Receta pjekjeje të lehta por mbresëlënëse

befasojKur unë piqem një vegjetarian, nuk dua të bëj kompromis për aromën apo strukturën, dhe këto biskota janë një shembull i mrekullueshëm i kësaj”, shpjegon Chetna Maken.

“Aroma delikate e kardamonit dhe bollëku i çokollatës së zezë dhe fistikëve do të thotë se këto janë një trazirë në çdo kafkë.”

Biskota me çokollatë, fëstëk dhe kardamom

bën: 20

material,

120 g gjalpë vegan, i zbutur

170 g sheqer i lehtë, i butë, kafe

majë kripë deti

275 gram miell i thjeshtë

1½ lugë kardamom i bluar

1 lugë pluhur pjekjeje

lugë çaji bikarbonat sode

70 ml qumësht bajame

300 g çokollatë të zezë vegane (70% lëndë të ngurta kakao), e prerë përafërsisht

60 g fëstëkë të grirë imët

metodë

1. Ngroheni furrën në 180C/Gaz 4. Vini dy fletë pjekjeje me letër pjekjeje që nuk ngjit.

2. Në një enë hedhim gjalpin, sheqerin dhe kripën dhe e rrahim me një rrahëse elektrike derisa të bëhet e butë dhe kremoze.

3. Sisni miellin për të gjitha qëllimet në një enë tjetër, shtoni kardamom, pluhur pjekjeje dhe sodë bikarbonate dhe përzieni mirë.

Derdhni përzierjen e qumështit dhe miellit në tasin me gjalpë dhe më pas shtoni çokollatën dhe fëstëkët. Të gjitha këto i përziejmë dhe përziejmë brumin e butë.

5. Merrni një porcion me madhësi limoni, i jepni formë të rrumbullakët dhe e vendosni në fletën e përgatitur. Përsëriteni për të bërë të gjitha biskotat, duke lënë hapësirë ​​të mjaftueshme mes tyre në mënyrë që biskotat të përhapen ndërsa piqen.

6. Piqini për 15 minuta dhe lërini të qëndrojnë në tepsi për dy minuta përpara se t’i transferoni në një raft teli.

7. Ruani në një enë hermetike për tre deri në katër ditë.

Tortë me ananas dhe lule plaku

Pineapple cake is one of the most popular at bakeries in Jabalpur

” height=”3125″ width=”2500″ layout=”responsive” class=”inline-gallery-btn i-amphtml-layout-responsive i-amphtml-layout-size-defined” on=”tap:inline-image-gallery,inline-image-carousel.goToSlide(index=1)” tabindex=”0″ role=”button” data-gallery-length=”3″ i-amphtml-layout=”responsive”>

Torta me pineapple është një nga më të njohurat në furrë në xhabalpur

(Naseema Rothakar / PA)

“Kam një vend të butë për kekun me ananas. Kjo ishte torta më e njohur në furrën në Jabalpur: një sfungjer i lehtë, pa vezë, me krem ​​të freskët dhe ananas sipër”, thotë Maken.

“Ashtu si me shumë përbërës, kremi në MB ka shije të ndryshme nga ajo që merrni në Indi. Pra, bëra versionin tim”.

punon: 8-10

material,

për tortë,

100 gram gjalpë pa kripë, i zbutur, plus më shumë për kallajin

220 g copa ananasi të konservuara, të prera përafërsisht

200 gram sheqer pluhur

100 gram bajame të bluara

100 gram miell që ngrihet vetë

lugë çaji bikarbonat sode

3 vezë të mëdha

130 g kos natyral

2 lugë gjelle me lule plaku cordial

për krem,

300 ml krem ​​dopio

30 gram sheqer pluhur

1 lugë gjelle lule plaku cordial

Lule plake per te dekoruar

metodë,

1. Nxehni furrën në temperaturën 180C/Gaz. 4. Lyejmë me gjalpë dy format e rrumbullakëta për kek 20 cm dhe bazën e shtrojmë me letër pjekjeje që nuk ngjit. Shpërndani gjysmën e ananasit në një tepsi.

2. Në një tas të madh, me kamxhik elektrik, ose mikser ushqimi të pajisur me shtojcën e lopatës, shtoni të gjithë përbërësit e tortës, përveç ananasit të mbetur dhe rrihni derisa të jenë të lëmuara dhe të zbehta, për një minutë. Shtoni pjesët e mbetura të ananasit. Ndani brumin në mënyrë të barabartë në format e përgatitura dhe piqni për 35 minuta ose derisa hellja e futur të dalë e pastër. Lëreni mënjanë të ftohet plotësisht.

