Receta klasike dhe variacionet globale

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishme për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjes në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Asnjë kuzhinier nuk e bën njësoj sallatën me patate.

Nëse kaloni nga Barbecue në Barbecue në të gjithë Amerikën, ka të ngjarë të hasni në një mori variacionesh të ndryshme në sallatën e patates, nga vezët tek uthulla deri tek versionet fantastike me erëza, turshi dhe më shumë.

Ne do t’ju tregojmë se si ta bëni sallatën klasike me patate në mënyrën e duhur. Më pas, ne do t’ju japim nëntë kthesa në sallatën e thjeshtë me patate nga e gjithë bota.

Një sallatë kremoze me patate me bazë majonezë, me vezë dhe selino të copëtuar është po aq thelbësore për skarë sa edhe mishi. Në fakt, disa mund të argumentojnë se shijon më mirë kur e përzieni me salcën nga brinjët ose pulën dhe shtoni pak.

Ja se si të gatuani patate të plota:

 1. Sigurohuni që të keni të gjithë përbërësit dhe enët e mësipërme.
 2. Mbushni një enë me ujë dhe shtoni kripë të rëndë në të. Hidhni patatet dhe vezët në ujë dhe vendosini të ziejnë në zjarr të fortë. Ulni nxehtësinë në mesatare dhe ziejini derisa vezët të vlojnë fort – kjo duhet të zgjasë rreth 12 minuta.
 3. Transferoni vezën në një tas mesatar dhe vendoseni në lavaman. Hidhni vezët me ujë të ftohtë derisa të ftohen mjaftueshëm për t’u trajtuar dhe më pas lëreni mënjanë tasin me vezë.
 4. Vazhdoni të zieni patatet derisa të mund të rrëshqisni lehtësisht një thikë për prerje në një – kjo zakonisht do të thotë rreth 5 minuta më shumë. Kullojini patatet në një kullesë mbi lavaman dhe lërini të ftohen për rreth 10 minuta.
 5. I kalojmë patatet në një tepsi ose një pjatë të madhe dhe i rregullojmë në një shtresë të vetme. Vendosni vezët në fletën pranë patateve dhe vendosini të gjitha në frigorifer për rreth 1 orë ose derisa të ftohet plotësisht.
 6. Ndërkohë, vendosni përbërësit e mbetur në një tas të madh dhe përziejini së bashku. Lëreni në frigorifer derisa të jeni gati për të bashkuar sallatën.
 7. Kur vezët dhe patatet të jenë ftohur, qëroni vezët dhe më pas duke përdorur vrimat e mëdha të një rende kuti, grijini ato mbi tasin me përzierjen e majonezës. Pasi të keni mbaruar, lëreni mënjanë.
 8. Hiqni lëkurën nga patatja e ftohtë duke përdorur duart tuaja ose një thikë për pastrim. (Ju jeni të mirëpritur t’i lini lëkurat për një sallatë më fshatare.) Duke përdorur duart tuaja, thyeni patatet në copa rreth 3 deri në 4 inç dhe vendosini në tasin me përzierjen e vezëve dhe majonezës.
 9. Duke përdorur një shpatull gome, palosni butësisht patatet dhe vezët në përzierjen e majonezës derisa gjithçka të kombinohet në mënyrë të barabartë dhe patatet të jenë të veshura në të gjithë. Sallatën mund ta servirni menjëherë ose ta ruani në një enë hermetike në frigorifer deri në 4 ditë.

Merrni recetën tonë origjinale të sallatës me patate.

1. Sallatë me patate të modës së vjetër: Sallatë me patate Swabian

Gjermania është shtëpia e një bollëk të stileve të sallatave me patate. Por shpesh do të zbuloni se kuzhina gjermane kërkon që patatet të ngjyhen me lëng mishi (me uthull), një lëvizje që duket se ka humbur në këtë anë të Atlantikut.

Kjo recetë e stilit suabian ju tregon se si bëhet.

do t’ju duhet:

 • 3 paund patate të vogla, të forta (Yukon Gold ose të ngjashme)
 • 1 qepë e verdhë mesatare, e grirë
 • 1 1/2 filxhan ujë të përzier me 4 lugë kokrriza bujoni viçi (ose bujoni vegjetarian për vegjetarianët)
 • 1/2 filxhan uthull të bardhë
 • disa spërkatje me esencë uthull
 • 3/4 lugë gjelle kripë
 • 3/4 lugë çaji piper i bardhë i sapo bluar
 • 1 lugë sheqer
 • 2 lugë mustardë të verdhë
 • 1/3 filxhan vaj me aromë neutrale
 • qiqra të freskëta të copëtuara, për zbukurim

Merrni recetën e sallatës me patate Swabian.

