Receta të qengjit të gatuar ngadalë për verën

Duke folur për motin e verës, apo jo? E shqiptoj “jashtëzakonisht e nxehtë dhe e lagësht”. Ndonëse kjo nuk është e vërtetë kudo, sigurisht, unë njoh shumë njerëz që do të përgjigjen me forcë po kur pyeten: “Mjaft e nxehtë për ty?” Dhe jo prerazi kur pyetet: “A do të gatuash?” Disa as nuk e ndezin furrën ose nuk e ziejnë ujin në tenxhere nga qershori deri në tetor.

Miqtë e mi, gatimi në vapë, në vapë apo jo, është pjesë e të qenit kuzhinier. përqafoje atë. Njerëzit në mbarë botën gatuajnë rregullisht çdo ditë në klimat e nxehta. Edhe nëse i gatuani të gjitha vaktet jashtë, nuk do të mbijetoni pa u djersitur.

Ka strategji gatimi verore. Herët në mëngjes, para se dita të nxehet, është një kohë e mirë për të filluar darkën. Dhe nëse mund të gatuani për nesër – ndoshta në freskinë e mbrëmjes? – aq më mirë. Të gjitha pjatat në menynë e këtij muaji mund të përgatiten një ditë më parë, megjithëse kjo sigurisht nuk kërkohet.

Është e vështirë të mos depilosh prokurorët kur të vish në tregun e fermerëve tani. Hidhni fruta dhe perime të mrekullueshme të ngordhura, të shpërthyera në çdo ngjyrë – jini ende zemra ime. Patëllxhan i shkëlqyeshëm, i shëndoshë dhe me shkëlqim, shikoni! Domate të pjekura në çdo madhësi – për të qarë! Fasule vrapuese dhe bishtaja dhe bishtaja të freskëta. Kokrrat e majme dhe frutat me gurë veçanërisht tërheqës. Unë jam pa frymë Gatuani darkën sot ose nesër, brenda ose jashtë, me atë lloj ushqimi të shijshëm dhe si mund të humbisni?

Me patëllxhan, bëni një lyerje tymuese me qimnon, për t’u lyer me bukë. Hapi i parë i procesit është argëtimi: Mund ta nxirrni macen nga patëllxhani. I vendosim direkt mbi qymyr të nxehtë ose mbi flakët e një djegësi me gaz, derisa të marrin ngjyrë të zezë. Mishi brenda do të jetë zbutur, atëherë bëhet fjalë vetëm për të gërvishtur lëkurën e djegur dhe për t’i grirë të brendshmet e buta dhe të tymosura me aromatike, hudhër, tahini, limon dhe vaj ulliri.

Shërbejeni me një sallatë domate të glazuruar për ta shërbyer së bashku. Siç mësova nga një mik në Stamboll, melasa e shegës, sumaku dhe arra e thekur i japin vërtet shkëndijë domateve. Ose nëse preferoni, lyeni copa pite të nxehtë ose lavash me patëllxhanë të tymosur dhe sipër domate. Është e rastësishme.

Në tregun e fermerëve të Santa Monikës, disa stenda shesin mish të rritur në fermë si një pjatë të vogël anësore. Në njërën, mora një shpatull qengji pa kocka, i cili e dija se do të bëhej i shijshëm nëse gatuhej ngadalë për tre orë ose më shumë. Unë do ta bëja këtë ose në një skarë të mbuluar mbi nxehtësi indirekte ose brenda në një furrë të ngadaltë.

Më pas, plani ishte që ta grisnin mishin në shirita dhe ta përzienin me fasule bukuroshe jeshile dhe të verdha dhe pak verë të zier. Dhe mbi të spërkatni shumë qiqra të freskëta të copëtuara, nenexhik dhe majdanoz. Ky kombinim është aq fitimprurës, saqë unë copëtova të njëjtat barishte për të zbukuruar patëllxhanin dhe domatet dhe shërbeva gjithçka së bashku.

Ëmbëlsira për këtë vakt ka të bëjë me frutat me gurë, pjepri dhe manaferrat. Një sallatë frutash me feta, nëse dëshironi, ose një komposto. (Në të kaluarën, një pjatë e tillë quhej maqedonase.) Truku është të bëni pak më shumë sesa thjesht të grisni frutat. Në vend të kësaj, holloni pak reçel të bërë në shtëpi me një spërkatje alkooli ose likeri në mënyrë që ata të mund të ulen. Nëse e përdorni këtë, do të shtoni shumë pak sheqer. shërbejeni të ftohur. Kjo është vetëm një çështje e një dite apo mbrëmjeje të nxehtë vere, veçanërisht nëse era po fryn. Kjo dhe një gotë tjetër trëndafil.

recetë: Sallatë domate me patëllxhanë të tymosur , Shpatulla e qengjit të gatuar ngadalë me fasule jeshile , kompost frutash verore

Leave a Comment

Your email address will not be published.