Receta më e mirë e donutëve grekë të Loukoumades

Foto; Eric Bernstein; stilist ushqimor; Taylor n Spencer

Jastëkët me gëzof të mirësisë mund të jenë mënyra se si shihni ndonjë grumbull brumi të skuqur. Ka variacione nëpër botë si bofrot ganez, nola beignet, jalebi indian dhe zeppole italiane. Greqia, Qiproja dhe Egjipti njihen për lukoumedët e tyre (turqit i quajnë lokma) si versioni i tyre i donutit krokant. Edhe pse mund të ketë disa versione, loukoumades bëhen nga brumi i thartë, i skuqur thellë dhe i lyer me mjaltë, shurup sheqeri, apo edhe të thjeshta. Ndonjëherë ato spërkaten me arra, fëstëkë ose fara susami. Tingëllon mirë deri tani, apo jo?

Ky brumë bëhet nga mielli për të gjitha qëllimet, sheqeri, majaja dhe lëkura e limonit. Merrni një sekondë për të dëgjuar flluska kur brumi të ngrihet. Maja po punon në mënyrë aktive si korrigjues i brumit dhe xhepat e vegjël të gazit lëshohen në brumë; Flluskat po flasin me ju! Më pas lukumadet spërkaten me çokollatë të shkrirë, mbulohen me kanellë dhe mjaltë dhe spërkaten me fëstëkë.

A janë këto për raste të veçanta?

Është vërejtur se brumi i skuqur iu dha fituesve olimpikë në Greqinë e lashtë. Sa keq që nuk është më një dhuratë. Por, në ditët e sotme, ato hahen në raste të veçanta si panigiriya apo dasma. Cilado qoftë koha e vitit, bëni këto vetëm për argëtim ose për t’i bërë përshtypje mysafirëve tuaj në darkën e radhës.

Mund të bëni lukumade paraprakisht?

Nëse dëshironi të përgatisni një ëmbëlsirë para kohe për një festë apo meze të lehtë mesnate si brownies ose biskota, kjo do të funksionojë. Ziejeni brumin dhe mbajeni në frigorifer për 1 deri në 2 ditë. Hiqeni brumin, mbajeni në temperaturën e dhomës dhe skuqeni thellë. Këto mund të ruhen në temperaturën e dhomës për rreth një ditë. Siç u përmend më herët, ato hahen më së miri menjëherë!

E keni bërë këtë recetë? Na tregoni se si ju pëlqeu në komentet më poshtë.

Reklamim – Vazhdoni të lexoni më poshtë

Rendimenti:

10-12


porcionet

koha e përgatitjes:

0

orë

10

minuta

Koha e GATIMIT:

2

orë

0

minuta

koha totale:

2

orë

0

minuta

1 1/2 c.

ujë të vakët

1/3 c.

(70 g) sheqer i grimcuar

1 lugë gjelle.

(11 gram) maja e thatë aktive

2 c.

(240 g) miell për të gjitha qëllimet

1/2 c.

(186 g) çokollatë gjysmë e ëmbël, e shkrirë

1/4 lugë.

kanellë terren

1/4 c.

(38 g) fëstëkë, të copëtuar

Ky modul i blerjes së komponentëve është krijuar dhe mirëmbajtur nga një palë e tretë dhe është importuar në këtë faqe. Ju mund të jeni në gjendje të gjeni më shumë informacion në lidhje me këtë dhe material të ngjashëm në faqen e tyre të internetit.

  1. Në një tas të madh, përzieni ujin, sheqerin e grirë dhe majanë me lugë druri; Lëreni mënjanë derisa majaja të shkumëzohet, rreth 5 minuta.
  2. Në një tas të vogël përzieni miellin, lëkurën e limonit dhe kripën. Shtoni në përzierjen e majave. Duke përdorur një mikser elektrik me shpejtësi mesatare-të ulët (ose një mikser të pajisur me një shtojcë me kamxhik), rrihni përzierjen e majave, nëse është e nevojshme, derisa tasi të jetë i qetë dhe elastik, rreth 2 minuta.
  3. Spërkateni mbështjellësin me llak gatimi, mbulojeni enën me plastikë dhe vendoseni në një vend të ngrohtë derisa të rritet dhe të dyfishohet në madhësi, rreth 1 orë 10 minuta.
  4. Ndërkohë shkrini çokollatën. Përzieni kanellën dhe mbajeni të ngrohtë derisa të jeni gati për t’u përdorur.
  5. Në një tenxhere të madhe të pajisur me një termometër të skuqur thellë, ngrohni vajin derisa termometri të regjistrojë 350° deri në 360°. Hidhni rreth 1 lugë gjelle miell në pëllëmbën e dorës, bëni ngadalë një grusht dhe shtrëngoni njërin skaj për ta shtrydhur butësisht në formë të rrumbullakët. Skuqini për 4 deri në 5 minuta, duke e kthyer herë pas here, deri në kafe të artë. (Meqenëse janë të rrumbullakëta, mund të jenë të vështira për t’u kthyer kur marrin ngjyrë kafe të artë nga njëra anë – kapeni brumin me darë nëse nuk kthehen.) Transferoni në peshqir letre. Përsëriteni me brumin e mbetur.
  6. Transferoni çokollatën me kanellë në një qese tubacioni dhe hapni një vrimë të vogël nga një cep. Spërkatini donutët me çokollatë me kanellë. Duke përdorur një lugë, spërkatni donutët me mjaltë. Spërkateni me fëstëkë.

laukaumades

Foto; Eric Bernstein; stilist ushqimor; Taylor n Spencer

Kjo përmbajtje është importuar nga {embed-name}. Ju mund të jeni në gjendje të gjeni të njëjtën përmbajtje në një format tjetër, ose mund të gjeni më shumë informacion në faqen e tyre të internetit.

Kjo përmbajtje është krijuar dhe mirëmbajtur nga një palë e tretë dhe është importuar në këtë faqe për të ndihmuar përdoruesit të japin adresat e tyre të emailit. Mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me këtë dhe gjëra të ngjashme në piano.io

Reklamim – Vazhdoni të lexoni më poshtë

Leave a Comment

Your email address will not be published.