2. E frymëzuar nga gjermanishtja (me një tufë gjërash shtesë): Sallatë e ngrohtë me patate gjermane me proshutë

Shumë receta për sallata me patate përpiqen të përdorin versione më tradicionale duke sjellë një mori shtesash. Vërtet shkon së bashku me këtë ide.

Me proshutë, kaperi, qepë, speca zile, erëza dhe më shumë, mund të mbushet pothuajse plotësisht.

do t’ju duhet:

 • 2 paund patate Yukon Gold
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal të cilësisë së mirë, si fara e rrushit
 • 1/2 paund proshutë, të prerë në katrorë 1/2 inç
 • 1 qepë e vogël e kuqe, e prerë hollë
 • 1 piper jeshil mesatar, me kërcell, me fara dhe prerë në katrorë 1/2 inç
 • 4 thelpinj hudhre mesatare, te grira
 • 1 lugë gjelle paprika e ëmbël
 • 1/4 filxhan uthull molle
 • 3 lugë majdanoz me gjethe të copëtuara
 • 2 lugë borzilok ose rigon të freskët të copëtuar
 • 1 lugë gjelle sherebelë të freskët të copëtuar
 • 1 lugë çaji sheqer kafe të hapur
 • 4 lugë çaji kripë kosher
 • piper i zi i sapo bluar
 • 1/4 filxhan kaperi

Merrni recetën tonë për sallatën e nxehtë me patate gjermane me proshutë.

3. Sallatë me patate të stilit rus (me rrënjë belge): Sallatë Olivier

Sallata Olivier është e preferuar në të gjithë Rusinë, por mund ta ketë origjinën në zgjuarsinë e një shefi belg.

Receta ka ndryshuar me kalimin e viteve, por në ditët e sotme sallata është e mbushur me besueshmëri me mish, turshi dhe karrota. Por nuk duhet të jetë aq e kompozuar bukur për të shijuar të jashtëzakonshme.

do t’ju duhet:

 • 3 patate mesatare
 • 1 karotë e madhe
 • 3 vezë të mëdha
 • 1/2 kile viçi i zier pa dhjamë, bolonjë ose sallam
 • 3-4 tranguj të vegjël turshi
 • 4 oz bizele të konservuara jeshile
 • 2 lugë majonezë
 • Kopër, për zbukurim (opsionale)
 • Farat e sinapit (opsionale)
 • Kripë dhe piper për shije
 • 1/2 kastravec i vogël (opsionale)

Merrni recetën ruse të sallatës me patate.

4. Sallatë me patate me ndikim italian: Patate turshi dhe kopër

Me origjinë nga Mesdheu, kopër shton një kafshatë krokante dhe aromë të freskët të mbushur me anise patateve të marinuara në uthull vere të kuqe dhe vaj ulliri.

Majdanozi me gjethe të sheshta jep një notë më bimore. Nëse dëshironi të shkoni edhe më tej, provoni këtë sallatë italiane me patate me ullinj, domate, kaperi, borzilok dhe rigon, ose shtoni ndonjë nga ata përbërës shtesë në versionin tonë më të zhveshur. Sido që të jetë, provojeni me peshk të pjekur në skarë.

do t’ju duhet:

 • 2 paund patate të përziera të trashëgimisë, të tilla si Yellow Fin, Rose Fin, Yukon Gold ose Red Bliss
 • 2 gota qepë të ëmbël, të prera hollë
 • 1 tufë selino, e prerë, e hequr fijet dhe e prerë në feta hollë
 • 2 kërcell kopër, kërcell të hequr, llamba të përgjysmuara për së gjati dhe të prera hollë
 • 1/2 filxhan uthull vere të kuqe
 • 1 filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 1/4 filxhan gjethe majdanozi të freskët italian të grirë imët

Merrni recetën tonë me patate pikante dhe kopër.

5. Sallatë me patate me frymëzim japonez: Sallatë me patate japoneze

Çdo gjë shkon në sallatën japoneze me patate: Nuk është e pazakontë të shtoni karrota, bizele dhe madje edhe kastraveca turshi në përzierje. Bazuar në majonezën Kewpie, është veçanërisht e ëmbël, kremoze dhe e lehtë për shije.

