Receta pule për njerëzit që jetojnë me diabet dhe të tjerët

Pula është e pasur me lëndë ushqyese dhe proteina dhe ka pak kalori, duke e bërë atë ideale për njerëzit me diabet që përpiqen të mbajnë një peshë të moderuar dhe të qëndrojnë të ngopur për një kohë të gjatë.

Shumë njerëz me diabet synojnë të hanë më shëndetshëm duke ngrënë ushqime të pasura me proteina. Kjo e bën pulën një dietë ideale për diabetikët pasi është e pasur me proteina.

Pula gjithashtu ka përfitime të tjera shëndetësore dhe përmban minerale dhe lëndë ushqyese që promovojnë shëndetin e muskujve, kockave dhe imunitetit.

Lexoni për përfitimet shëndetësore të pulës, recetat e shijshme të pulës dhe këshilla të tjera për njerëzit që jetojnë me diabet.

Mishi i pulës është i pasur me proteina, të cilat luajnë shumë role të rëndësishme në trup. Proteina është e rëndësishme për strukturën dhe funksionimin e duhur të organeve dhe indeve të trupit.

Hulumtimet tregojnë se një dietë e pasur me proteina mund te ndihmoj një person:

 • zvogëloni peshën
 • rrisin ndjenjën e ngopjes
 • ruajnë masën e dobët trupore
 • ndërtim dhe riparim indet e trupit
 • ndihmojnë në promovimin Rritja e muskujve në kombinim me stërvitjen me rezistencë
 • përmirësojnë shëndetin e kockave

Mishi i pulës përmban edhe mineralin selen, i cili është thelbësore Për:

 • funksioni imunitar
 • fertiliteti
 • shëndetin e tiroides

Mishi i pulës përmban gjithashtu vitamina B6 dhe B12 dhe niacinë. e rëndësishme Për prodhimin e energjisë, shëndetin e trurit dhe sintezën e ADN-së.

Aktualisht, mjekët bëjnë rekomandime për marrjen e proteinave bazuar në një vlerësim individual, moshën e personit dhe praninë e problemeve të tjera shëndetësore, si p.sh.

 • diapazoni i kontrollit të glicemisë
 • sëmundje të veshkave
 • mbipesha dhe obeziteti

Fondacioni Kombëtar i Veshkave rekomandon 0.8 gram (g) proteinë për kilogram të peshës trupore për njerëzit me diabet

Vazhdoni të lexoni për recetat e shijshme të pulave për njerëzit me diabet:

petë pule

Kjo recetë për petë e pulës është e ulët në kalori, yndyrë dhe sheqer. Është një pjatë e shpejtë për drekë ose darkë për të rritur dhe fëmijë, dhe mund ta modifikoni sipas preferencës së tyre.

material

 • 300 gr Petë me vezë të thata
 • 1 kub lëng pule me pak kripë, i tretur në 500 mililitra (mL) ujë
 • 6 lugë çaji (lugë gjelle) salcë soje e errët me pak kripë
 • 100 gram (1/2 filxhan) bizele të ngrira
 • 150 gram (3/4 filxhan) misër të ëmbël
 • 200 gram (1 filxhan) pulë të gatuar, të grirë
 • 2 lugë miell misri

metodë

 • Gatuani petët sipas udhëzimeve në pako, kullojini dhe mbajini mënjanë.
 • Hidhni pulën, misrin e ëmbël, bizelet, salcën e sojës dhe lëngun në një tenxhere mbi nxehtësinë mesatare. Lëreni të vlojë dhe gatuajeni për 2 minuta.
 • Në një filxhan të vogël përziejmë miellin e misrit me 4 lugë ujë të ftohtë dhe e hedhim në tigan. I trazojmë për 1 minutë derisa lëngu të trashet pak.
 • Hedhim petët në tigan dhe i përziejmë që të nxehen.

