Receta sallate të mbushura me proteina dhe të shijshme nga Shilpa Shetty për plan diete për humbje peshe

Një lëvizje e shpejtë në burimin e Shilpa Shetty në Instagram do t’ju frymëzojë të filloni udhëtimin tuaj të fitnesit dhe mirëqenies. Përveç seancave të saj efektive të stërvitjes, ajo ndan edhe recetat e saj të preferuara të sallatave në kanalin e saj në YouTube, të cilat mund të përgatiten lehtësisht në shtëpi.

Nëse jeni në një udhëtim për humbje peshe dhe po kërkoni për disa receta sallate të shijshme të mbushura me proteina, mos kërkoni më tej, pasi ne rendisim katër nga kuzhina e Shilpës.

1. Sallatë me kikirikë Desi nga Shilpa Shetty

Kredite: YouTube/Shilpa Shetty Kundra

material

• 3/4 filxhan bajame (të njomura gjatë natës dhe të qëruara)

• 1/4 filxhan kikirikë (të njomur dhe të qëruar gjatë natës)

• 1 filxhan kastravec të prerë në feta

• 1 lugë gjelle gjethe koriandër të copëtuara

• lugë djegës jeshil i grirë hollë

• lugë sheqer kokosi

• 2-3 lugë arrë kokosi të freskët të grirë imët

• lugë kripe guri ose kripë guri

• filxhan farat e shegës

• 1 lugë gjelle lëng limoni të freskët

Pse e duam këtë sallatë

Receta e sallatës së pasur me proteina të Shilpa Shetty për humbje peshe © YouTube/Shilpa Shetty Kundra

Kjo është sallata më e lehtë në këtë listë. Mjafton të përzieni të gjithë këta përbërës dhe jeni gati. Kikirikët janë të ulët në kalori dhe të lartë në proteina, duke i bërë ata zëvendësuesin e përsosur të sallatës nëse jeni në një plan diete me pak karbohidrate. Përbërësit si kokosi dhe bajamet janë gjithashtu të mbushura me lëndë ushqyese thelbësore që trupi juaj ka nevojë për të qëndruar në formë.

2. Sallatë tajlandeze vegjetariane e Shilpa Shetty

Kredite: YouTube/Shilpa Shetty Kundra

material

• 150 gram tofu

• 1 lugë orizi pluhur

• Kripë deti, piper i zi (për shije)

• 1 lugë gjelle vaj susami

• 2 qepë të vogla

• 1 lugë pastë me xhenxhefil dhe hudhër

• 1 djegës i kuq pa fara

• filxhan piper i grirë dhe karotë

• filxhan bizele jeshile

për salcë sallate

• 1 lugë gjelle gjalpë kikiriku, pa sheqer, pa sheqer

• lugë pastë xhenxhefili

• 1 lugë gjelle shurup panje

• 1 lugë salcë soje

• lugë uthull orizi

• lugë çaji lëng limoni

• Piper i zi dhe kripë deti (për shije)

• 1 lugë gjelle gjethe koriandër, të prera

• 4-5 gjethe marule

Pse e duam këtë sallatë

Receta e sallatës së pasur me proteina të Shilpa Shetty për humbje peshe © YouTube/Shilpa Shetty Kundra

Për këtë sallatë e shëndetshme dhe ushqyeseDuhet të skuqni tofun, të skuqni perimet dhe t’i përzieni të gjitha së bashku. Hidhni mbi të salcën e sallatës dhe keni mbaruar. Shikoni videon e tij më sipër për procesin e detajuar. Falë gjalpit të kikirikut, zarzavate dhe tofu, kjo sallatë është e mbushur me proteina, fibra dhe vitamina për t’ju mbajtur të ndiheni të ngopur më gjatë.

3. Sallatë me panxhar dhe raketë nga Shilpa Shetty

Kredite: YouTube/Shilpa Shetty Kundra

material

• 2 Lugë sheqer kokosi

• 4-5 copë arra

• 20 gram gjethe rakete

• 1 panxhar i zier

• 2 lugë vaj ulliri

• Uthull balsamike

• 10 gram djathë dhie

• Piper i zi dhe kripë (sipas shijes)

Pse e duam këtë sallatë

Receta e sallatës së pasur me proteina të Shilpa Shetty për humbje peshe © YouTube/Shilpa Shetty Kundra

Përbërësi kryesor në këtë recetë është panxhari, i cili është i mrekullueshëm Nëse keni probleme me tretjen, Ngjashëm me sallatën me kikirikë, këtu nuk keni nevojë të gatuani shumë, përveçse të karamelizoni arrat në sheqer kokosi. Kjo sallatë e shëndetshme dhe e shpejtë është gjithashtu e pasur me fibra dhe vitamina.

4. Sallatë Chia me fruta dhe arrat e Shilpa Shetty

Kredite: YouTube/Shilpa Shetty Kundra

material

• 3 lugë gjelle pluhur jaggery

• Një grusht bajame dhe fëstëkë të përgjysmuar

• 1 filxhan qumësht të ftohtë

• 3 lugë fara chia

• 2 lugë mjaltë

• lugë ekstrakt vanilje

• lugë kanellë pluhur

• Papaja, kivi, fiq të freskët, kokrra shege (sipas nevojës)

Pse e duam këtë sallatë

Receta e sallatës së pasur me proteina të Shilpa Shetty për humbje peshe © YouTube/Shilpa Shetty Kundra

Kredite: YouTube/Shilpa Shetty Kundra

Pjesa më e mirë e kësaj sallate të shëndetshme dhe të ëmbël është se mund ta keni si meze të lehtë të mbrëmjes, si dhe për të ngopur dëshirën tuaj për sheqer. Nëse keni vështirësi në gjetjen e kivit dhe fiqve, zëvendësojini ato me dy frutat e tjera të stinës që i doni. Farat Chia janë plot me antioksidantë dhe gjithashtu ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut.

Cilën nga këto sallata do të provonit më parë dhe pse? Na tregoni në komente.

Kredite sociale dhe drejtuese: Instagram/Shilpashetty, YouTube/Shilpa Shetty Kundra

Leave a Comment

Your email address will not be published.