Receta më e mirë për fryerjen e brokolit dhe lulelakrës

(Pip dhe Abby)

Eshte vere! Dielli ka dalë, me siguri po shijoni motin e ngrohtë jashtë dhe është e rëndësishme të siguroni një vakt të mirë sa të shijshëm dhe të shëndetshëm, por nuk doni të humbisni asnjë minutë në kuzhinë duke kërkuar diçka që nuk e keni. Futni brokolin dhe lulelakrën, dy perime të shëndetshme që bien në ylberin e ushqimeve të rekomanduara për t’u ngrënë çdo ditë. Ato janë ushqyese, të disponueshme gjatë gjithë vitit dhe të lehtë për t’u përgatitur me fryerjen tuaj me ajër, kështu që ju mund të hani ushqime të thjeshta dhe të shëndetshme sa herë të dëshironi.

Të dyja këto perime krokante zakonisht gjenden në një pjatë perimesh, të rrethuara nga perime të tjera të shëndetshme. Mund të vendosni edhe pak zhytje anash! Por ato janë kaq të lehta për t’u bërë, gjë që ju jep shumë mënyra për t’i përgatitur ato. Brokoli dhe lulelakra mund të piqen në skarë, të pjekur ose të pjekur në skarë – këtu keni shumë opsione kur bëhet fjalë për të ngrënë këtë çift dinamik. Ka një shumëllojshmëri erëzash të disponueshme për të ndryshuar mënyrën e përgatitjes së tyre në mënyrë që të kenë shije të ndryshme çdo herë. Por të jeni të sigurt, nëse keni kripë dhe piper, ato do të jenë akoma të mahnitshme!

Do ta vlerësoni që nuk keni nevojë as për një furrë të nxehtë me këtë Fryer në ajër Brokoli dhe lulelakra procesi. Sepse në verë, ndezja e një furre të nxehtë nuk është gjithmonë një ndjenjë super tërheqëse. Pra, le të përfitojmë nga aftësitë e fryerës së ajrit. Duke përdorur këtë pajisje, nxehtësia e kuzhinës shuhet. Gjithashtu ju heq barrën e rëndë nga supet kur përpiqeni të sillni ushqim në tryezën e ngrënies. Mund të hidhni një ose dy perime të thjeshta në një tigan me erëza të kufizuara dhe ato gjithmonë dalin absolutisht të shijshme, të gatshme me çdo vakt me një kthesë të shpejtë, pikërisht kur ju nevojiten.

të lidhura: Mbi 50 recetat më të mira të Fryeres Ninja Air Fryer që vërtetojnë se nuk mund t’i mundë të gjitha pajisjet

Përbërësit për Thithjen e Ajrit Brokoli dhe Lulelakra

Për të bërë brokolin dhe lulelakrën në një tigan me ajër, do t’ju nevojiten përbërësit e mëposhtëm:

 • 1 kokë Brokoli
 • 1 kokë Lulelakra
 • 3 lugë Vaj ulliri
 • 1 lugë kripë
 • 1 lugë piper

LIDHUR: Recetat më të mira të peshkut për fryerjen e ajrit

Si të bëni një fërgesë me brokoli dhe lulelakër

Hapi 1

Pritini brokolin dhe lulelakrën në copa të vogla.

hapi 2

Hidhni gjysmën e vajit të ullirit në koshin/tenxheren e brendshme të një tigani me ajër dhe shtrojini lulet në një shtresë të vetme. Hidheni në mënyrë që brokoli dhe lulelakra të jenë të veshura mirë. Sipër spërkatni kripë dhe piper.

hapi 3

Gatuani në 400 gradë F për 10 minuta. Përsëriteni të njëjtin proces me pjesën tjetër të përbërësve. Shijojeni menjëherë!

Pip dhe Abby
(Pip dhe Abby)

LIDHUR: Recetat më të mira të kungujve për fryerjen e ajrit

Këshillat më të mira për skuqjen e brokolit dhe lulelakrës në ajër

 • Opsionet e erëzave mbi dhe përtej kripës dhe piperit: piper i kuq, speca të kuq, qimnon, trumzë, erëza italiane, majdanoz i freskët, qiqra, borzilok ose cilantro.
 • Nëse dëshironi, kombinoni të gjithë përbërësit në një tas të madh duke u siguruar që perimet të jenë të veshura në mënyrë të barabartë përpara se t’i derdhni në një tabaka të fryerjes me ajër në një shtresë të vetme.
 • Shtoni hudhër të freskët ose 1/2 lugë çaji pluhur hudhre ose pluhur qepë në përzierje, nëse dëshironi.
 • Për brokolin dhe lulelakrën ekstra krokante, rrisni kohën e gatimit në 12 minuta.
 • Një spërkatje me djathë parmixhano (i rruar ose i grirë!), salcë pesto ose salcë djathi përpara se të shërbeni do t’i shtojë një shije të këndshme pjatës së fundit.
 • Për të shtuar freski, spërkatni lëng limoni në tiganin me ajër para gatimit. Një lugë çaji lëvore limoni do të bëjë mrekulli edhe për secilin prej tyre!
Pip dhe Abby
(Pip dhe Abby)

Çfarë duhet të shërbejmë me brokoli dhe lulelakra

 • Shërbejeni me pulë rotisserie për një vakt super të thjeshtë dhe të lehtë.
 • Ruani në frigorifer për ushqime të lehta, ushqime të lehta ose opsione të drekës së shëndetshme ndërsa kaloni javën tuaj. Perimet janë receta perfekte për përgatitjen e vakteve!
 • Hidhini ato me sallatën tuaj të ardhshme për kriza dhe shije shtesë.
 • Është e lehtë të shijoni perimet kur shtohen në një tas me petë ramen! Ai e transformon plotësisht një vakt paksa të mërzitshëm në një pjatë plot ngjyra dhe shije.
 • Shërbejeni me çdo pjatë kryesore si bërxolla derri, petë mishi, pulë Alfredo ose proshutë.

Më shumë receta për tiganisje me ajër për të provuar:

Fryer në ajër Brokoli dhe lulelakra

material

 • 1 kokë Brokoli
 • 1 kokë Lulelakra
 • 3 lugë gjelle Vaj ulliri
 • 1 lugë kripë
 • 1 lugë piper
etiketa kryesore

udhëzim

 1. Pritini brokolin dhe lulelakrën në copa të vogla.

 2. Hidhni gjysmën e vajit të ullirit në koshin/tenxheren e brendshme të një tigani me ajër dhe shtrojini lulet në një shtresë të vetme. Hidheni në mënyrë që brokoli dhe lulelakra të jenë të veshura mirë. Sipër spërkatni kripë dhe piper.

 3. Gatuani në 400 gradë F për 10 minuta. Përsëriteni të njëjtin proces me pjesën tjetër të përbërësve. Shijojeni menjëherë!

banak kuzhine

shërben 6, Kalori: 121 kcal | Karbohidratet: 12 g | Proteina: 5 g | Yndyrë: 8 gram | Yndyra e ngopur: 1g | Yndyrë të pangopura: 1g | Yndyra mono të pangopura: 5 g | Natriumi: 450 mg | Kaliumi: 611 mg | Fibra: 5 g | Sheqeri: 4 g | Vitamina A: 633 IU | Vitamina C: 137 mg | Kalciumi: 70 mg | Hekuri: 1 mg

Leave a Comment

Your email address will not be published.