Receta për kungull, qepë të kuqe dhe rigon

Ndiheni bujar? Pse të mos dyfishoni recetën dhe të bëni një për veten tuaj dhe një për një mik.

Nicola Galloway

Ndiheni bujar? Pse të mos dyfishoni recetën dhe të bëni një për veten tuaj dhe një për një mik.

Unë e kam bërë këtë disa herë kohët e fundit dhe ia vlen përpjekja e përfshirë. Ju gjithashtu mund të dyfishoni përbërësit dhe të bëni dy quiches, një për ju dhe një për një mik.

Era është e pabesueshme kur gatuhet, e përmirësuar nga shtimi i lajthive të bluara në kore. Ju me siguri mund të përdorni pasta të shijshme me kore të shkurtra të blera në dyqan për një vakt të shpejtë në tryezë.

I pjekim lajthi të plota. Ky është një hap i domosdoshëm për të përmirësuar shijen dhe për të hequr lëkurën me lehtësi. Kështu i skuq lajthitë në zjarr të ulët:

Shtroni 1-2 gota lajthi të plota në një shtresë në tepsi. E vendosim në furrë të 150C (fan 130C) për 10 minuta. Tundeni tepsinë dhe më pas gatuajeni për 5-10 minuta derisa lëvozhga të shpërthejë dhe lajthitë të marrin aromë. Hidhini menjëherë arrat e nxehta në një peshqir çaji të pastër, duke i mbledhur për të mbyllur arrat. Fërkojini fort dhe më pas nxirrni arrat e pjekura, tashmë pa lëkurë, në një tas që të ftohen. Shkundni peshqirin e çajit dhe është i mirë si i ri.

Kungull, qepë të kuqe dhe trumzë Quiche

koha e përgatitjes: 40 minuta

Koha e GATIMIT: 1 orë

punon: 4

Lexo më shumë:
*Receta me kungull me erëza dhe pilaf Chana
* Receta e supës me kungull të pjekur me Chole
*Receta e biskotave me tahini dhe kardamom

material

Ëmbëlsira me kore lajthie

filxhan (110 g) miell i thjeshtë (mund të përdorni miell gruri ose miell)

filxhan (60 gram) lajthi të bluara (shih këshillën më lart) ose përdorni miell shtesë

majë bujare kripë

100 gr gjalpë të ftohtë, të prerë në kubikë 1 cm

1 vezë e vogël me rreze të lirë

1-2 lugë gjelle ujë të ftohtë

Mbushje me kungull, qepë të kuqe dhe rigon

Rreth 300 gr kungull me kungull ose zhabinë

2 lugë vaj ulliri, të ndara

kripë dhe piper

1 qepë e kuqe (rreth 150 gram), e prerë hollë

Përdorni 2-3 degë trumzë të freskët ose 1 lugë të thata

4 vezë me rreze të lirë

filxhan (125 ml) krem

Rreth 1 filxhan (120 gram) djathë të grirë

1-2 lugë fara kungulli

metodë

Ngrohim furrën në 190C (fantas 170C). Lyejmë me yndyrë një enë joçi ose tortë 25 cm.

 1. Më pëlqen të bëj brumin e pastave të shkurtra në një përpunues ushqimi me trajtim minimal për të parandaluar shkrirjen e gjalpit, gjë që mund të rezultojë në një pastë të fortë.

 2. Vendosni miellin, lajthitë e bluara dhe kripën në një procesor ushqimi dhe pulsoni që të bashkohen.

 3. Shtoni gjalpin e prerë në kubikë dhe pulsoni 8-10 herë për të prerë gjalpin në brumë.

 4. Rrihni vezët dhe 1 lugë gjelle ujë të ftohtë në një tas të vogël. Shtoni në procesor, pulsoni përsëri makinën derisa brumi të formojë topa me madhësi bizele. Shtypni një sasi të vogël midis gishtërinjve tuaj për të kontrolluar që të mbahet së bashku. Nëse është bërë krokante, atëherë shtoni një lugë gjelle ujë dhe lëreni përsëri.

 5. Hidheni në një stol të lyer pak me miell dhe vendoseni shpejt në një disk të rrumbullakët. Vendoseni në një enë të mbyllur dhe më pas vendoseni në frigorifer për të pushuar për 20-30 minuta – ky hap ngurtëson gjalpin dhe pushon brumin për rrotullim më të lehtë.

 6. Ndërkohë qërojmë kungullin dhe e presim në kubikë 2 cm. Vendoseni në një tepsi, spërkatni me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe hidheni për t’u përzier. Skuqini për 20 minuta derisa kungulli të jetë i butë. Anulo.

 7. Ngrohni vajin e mbetur në një tigan në nxehtësi mesatare. Shtoni qepën e kuqe dhe rigonin dhe skuqini për 8-10 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.

 8. Tashmë është koha për të hedhur petë. Hidhni pak pluhur stolin dhe petullën dhe rrotullojeni në një rreth 25 cm të gjerë rreth 3-4 mm të trashë. Përdorni një oklla për ta transferuar me kujdes pastën në pjatë, duke e shtypur në bazë dhe duke e prerë brumin e tepërt. Pasta e mbetur mund të hapet në një trashësi uniforme dhe më pas të piqet në një fletë pjekjeje derisa të marrë ngjyrë të artë. Përhapeni me humus dhe lakër për një meze të lehtë para darkës.

 9. Piqeni për 10 minuta derisa baza e ëmbëlsirës të marrë një ngjyrë të lehtë të artë. Më pas vendosni mbushjen në këtë mënyrë.

 10. Shpërndani gjysmën e djathit nëpër bazën e pastiçerisë. Shpërndani mbi qepë të kuqe të karamelizuara dhe lyeni me kubikë kunguj të pjekur. Përziejini vezët dhe kremin me pak kripë dhe grini piper të zi të bluar. Hidheni në bazën e quiche-it, sipër me djathin e mbetur dhe shpërndajeni me farat e kungullit.

 11. Piqni 25-30 derisa veza të jetë e vendosur. Shërbejeni joçin të nxehtë ose të ftohtë.

Nicola Galloway është një shkrimtare ushqimore e vlerësuar me çmime, autore librash gatimi dhe edukatore e kuzhinës.

www.homegrowth-kitchen.co.nz

Leave a Comment

Your email address will not be published.