Receta për një tenxhere | Receta për pulën

Këto receta të pabesueshme të darkës së pulës me një tenxhere janë kaq të lehta, saqë mund t’i përgatisni edhe në një natë të ngarkuar jave.

Një vakt në tenxhere me pulë i jep shumë shije jetës. Nuk ka asgjë më të kënaqshme sesa të gatuani një vakt të tërë në një tigan, dhe më pas e vetmja gjë që duhet të bëni është të pastroni, me fjalë të thjeshta recetat e pulës me një tenxhere do të thotë më pak kohë pastrimi për ju dhe më shumë kohë për të shijuar pjatën e shijshme. Ka një sërë recetash të thjeshta pule me një tenxhere që janë perfekte kur kemi mungesë energjie dhe kemi nevojë për pak freskim. Këtu janë disa receta pule me një tenxhere, hidhini një sy:-

1. Pulë me një tenxhere Alfredo

Kjo fetuccine pule kremoze dhe e shijshme Alfredo nuk është veçanërisht e komplikuar, por është tepër ngushëlluese. Ju do të merrni një goditje të bukur me piper dhe nuancë arre nga makaronat me grurë të plotë. Meqenëse ky është një vakt me një tenxhere, nuk do të keni aq shumë enë për të larë!

material

 • vaj ulliri, 1 lugë
 • 2 pa kocka, pa lëkurë, 6 gjoks pule
 • 2 lugë gjelle miell të rregullt
 • 1 filxhan qumësht me pak yndyrë
 • 3 thelpinj hudhre te grira
 • 1,5 gota ujë
 • grurë i tëri
 • 3/4 filxhan djathë parmixhano të grirë
 • 1 lugë gjelle. krem djathi me pak yndyrë
 • 12 lugë piper i zi

udhëzim

Hapi 1

Ngrohni vajin në një furrë të madhe mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Shtoni pulën; Gatuani për 7 deri në 8 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe nga të dyja anët.

hapi 2

Rrihni së bashku miellin dhe 1/4 filxhani qumësht; Mbajeni mënjanë.

hapi 3

Gatuani hudhrën në një tenxhere, duke e përzier vazhdimisht për një minutë. Shtoni 1 1/4 filxhan qumësht dhe ujë të mbetur, mbulojeni dhe lëreni të ziejë. Shtoni makarona; Mbulojeni dhe ziejini për 8 minuta, duke e përzier herë pas here. Shtoni përzierjen e qumështit me miellin dhe pulën dhe përzieni. Gatuani edhe për 3 minuta të tjera ose derisa makaronat të jenë al dente.

hapi 4

hiqeni nga nxehtësia; Shtoni parmixhanin, kremin e djathit dhe piperin e zi; I trazojmë derisa djathi të shkrihet. shërbejeni menjëherë.

2. Makarona me parmixhano pule

Makarona me parmixhan pule

Për një darkë të shpejtë dhe të thjeshtë me pak pastrim, kjo makarona me parmixhano pule përdor teknologjinë e makaronave me një tenxhere për të gatuar petët, pulën dhe salcën tuaj në një tigan. Për një kore të bukur me djathë, përfundoni pjatën nën brojler.

material

 • dy lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
 • Bukë gruri integral, 1/4 filxhan
 • 1 lugë gjelle dhe 1 lugë hudhër të grirë të copëtuar
 • 1 kg gjoks pule pa kocka dhe pa lëkurë
 • 1 lugë çaji përzierje erëzash
 • kripë
 • 3 gota lëng pule
 • 1 1/2 filxhan domate të grimcuar
 • grurë i tëri
 • 12 lugë djathë mocarela
 • Djathë parmixhano, 1/4 filxhan
 • 14 gota borzilok të freskët të grirë hollë

udhëzim

Hapi 1

Nxehni 1 lugë gjelle vaj në një furrë të madhe mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Shtoni panko dhe 1 lugë çaji hudhër. Gatuani pankon për 2 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe të artë dhe përzieni. Transferoni në një tas të vogël dhe mbajeni mënjanë. Fshijeni tiganin.

hapi 2

Mbi nxehtësinë mesatare-të lartë, ngrohni 1 lugë gjelle vaj të mbetur në tigan. Shtoni 1 lugë të mbetur hudhër, kripë dhe pulë. Gatuani për rreth 2 minuta, duke e përzier rregullisht, ose derisa pjesa e jashtme e pulës të mos jetë më rozë. Shtohen domate, lëng mishi dhe pene. Lëreni të ziejë, pastaj ziejini, të mbuluara, duke e përzier shpesh, për 15 deri në 20 minuta, ose derisa pena të jetë gatuar dhe salca të jetë trashur dhe pakësuar.

hapi 3

Ndërkohë vendosni një raft furre në këndin e sipërm djathtas të furrës. Pasi makaronat të jenë zier, shtoni mocarelën në masën e penave. Ziejeni pjatën për rreth një minutë, ose derisa mocarela të marrë flluska dhe të skuqet. Sipër spërkatni borzilokun, parmixhanin, më pas përzierjen e pankos.

