Receta më e mirë e sanduiçit me pulë Char Siu

Foto: Eric Bernstein; Stilimi i ushqimit: Taylor Ann Spencer

Çdo kulturë ka salcën e saj unike të shijshme BBQ, por salca kineze Char Siu është një nga të preferuarat tona. E përdorur në mënyrë klasike për të marinuar barkun e derrit për simite të ziera në avull, kjo salcë ngjitëse-ëmbël, e mbushur me umami është absolutisht e papërmbajtshme, pavarësisht se çfarë derdhni në të. Këtu, ne po e përdorim atë për të marinuar kofshët e pulës së pjekur në skarë, të cilat më pas i vendosim brenda simiteve të buta dhe sipër me perime pikante, speca të freskët dhe barishte. Rezultati? Një sanduiç që nuk e keni parë apo shijuar kurrë më parë, por një sanduiç që thjesht nuk mund të ndaloni së ngrëni.

Lexoni për më shumë këshilla dhe informacion në lidhje me këtë salcë dhe sanduiç të varur. Keni mbetur nga kofshët e pulës? Shikoni disa nga recetat tona të preferuara për kofshët e pulës.

Çfarë është salca Char Siu?

Salca Char Siu është një salcë klasike kineze BBQ që përdoret zakonisht për të marinuar barkun e derrit përpara se të piqet ngadalë. Përbërësit mund të ndryshojnë pak midis recetave, por shumica përmbajnë salcë hoisin, salcë soje, uthull orizi (ose sheri të thatë), mjaltë dhe pluhur kinez me pesë erëza. Erëza me pesë erëza kineze është çelësi për të arritur atë aromë të veçantë char siu dhe është në dispozicion në shumë dyqane ushqimore dhe në internet. Nëse e keni të vështirë ta gjeni, mund të shtoni 1/4 e lugës së çajit kopër të grirë imët, 1/4 e lugës së vogël kanellë të bluar dhe një majë karafil. Nuk do të ketë shije saktësisht të njëjtë nëse përdorni një pluhur tradicional me pesë erëza, por do të jetë sërish i shijshëm!

Sa kohë mund ta marinoj pulën?

Sugjerojmë ta lëmë pulën të marinohet e mbuluar në frigorifer për të paktën 30 minuta. Nëse dëshironi, mund ta lini pulën në marinadë gjatë natës, por ne nuk do ta rekomandonim më këtë. Ndërsa nuk ka përbërës me aciditet të lartë në marinadë që do të fillojnë të prishin pulën tuaj, sa kohë dëshironi që pula e papërpunuar të varet në frigorifer?

Pasi të jetë gatuar, a duhet ta copëtoj pulën për sanduiçe?

ti mundesh. Na pëlqen të bëjmë sanduiçe me kofshët e plota të pulës, në mënyrë që të mos shqetësohemi nëse copat do të copëtohen gjatë ngrënies. Por ne gjithashtu e kuptojmë se krijimi i sanduiçit është një gjë shumë personale dhe personale, dhe në fund të fundit, është sanduiçi juaj. Pra, bëjeni ashtu siç dëshironi!

Cilat janë turshitë vietnameze?

Turshi vietnameze, ose do chua, është një erëz e ëmbël dhe e thartë e përdorur në sanduiçin klasik vietnamez banh mi. Ndryshe nga turshitë amerikane, të cilat zakonisht bëhen me kastravec, ky version vietnamez është bërë nga rrepka daikon dhe karota që priten në shkrepse dhe masazhohen shkurtimisht me sheqer dhe kripë përpara se të zhyten në lëngun e marinadës. Ne i quajmë “turshi të shpejtë” sepse janë gati për t’u ngrënë pas një ore, megjithëse sigurisht sa më gjatë të qëndrojnë në brumë, aq më të buta dhe pikante bëhen. Nëse dëshironi, mund t’i bëni deri në 2 javë përpara dhe t’i ruani në frigorifer, të zhytura në shëllirë, derisa të jeni gati për t’i ngrënë.

Jeni të hutuar pse po vendosim një marinadë vietnameze në kofshët e pulës me salcë kineze? Mos u bë! E kuptojmë se këtu po përziejmë dhe përziejmë pjatat, por na pëlqen vërtet mënyra se si perimet paksa krokante e ëmbël dhe e thartë plotësojnë pulën me lëng dhe të ëmbël ngjitëse. Ata janë vërtet të shijshëm së bashku – do ta lëmë me kaq.

Çfarë është me të gjitha mbushjet e freskëta?

Ky sanduiç ka të bëjë me teksturat dhe shijet e ndryshme që bashkohen! Ndërsa turshia sjell thërrime dhe shije të mprehtë, dhe pula ka atë ëmbëlsi ngjitëse, specat djegës ofrojnë nxehtësi dhe cilantro sjell freskinë që ndriçon gjithçka. Mos u shqetësoni – disa feta djegës nuk do ta bëjnë të gjithë sanduiçin tuaj super pikant. Gjithashtu, nëse nuk ju pëlqen cilantro, mos ngurroni ta zëvendësoni me nenexhik të freskët.

e bëri atë? Na tregoni se si shkoi në komentet më poshtë!

Kjo përmbajtje është importuar nga {embed-name}. Ju mund të jeni në gjendje të gjeni të njëjtën përmbajtje në një format tjetër, ose mund të gjeni më shumë informacion në faqen e tyre të internetit.

Sanduiç pule Char Siu

Foto: Eric Bernstein; Stilimi i ushqimit: Taylor Ann Spencer

Kjo përmbajtje është krijuar dhe mirëmbajtur nga një palë e tretë dhe është importuar në këtë faqe për të ndihmuar përdoruesit të japin adresat e tyre të emailit. Mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me këtë dhe gjëra të ngjashme në piano.io

Leave a Comment

Your email address will not be published.