Këshilla shtesë përfshijnë shtimin e perimeve të preferuara, të tilla si kërpudha, speca të kuq, bok choy dhe erëza për shije. Një person mund të përdorë petë orizi për një pjatë pa gluten.

pulë e pjekur

Pula e pjekur ka pak kripë, sheqer dhe yndyra të ngopura. Bën një darkë të përzemërt, të këndshme për turmën dhe mund të kombinohet me anët e preferuara si perime të pjekura, lëng mishi dhe patate.

material

 • 1 pulë e plotë
 • 1 limon i pergjysmuar
 • një grusht barishte të freskëta, si rozmarina dhe trumzë
 • piper i zi i sapo bluar
 • 300 ml (1 1/4 filxhan) ujë të valë

metodë

 • Ngrohni furrën në 350°F (180°C).
 • Vendoseni pulën në raftin mbi tabaka e pjekjes. Shtrydhni lëngun e limonit mbi pulën dhe vendosni copat e limonit brenda zgavrës së pulës.
 • Spërkatni disa barishte mbi pulën dhe mbushni zgavrën me barishtet e mbetura — rregulloni me piper.
 • Hidhni ujë në tepsi, më pas vendoseni në furrë dhe gatuajeni për 45 minuta për kilogram pulë, plus 20 minuta, duke e mbushur sipas nevojës.
 • Nxirreni nga furra, mbulojeni me petë dhe lëreni të qëndrojë për 15 minuta.
 • Qëroni, gdhendni dhe shërbejeni me pala.

Këshillat e gatimit përfshijnë shpimin e kofshës dhe gjoksit për të kontrolluar nëse është i papërpunuar apo i gatuar. Lëngu duhet të dalë i pastër. Hidhni lëngjet e gatimit në një enë dhe lërini të qëndrojnë. Yndyra do të notojë lart dhe një person mund ta heqë atë për të bërë lëng mishi përpara se të përdorë lëngun.

Pulë me parmixhan të pjekur

Kjo recetë është e ulët në kalori, karbohidrate dhe sheqerna. Ajo shoqërohet mirë me sallata, dhe një person mund ta gatuajë atë në furrë ose në tiganisje me ajër.

material

 • 1 vezë
 • 1 lugë (lugë) ujë
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1/3 filxhan thërrime buke Panko me grurë të plotë
 • 1/3 filxhan djathë parmixhano të grirë
 • 2 lugë majdanoz të freskët të grirë
 • 1/2 lugë fara të thata karamele
 • 1/4 lugë piper i zi
 • 1 paund (lb) gjoks pule pa kocka, pa lëkurë, i prerë në 4 pjesë dhe i rrafshuar në trashësi 1/4 inç

metodë

 • Ngrohni furrën në 400°F. Spërkateni lehtë një enë pjekjeje 13×9×2 inç me llak gatimi.
 • Rrihni vezët, vajin dhe ujin në një enë të cekët. Në një pjatë të veçantë të cekët, përzieni përbërësit e mbetur, përveç pulës. Vendosni enët në një rresht.
 • Lyejeni pulën në përzierjen e vezëve, duke e kthyer në pallto. Më pas zhytni pulën në përzierjen e thërrimeve, lyejeni dhe shkundni tepricën. Shtypni butësisht përzierjen e veshjes në mënyrë që të ngjitet me pulën.
 • Vendoseni pulën në një shtresë të vetme në një enë pjekjeje dhe spërkatni lehtë me llak gatimi.
 • Piqni për 15-18 minuta derisa shtresa të marrë ngjyrë kafe të artë dhe qendra të mos jetë më rozë.

fryer me ajër për gatim

Përgatisni pulën si më parë. Spërkateni shportën e fryerjes me ajër me sprej gatimi dhe vendosni pulën brenda. Vendoseni temperaturën në 375°F dhe piqni për 7 minuta. Kthejeni pulën dhe spërkateni lehtë me llak gatimi. Skuqini në ajër për 7-10 minuta të tjera, ose derisa të gatuhet plotësisht.

Supë me pulë dhe perime

Kjo supë është e përkryer për një drekë apo darkë të përzemërt. Është i ulët në kalori, karbohidrate, sheqerna dhe yndyrna.

material

 • 1 luge vaj ulliri
 • 1 kile gjoks pule pa lëkurë dhe pa kocka
 • 2 karota të grira
 • 3 kërcell selino të grirë
 • 1 filxhan kërpudha të bardha të prera në kubikë
 • 32 oz lëng pule me pak natrium, pa yndyrë
 • 1/4 lugë fara të thata karamele
 • 1/4 lugë fara të thata karamele

metodë

 • Hidhni vaj në një tenxhere të madhe ose furrë holandeze dhe ngroheni në nxehtësi mesatare-të lartë. Shtoni pulën dhe skuqeni për 4 minuta nga secila anë. Hiqeni pulën nga tigani dhe mbajeni mënjanë.
 • Shtoni selinon, karotat dhe kërpudhat në tigan dhe skuqini në nxehtësi mesatare në të lartë për 5 minuta.
 • Shtoni përbërësit e mbetur dhe vendoseni përsëri pulën në tenxhere. Lëreni të vlojë, zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini për 45 minuta.
 • E heqim pulën, e presim dhe e shtojmë sërish në tenxhere.

