Receta më e lehtë e pulës në Kiev me gjalpë barishtore: recetë klasike ukrainase me një shkurtore | shpendët

Ndërsa Chicken Kyiv* është i popullarizuar në të gjithë Perëndimin, kjo pjatë e shijshme është me origjinë nga Ukraina, Chicken Kyiv u ka bërë përshtypje mysafirëve të darkës së moshave, me koren e saj krokante dhe të artë me bukë dhe mbushjen e saj me gjalpë të shkrirë. Sidoqoftë, kjo nuk është një recetë e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur për pulë.

Të them të drejtën nuk më pëlqen të gatuaj, sidomos pasi kam punuar gjithë ditën. Unë definitivisht nuk jam një adhurues i recetave që kërkojnë kohë dhe me shumë hapa. Më pëlqejnë recetat e thjeshta të darkës. Ajo që unë jam i mirë, megjithatë, është ndjekja e udhëzimeve të qarta. Kur ta bëj këtë dhe receta të dalë mirë, mund ta përsëris recetën dhe t’ua kaloj miqve dhe familjes. Shpresoj që të ndiheni në të njëjtën mënyrë për këtë recetë të lehtë të pulës në Kiev!

Kuzhina: ukrainase
Koha e përgatitjes: 25 minuta plus 5 minuta për ngrirje
Koha e gatimit: 10 minuta
Koha totale: 40 minuta
Serbimet: 4

Komponenti

 • 4 gjysma gjoksi pule pa kocka, pa lëkurë (rreth 6 ons secila), të rrahura lehtë
 • 1 shkop gjalpë pa kripë, i zbutur
 • 2 lugë qiqra të grira hollë
 • 2 lugë suya, e grirë hollë
 • miell për të gjitha qëllimet, për lyerje
 • 3 vezë të mëdha, të rrahura
 • 1 1/2 filxhan bukë panko, të grimcuar
 • vaj ulliri ekstra i virgjër, për tiganisje

Ja se si ta bëni atë:

 1. Prisni me kujdes një “xhep” në anë të çdo gjoksi pule dhe lyejeni me kripë dhe piper. Xhepat do të mbajnë gjalpë (dhe është një kursim kohe!) Në një tas të vogël, përzieni gjalpin, koprën dhe qiqrat, dhe më pas rregulloni me kripë dhe piper. Kullojeni gjysmën e gjalpit barishtor në xhep dhe fikeni. (Shënim: Ky gjalpë barishtore është më tradicionalisht ukrainase se shumë variacione perëndimore të recetës.)
 2. Lyejeni pulën me miell për të gjitha qëllimet dhe hiqni sasinë e tepërt. Shoshini vezët dhe thërrimet e bukës në dy enë të veçanta dhe shtoni kripë dhe piper. Lyejeni pulën fillimisht në vezë dhe më pas në thërrimet e bukës (kjo do të “vulosë” xhepin). Nëse ka zona të hapura në xhepa, lyejini me një vezë dhe më pas spërkatni sipër me thërrime buke.
 3. Vendoseni pulën në një tepsi dhe ngrijeni për 5 minuta.
 4. Ngrohni rreth 1/2 inç vaj ulliri në një tigan të madh derisa të shkëlqejë. Shtoni mishin e pulës dhe skuqeni në zjarr mesatar, duke e kthyer një ose dy herë, derisa të marrë ngjyrë të artë nga të dyja anët, rreth 8 minuta.
 5. Transferoni pulën në pjata dhe sipër me gjalpin e mbetur barishtor.

*AP Stylebook ka ndryshuar stilin e tij për kryeqytetin e Ukrainës në Kiev, në përputhje me transliterimin e preferuar të qeverisë ukrainase dhe përdorimin në rritje të anglishtes. Ukrainasit e quajnë kryeqytetin e tyre “Kiev” (Ki-yev), ndërsa versioni rus është “Kiev” (Ki-yev). Ja çfarë duhet të dini për drejtshkrimin e Kievit vs Kyiv. Këtu në 30 sekonda, ne përgjithësisht përdorim drejtshkrimin e preferuar ukrainas; Megjithatë, sipas AP Style, pjata ushqimore njihet si Chicken Kyiv.

merrni 30 sekonda dhe Bashkohuni me komunitetin 30 sekonda Dhe Na ndiqni në Facebook Për të marrë receta ditore në lajmet tuaja. Frymëzoni dhe frymëzohuni.

Produkte të ngjashme në Amazon Ne mendojmë se mund t’ju pëlqejnë:

30Second Mobile, Inc. është pjesëmarrëse në Programin e Associates të Amazon Services LLC, një program reklamimi bashkëpunëtor i krijuar për të siguruar një mjet për ne për të fituar tarifa duke u lidhur me Amazon.com dhe faqet e lidhura me to.

Leave a Comment

Your email address will not be published.