Ekziston edhe një faktor i mirë push.

do t’ju duhet:

 • 4-5 patate të mesme Yukon Gold, të qëruara dhe të prera në katër pjesë
 • 1/3 filxhan majonezë Kewpie (japoneze).
 • 1/2 kastravec (mundësisht japonez ose anglisht), i prerë në feta hollë
 • 1/4 qepë të verdhë, të prerë hollë
 • 1/2 karotë, të qëruar dhe të prerë hollë
 • kripë deti

Lërini mënjanë këta përbërës për një hap të mëvonshëm në recetë:

 • 1/3 lugë çaji piper i zi i sapo bluar
 • 1 lugë gjelle kripë deti
 • 1 lugë gjelle uthull orizi
 • 1 lugë gjelle sheqer (rekomandohet sheqeri i imët japonez, por sheqeri i rregullt është i mirë)
 • 1/3 lugë Karashi (Mustardë pikante japoneze)

Merrni recetën e sallatës japoneze me patate.

6. Erëza dhe pikante: Sallatë me patate malajziane

Ndoshta “sallatë” nuk është pikërisht fjala e duhur për këtë pjatë, por nuk është as krejtësisht e gabuar. Patatet e buta gatuhen në një sambal të aromatizuar me qepë, domate, piper të bluar, salcë peshku, sheqer palme dhe krem ​​kokosi për një dimension të shijshëm.

I ëmbël, pikant, i kripur dhe thellësisht i kripur, është si ekuivalenti ushqimor i fishekzjarreve—dhe për këtë arsye patjetër që meriton një vend në pjatën tuaj verore. Më së miri shërbehet i nxehtë por është ende i shijshëm në temperaturën e dhomës.

do t’ju duhet:

 • 1 1/2 paund patate të kuqe, të lara dhe të qëruara
 • 1/2 qepë të vogël të verdhë, të qëruar dhe të copëtuar
 • 1 domate, e prerë
 • 1 filxhan pastë djegës sambal oelek, ose 6 jalapeo të freskëta të kuqe
 • 6 lugë vaj kikiriku ose vaj kokosi
 • 1/2 filxhan krem ​​kokosi
 • 1/4 filxhan ujë
 • 1 lugë gjelle salcë peshku, ose sipas shijes
 • 4 lugë sheqer palme

Merrni recetën e sallatës me patate të Malajzisë.

7. Fusion Korean: Sallatë me patate Kimchi

Gochujang i papërmbajtshëm dhe kimchi me lakër të fermentuar sjellin stilin korean në këtë sallatë kremoze me patate, e cila përmban gjithashtu proshutë krokante, qepë dhe fara susami të zi.

Kombinimi i tij me një opsion mishi BBQ ose perime të stilit korean do të bënte mrekulli, por gjithashtu shkon me brinjë ose pulë të skuqur.

do t’ju duhet:

 • 1 kile patate Yukon Gold, të qëruara
 • 5 vezë
 • 10-12 rripa proshutë

Për salcën e sallatës me patate:

 • 1 (16 ons) kavanoz kimchi lakër jeshile, i grirë, me lëng
 • 2 lugë gjelle Paste me djegës Korean Gochujang
 • 1/2 filxhan qepë të kuqe të copëtuar
 • 1/4 filxhan lëng limoni (nga 2 limonë)
 • 1 filxhan majonezë
 • 1 lugë salcë soje
 • 1/4 filxhan mustardë Dijon
 • 1 lugë vaj susami
 • 2 lugë hudhër të freskët të copëtuar
 • 1 filxhan qepë (vetëm pjesët e bardha dhe jeshile të zbehtë), të copëtuara
 • piper i zi i sapo bluar
 • kripë kosher

Për dekorim:

 • Qepë të prera në feta (pjesa e gjelbër)
 • susam i zi

Merrni recetën tonë të sallatës me patate Kimchi.

8. Sallatë me patate me barishte

Nëse menyja përmban bra, salsiçe ose mish të pjekur në skarë, një sallatë me bazë uthull dhe me shumë barishte është mënyra për të shkuar. Tang ndihmon në balancimin e të gjitha atyre shijeve të pasura dhe të forta.

do t’ju duhet:

 • 2 1/2 paund patate të reja të bardha ose të kuqe në madhësi të topit të golfit, të pastruara
 • 1/3 filxhan vaj ulliri
 • 1/3 filxhan qepë të grirë hollë (rreth 1 qepë mesatare)
 • 3 lugë uthull shampanje
 • 1 lugë gjelle mustardë Dijon
 • 2 1/2 lugë çaji kripë kosher, plus më shumë sipas nevojës
 • 1/4 lugë piper të zi të sapo bluar, plus më shumë sipas nevojës
 • 1/4 filxhan gjethe majdanozi të freskët italian të grirë imët
 • 1/4 filxhan gjethe të freskëta tarragon ose kopër të grira hollë, ose një kombinim

Merrni recetën tonë të sallatës me patate barishtore.

Leave a Comment

Your email address will not be published.