Skuqni pulën me bizele bore dhe piper

Kjo recetë është e ulët në kalori, yndyrë dhe sheqer dhe përmban shumë perime të shëndetshme.

material

 • 1/2 filxhan supë pule me pak natrium
 • 2 lugë gjelle uthull orizi
 • 1 1/2 lugë gjelle salcë soje me pak natrium
 • 1 lugë xhenxhefil të freskët të grirë
 • 2 thelpinj hudhra te grira
 • 1/4 lugë piper i zi
 • llak gatimi jo ngjitës
 • 2 filxhanë bizele bore të freskëta ose të ngrira
 • 1/3 filxhan qepë të gjelbër të copëtuar
 • 2 piper i grirë me ngjyrë të grirë
 • 2 lugë vaj kanola ose misri
 • 1 kile gjoks pule pa kocka, pa lëkurë, i prerë në copa sa një kafshatë
 • 2 lugë niseshte misri
 • 1/4 filxhan ujë

metodë

 • Përzieni lëngun, uthullën, salcën e sojës, hudhrën, xhenxhefilin dhe piperin.
 • Spërkateni lehtë një tigan të madh me llak gatimi. Gatuani piperin, bizelet e borës dhe qepët e thara në një flakë mesatare të lartë për 4 deri në 5 minuta, duke i përzier herë pas here, derisa të jenë të buta dhe të freskëta. Pas gatimit i nxjerrim në një pjatë.
 • Në një tigan, ngrohni vajin dhe lëreni të skuqet thellë. Gatuani pulën, duke e trazuar, për 4-5 minuta, ose derisa të mos jetë më rozë në qendër.
 • Kthejeni përzierjen e perimeve në tigan dhe përzieni përzierjen e lëngut. Lëreni të vlojë mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Ziejini për 1 minutë duke e përzier herë pas here.
 • Hidhni ujë në niseshte misri në një tas të vogël dhe përzieni që të tretet. Përzieni përzierjen e pulës. Gatuani për 45 sekonda deri në 1 minutë, duke e përzier herë pas here.

personat me diabet mund të përfitojnë Humbja e peshës ose mbajtja e një peshe të moderuar. Kontrolli i peshës së një personi mund ta bëjë më të lehtë për ta menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe mund të nënkuptojë që një person mund të marrë më pak ilaçe për diabetin.

Një person që vuan nga diabeti mund të ndjekë metodat e mëposhtme:

 • Ngrënia e vakteve të pasura me proteina dhe me pak karbohidrate për të ndihmuar në kontrollin e urisë dhe oreksit, dhe ngrënia e ushqimeve me pak karbohidrate si makaronat dhe buka redukton sasinë e insulinës që ata kanë nevojë.
 • Pirja e më pak pijeve me sheqer dhe më shumë ujë mund të ndihmojë në parandalimin e luhatjeve të sheqerit në gjak dhe në uljen efikase të kalorive.
 • Zgjedhja e karbohidrateve që janë të ulëta në sheqer dhe të pasura me fibra. Për shembull, fasulet dhe patatet e ëmbla janë zgjedhje të mira, ndërsa patatinat dhe pijet me sheqer mund të shkaktojnë probleme me nivelet e sheqerit në gjak.
 • Mbajtja e gjurmëve të ushqimeve që mund të ndikojnë negativisht në sheqerin në gjak.

Mishi i pulës është i pasur me proteina dhe i ulët në karbohidrate, gjë që e ndihmon një person të ndihet i ngopur dhe më i kënaqur pa pasur nevojë të hajë ushqime që mund të shkaktojnë luhatje të sheqerit në gjak.

Mishi i pulës gjithashtu përmban lëndë ushqyese të shëndetshme, vitamina dhe minerale, si selenium dhe vitamina B.

Përbërësit janë të gjithanshëm dhe mund të jenë pjesë e një vakti të lehtë ose të përzemërt. Një person mund të përgatisë pulën në mënyra të ndryshme, me një sërë çiftesh përbërësish, për të lejuar preferenca të shumta.

Leave a Comment

Your email address will not be published.