Mos humbisni të shihni: 5 lloje Ghevar që duhet t’i hani me kënaqësi gjatë Musonit

3. Pulë Scarpariello

Pule Scarpariello

Chicken Scarparillo është një pjatë e shijshme italo-amerikane me kofshë pule me lëng, sallam të ëmbël italiane dhe një salcë tigani me uthull, ëmbëlsirë të thartë.

material

 • 6 kofshë pule me kocka dhe me lëkurë
 • kripë kosher dhe piper i zi i sapo bluar
 • miell për të gjitha qëllimet
 • 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 3 thelpinj hudhra, të përgjysmuara dhe të shtypura
 • 4 degë rozmarinë
 • 1/3 filxhan qershi turshi të nxehtë plus 2 lugë gjelle të kripura
 • 2 gota supë pule me pak natrium
 • 1 lugë gjelle lëng limoni të freskët
 • 3 Salcice të ëmbla italiane
 • 2 qepë të vogla, të përgjysmuara dhe të prera hollë (3/4 filxhan)

udhëzim

Hapi 1

Ndezni furrën në 375°F. Pulës duhet të lyhet me miell dhe të spërkatet lehtë me kripë dhe piper para gatimit. Vaji duhet të nxehet në një tigan ose në një tigan të madh kundër furrës me anë të drejtë mbi mesataren e lartë. Shtoni pulën në një shtresë të vetme, me anën e lëkurës poshtë, kur të fillojë të shkëlqejë.

hapi 2

Gatuani për 6 deri në 8 minuta gjithsej, duke e kthyer një herë dhe duke e gatuar derisa të marrë ngjyrë kafe nga të dyja anët. Mbajeni në një pjatë. Shtoni në tenxhere dhe gatuajeni, duke e kthyer rregullisht, për rreth 5 minuta, derisa të skuqet plotësisht, por jo plotësisht. Transferoni në një pjatë me pulë.

hapi 3

Ulni nxehtësinë në mesatare; Shtoni qepujt dhe hudhrat në tigan; Gatuani, duke e përzier herë pas here, për rreth 3 minuta, ose derisa të zbuten dhe të skuqen lehtë në pika. Shtoni piper shëllirë dhe rozmarinë dhe gatuajeni për disa sekonda, ose derisa pjesa më e madhe e lëngut të ketë avulluar. Ziejini për 8 deri në 10 minuta, duke përgjysmuar sasinë e lëngut të lëngut dhe lëngut të limonit.

Mos humbisni: Recetat e çokollatës së shefit të famshëm Ranveer Brar që janë kaq të thjeshta!

hapi 4

Kthejeni djegësin dhe pulën në tigan, me anën e lëkurës lart dhe lëngjet e mbetura. Pasi ta kemi transferuar në furrë e pjekim për 15 minuta. Suxhuk duhet të pritet në feta të treta në paragjykim dhe të vendoset në një tigan ndërkohë.

Hapi 5

Vazhdoni gatimin dhe përdorni një termometër (afër kockave, por pa prekur) kontrolloni regjistrat e pulës 165°F dhe sallami është gatuar, rreth 5 minuta ose më shumë. Më pas është gati për t’u servirur.

A ju pëlqeu duke lexuar këtë artikull? Ndani mendimet tuaja me ne në faqen tonë në Facebook. Për më shumë histori të tilla, qëndroni të sintonizuar me çdo jetë.

Mohim përgjegjësie

Lëkura dhe trupi juaj janë unikë ashtu si ju. Ndërsa ne kemi marrë të gjitha masat për t’u siguruar që informacioni në këtë artikull dhe në kanalet tona të mediave sociale të jetë i besueshëm dhe i verifikuar me ekspertizë, ju rekomandojmë që të konsultoheni me një mjek përpara se të provoni ilaçe shtëpiake, hakime të shpejta ose regjime ushtrimesh. Ose konsultohuni me dermatologun tuaj. Për çdo koment ose ankesë, na kontaktoni në [email protected]

Leave a Comment

Your email address will not be published.