumëSupë me tako pule (opsione me tenxhere të ngadaltë dhe tenxhere të menjëhershme)

Njerëzit që e kanë filluar të hanë ushqim të vërtetë shpesh pyesin veten se si është e mundur të gatuash çdo vakt në shtëpi kur ke një familje të zënë. Shumicën e ushqimeve i gatuaj në shtëpi dhe nuk ndihem shumë i lodhur. Kjo është për shkak se unë jam gjithmonë në kërkim të ushqimeve të thjeshta me një tenxhere që mund t’i ha së bashku shpejt. Kjo domate…

Lexo më shumëSupë me lakër me domate me një tenxhere

Po kërkoni një drekë festive të Ditës së Shën Patrikut, e ndjekur nga një shajk i shëndetshëm me shamrock për mëngjes? Unë kam zgjidhje për ju! Më pëlqen të ha ushqime sezonale kur mundem dhe kjo supë përfiton plotësisht nga kjo. Ai përdor mirë të preferuarat e pranverës si preshi, shpargu, angjinarja dhe spinaqi. Është gjithashtu kremozisht i kënaqshëm, por ende çuditërisht i lehtë. cfare eshte…

Lexo më shumëSupë kremoze me zarzavate pranverore

O supa e pulës… e quajnë ushqim për shpirtin dhe padyshim që bie në vend në një ditë të ftohtë dimri ose kur jam nën mot. Më pëlqen gjithashtu të bëj këtë supë pule (dhe supa të tjera) gjatë dimrit për të marrë pak lëng kockash të bërë në shtëpi në dietën time. Gjithashtu duket…

Lexo më shumëReceta më e mirë e supës me perime pule (+ variacione)

Supa duhet të jetë një nga gjërat e mia të preferuara. Ato hyjnë në atë kategori të mrekullueshme të vakteve me një tenxhere – proteina, perime, gjithçka që ju nevojitet në një tas. Duhet pranuar që ata nuk punojnë gjithmonë gjatë gjithë vitit (askush nuk dëshiron të hajë një tas të avulluar me supë muligatawny në gusht), por për shumë sezone…

Lexo më shumëSupë me patate të ëmbël Zuppa Toscana

Më pëlqejnë vaktet e mbushura me një tenxhere, dhe supat janë një vend i mrekullueshëm për t’u paketuar në një shumëllojshmëri perimesh shumëngjyrëshe. Kjo supë e përzemërt, e mbushur me perime me sallam italiane është një ndryshim i këndshëm nga i zakonshmi dhe e bëj sa herë që moti është mjaft i ftohtë. Objektivi për këtë vit: Ngrija e kungujve të kopshtit tim (të cilat…

Lexo më shumëSupë e përzemërt me salsiçe italiane me perime (recetë me një tenxhere)

Më pëlqente të bëja supë me patate, gocë molusqe dhe supa dhe gjellë të tjera me bazë patate. Tani që patate të bardha nuk i hamë shumë shpesh, prej vitesh nuk kisha bërë asnjë. Gjeta recetën time të vjetër të supës me patate ndërsa po pastroja dollapët e mi dhe vendosa të provoja versionin e patates së ëmbël. ,

Lexo më shumëReceta e ngarkuar e supës me patate të ëmbël

Familja ime pëlqen ushqimin indian, kështu që unë jam gjithmonë në kërkim të recetave të shëndetshme indiane për të ngrënë në shtëpi. Kjo recetë supe muligatawny është bërë një nga të preferuarat tona. Është shumë e lehtë për t’u bërë, por ka shumë shije. Çfarë është supa indiane Mulligatawny? Supa Mulligatawny është një supë indiane që u bë e njohur në Angli gjatë periudhës britanike.