3. Me një kamxhik elektrik, rrihni së bashku kremin, sheqerin dhe kordialin e plakut në një tas derisa të formojnë maja të buta.

4. Në një pjatë servirje vendosim kekun pa ananasin dhe sipër e shtrojmë të gjithë kremin. Vendoseni tortën e dytë, me anën e ananasit lart, sipër. Nëse gjeni disa lule të mëdha, vendosini sipër tortës dhe shërbejini.

5. Kjo tortë mund të ruhet në frigorifer në një enë hermetike për tre deri në katër ditë. E sillni në temperaturën e dhomës përpara se ta shërbeni.

Tortë me mjaltë me tahin të zi

Dramatic and moody to look art, there’ll be lots of questions about this tart

” height=”3125″ width=”2500″ layout=”responsive” class=”inline-gallery-btn i-amphtml-layout-responsive i-amphtml-layout-size-defined” on=”tap:inline-image-gallery,inline-image-carousel.goToSlide(index=2)” tabindex=”0″ role=”button” data-gallery-length=”3″ i-amphtml-layout=”responsive”>

Dramatike dhe me humor për ta parë artin, do të ketë shumë pyetje për këtë tortë

(Naseema Rothakar / PA)

“Kohët e fundit gjeta një pastë susami të zi dhe vendosa të bëj këtë tortë. Dramatike dhe e pakëndshme për t’u parë, jam i sigurt se do të ketë shumë pyetje kur ta shërbeni këtë”, thotë Maken.

“Shpresojmë që dheushmëria e tahinit të shkojë mirë me ëmbëlsinë e mjaltit dhe ëmbëlsirave.”

punon: 10-12

material,

për pasta,

100 gr gjalpë pa kripë, i zbutur

30 gram tahini

30 gram sheqer pluhur

majë kripë

2 te verdha veze

200 gram miell të thjeshtë, plus më shumë për pluhurosje

për të mbushur,

180 gram gjalpë pa kripë

20 gram mjaltë

100 g sheqer kafe të butë

3 vezë të mëdha, plus dy të verdha të mëdha, të rrahura lehtë

125 ml krem ​​dopio

2 lugë tahini të zi

1 lugë uthull musht

majë kripë

2 lugë susam të zi

metodë,

1. Për të bërë ëmbëlsirën, bashkoni në një enë gjalpin, tahinin, sheqerin pluhur dhe kripën. Përziejini me një lugë druri derisa të bëhen kremoze dhe të lëmuara. Shtoni të verdhën e vezës dhe përzieni përsëri. Palosni brumin. Shtoni një deri në dy lugë ujë për të bashkuar brumin. Shtypeni brumin në formë të rrumbullakët, mbështilleni me film dhe vendoseni në frigorifer për dy deri në tre orë.

2. Rrokullisni petën në një sipërfaqe të lyer pak me miell në një rreth dy deri në tre milimetra të trashë, aq të madh sa të vijë një tepsi për tartë me 20 cm. Duhet të keni një deri në dy centimetra e gjysmë shtesë të varur mbi pjesën e sipërme të kanaçes. Rreshtoni tepsinë me pastë. Lëreni të pushojë dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta.

3. Nxehni furrën në temperaturën 180C/Gaz. Hiqni pak letër pjekjeje që nuk ngjit, më pas shpalosni dhe derdhni në tepsi dhe mbusheni me fasule buke. Blind-piqem për 15 minuta. Hiqni letrën dhe fasulet dhe piqini për 15 minuta të tjera, derisa të marrin ngjyrë të artë. Pas 10 minutash, prisni letrën e tepërt.

4.Nderkohe pergatisim mbushjen duke ngrohur gjalpin ne nje tenxhere derisa te beje flluska dhe te ndryshoje ngjyre dhe te marrin ngjyre te forte qumeshti. E nxjerrim në një enë dhe kur të ftohet pak shtojmë pjesën tjetër të përbërësve të mbushjes përveç farave të susamit. E trazojmë mirë dhe më pas e hedhim me kujdes në tavë për tartë.

5. I spërkasim me farat e susamit dhe i pjekim për 50-55 minuta, derisa mbushja të fryhet dhe qendra të skuqet lehtë. E lemë të ftohet plotësisht, më pas e nxjerrim nga forma dhe e shërbejmë.

6. Më së miri ditën pasi e keni përgatitur, pasta fillon të zbutet.

Pjekja e lehtë e Chetna nga Chetna Maken (Botuar nga Hamlin, 20 £; Fotografia nga Nasima Rothakar), E disponueshme tani.

Leave a Comment

Your email address will not be published.