Lexo më shumëSupë Indiane Mulligatawny (pa gluten, bulmet sipas dëshirës)

Unë jam një adhurues i madh i supës. Është e lehtë për t’u hedhur së bashku, e lehtë për t’u ngrirë për më vonë dhe është një opsion vakt i shëndetshëm. Familja ime gjithashtu i pëlqen shijet jugperëndimore dhe meksikane, kështu që bëra këtë supë me Tortilla me pulë për t’i kombinuar të dyja. Supë e shëndetshme me tortilla me pulë Unë jam gati të marr recetat e vjetra të preferuara dhe t’i bëj ato më të shëndetshme. ,

Lexo më shumëSupë me Tortilla me pulë – e preferuara e fëmijëve!
supë tajlandeze kokosi

Supat dhe zierjet janë një zgjedhje e shkëlqyer për një mbrëmje apo drekë të ftohtë kur dëshironi diçka të përzemërt. Ato janë gjithashtu të lehta për t’u bërë dhe të mbushura me lëndë ushqyese, duke i bërë ato një nga idetë e mia më të mira të darkës për netët e ngarkuara. Receta e shëndetshme Tom Kha Gai Ushqimi tajlandez është përgjithësisht mjaft i shëndetshëm…

Lexo më shumëTom Kha Gai (supë tajlandeze me kokos)
Supë e thjeshtë me domate pa qumësht pa drithëra

Më pëlqen afrimi i sezonit të supave në shtëpinë time, kur tenxherja e menjëhershme fillon të qëndrojë në banak dhe të gjitha ushqimet e preferuara të komoditetit të motit të ftohtë fillojnë të bëjnë rrugën e tyre. Në fakt, supa me domate ishte një nga supat e mia të preferuara përpara se të kaloja dietën e vërtetë ushqimore. Tani, nuk mendoj se mund të ha konserva…

Lexo më shumëRecetë e thjeshtë e supës me domate (për sobë ose tenxhere të menjëhershme)

Ndonjëherë kur moti është i ftohtë ose thjesht ndiheni nën mot, nuk ka asgjë më të mirë se një supë me lëng mishi të nxehtë. Kjo supë miso kombinon lëngun e kockave të pasura me lëndë ushqyese me përfitimet probiotike të misos. Dhe ju gjithashtu merrni përfitimet e vitaminave dhe mineraleve nga perimet. Bëni një grup të madh për të gjithë familjen ose thjesht…

Lexo më shumëReceta e lehtë e supës Miso (me perime)

Jam i lumtur të them se aftësitë e mia të planifikimit dhe përgatitjes së vakteve janë përmirësuar ndjeshëm në vitet e mia pas kolegjit. Në ato ditë, shumica e vakteve përfshinin marrjen e ushqimit në oborrin e ushqimit në kampus. Fatmirësisht, ata kishin një sallate të këndshme dhe pak sushi ose nuk e di nëse do të kisha konsumuar shumë perime! ,

Lexo më shumëRecetë e thjeshtë e supës me pika veze

Supa është e mrekullueshme! Ajo që më pëlqen më shumë te supa është se është një ushqim komod që është gjithashtu ushqyes. Supa përmban proteina të shëndetshme dhe kolagjen nga lëngu i mishit (nëse është bërë nga mishi) dhe zakonisht është një mënyrë e thjeshtë për të marrë shumë perime të pasura me antioksidantë në dietë. Kjo supë me brokoli me çedër është…

Lexo më shumëSupë kremoze me brokoli me çedër
Zierje viçi Burgundy

Pasi bashkëshorti im dhe unë pamë Julie dhe Julia (film i bukur!), shkova në një gjuajtje franceze. Boeuf Bourguignon (i njohur gjithashtu si Beef Burgundy) ishte tashmë mjaft i shëndetshëm dhe mund ta bëja me përbërës që i kisha në dorë. Është me të vërtetë gjithçka në të cilën është ndërtuar…

Lexo më shumëReceta e thjeshtë Boeuf Bourguignon (Burgundy viçi).
Supë me gjeldeti të mbetur për Ditën e Falenderimeve

Në varësi të traditave tuaja familjare, dita pas Ditës së Falënderimeve zakonisht merr dy forma: një ditë e plotë pazaresh të së Premtes së Zezë ose (çfarë bëjmë ne) një ditë me shumë gjumë dhe pa gatim fare! Mbetjet e Ditës së Falënderimeve janë të shijshme herën e parë, por më pak joshëse për vaktin e tretë ose të katërt me radhë. Kjo gjeldeti i mbetur i bërë në shtëpi…

Lexo më shumëSupë e lehtë e mbetur nga gjeldeti
Receta e supës me kungull në shtëpi

‘Eshtë stina… për kungullin gjithsesi! Byreku me kungull, buka e kungullit, latte me kunguj dhe të tjera janë kudo në këtë kohë të vitit. Disa prej nesh e duan atë dhe disa prej nesh e urrejnë atë … por unë jam plotësisht në kampin e dashurisë! Kjo recetë e supës së kungujve e bërë nga e para është një vakt i shpejtë dhe plot vjeshte. Bonus shtesë… një…

Lexo më shumëSupë me kungull në shtëpi – e preferuara e vjeshtës!

Duke u rritur, më pëlqeu supa franceze me qepë e bërë nga pako supë të thata (tani e bëj të njëjtën përzierje në shtëpi me përbërës të vërtetë ushqimor). Tani, më pëlqen të shërbej një tenxhere të madhe me supë të bërë për darkë. Vaktet me një tenxhere janë gjithmonë vërtet të përshtatshme dhe kanë mbetje të mëdha. Dhe supat zakonisht plotësojnë gjithashtu kërkesat e shëndetshme. ,

Lexo më shumëSupë autentike franceze me qepë
Receta me djegës pa fasule

Kjo recetë e shpejtë djegës pa fasule është një vakt i thjeshtë dhe i kënaqshëm në një ditë të ftohtë. Mund të bëhet aq pikante (ose jo) sa të dëshironi dhe fëmijët do ta shijojnë gjithashtu. Ne përgjithësisht i shmangim lektinat, kështu që djegësin tim e bëj pa fasule. Provojeni dhe më tregoni se si ju pëlqen…

Lexo më shumëReceta me djegës pa fasule (Paleo dhe Keto miqësore)
Receta Pho në tenxheren e menjëhershme

Unë nuk jam ekspert në ushqimin vietnamez, por jam një fans i madh. Në fakt, të provojmë pjata nga kultura të tjera është diçka që na pëlqen të bëjmë për të pasur më shumë shumëllojshmëri në dietën tonë. Kur zbuluam pho, e dinim se kishim një të preferuar të ri të familjes në duart tona. Pavarësisht emrit të tij të shkurtër, pho ka një shije të madhe…

Lexo më shumëPho shtëpi me Zoodles (zëvendësues i menjëhershëm i tenxhere)
Si të bëni lëngun e perimeve Bilers - Për Detoks dhe Pastrim

Disa herë në vit, kur fëmijët rriten ose ndryshojnë stinët (siç bëjnë në mënyrë të pashmangshme), më duhet të ngjitem në humnerën e errët të papafingo tonë për të gjetur rrobat e madhësisë tjetër për veshjet e tyre kapsula. Dy orë më vonë, të gjithë kanë rregulluar mjeshtërisht, gardërobë të rinj dhe unë jam duke teshtitur si i çmendur. ,

Lexo më shumëReceta e lëngut të perimeve të Beeler (për detoksifikimin dhe pastrimin)
Si të bëni krem ​​të shëndetshëm supë me kërpudha

Kremi i supës me kërpudha është një përbërës i zakonshëm në receta, ndërsa moti më i freskët afrohet. Kjo tavë e shëndetshme ushqimore komode në një tas (si tava ime e preferuar me fasule jeshile) meriton vendin e saj krahas supave dhe zierjeve të stinës. A do të ngrihet supa e vërtetë me krem ​​me kërpudha? Fatkeqësisht, shumica e kremrave të blerë në dyqane…

Lexo më shumëKrem supë me kërpudha e bërë në shtëpi

Leave a Comment

Your email address will not be published.