Receta kineze e skuqjes së pulës (e shpejtë dhe e shëndetshme)

Tabela e Përmbajtjes[Hide][Show]

E kam të lehtë të bëj të skuqura për darkë. Kjo recetë kineze e pulës është një prej tyre që e bën jetën më të lehtë në një natë të ngarkuar. Me vetëm pak përbërës dhe vetëm një tigan, mund të jetë në tryezë për gjysmë ore. Edhe pse bëj çmos për planin e vakteve, është gjithmonë mirë të kesh një vakt si ky në mëngët e mia për ato netë që nuk të pengojnë!

Meqenëse e gjithë familja ime i pëlqen shijet aziatike, kjo është gjithmonë një zgjedhje popullore. Sipas mendimit tim, kjo recetë ia kalon çdo natë ushqimin me ushqim!

Si të përgatisni pulën kineze të skuqur

Për të bërë këtë skuqje super të thjeshtë, fillimisht do t’ju duhet të prisni (ose në kube) pulën dhe ta marinoni pulën. Këtu nuk po flasim për marinim me orë të tëra. Vetëm disa minuta në uthull orizi dhe erëza. Ju ose mund të përdorni kinezisht Five Spice për erëza ose thjesht xhenxhefil të grirë, hudhër pluhur, kripë dhe piper. Gjithashtu, uthulla e orizit është shumë e dobishme këto ditë, por uthulla e mollës është e mirë nëse nuk e keni.

Skuqini shpejt pulën pas perimeve. Lloji im i preferuar i lakrës që përdoret për këtë është lakra napa. Ka gjethe të buta dhe të holla dhe gatuhet në pak minuta. Megjithatë, ju mund të përdorni lakër të zakonshme jeshile. E njëjta gjë ndodh me të gjitha perimet në këtë recetë. Përdorni çfarë të doni dhe keni në dorë.

Kthejeni gjithçka në tigan dhe spërkatni me aminoacidet e kokosit, mjaltin dhe vajin e susamit dhe ngroheni butësisht derisa gjithçka të nxehet. Jeni i ri në Coconut Amino? Shpesh përdoret si zëvendësues i salcës së sojës në receta. I bërë nga lëngu i pemës së kokosit, Coconut Aminos krenohet me shumë përfitime shëndetësore dhe shmang sojen, glutenin, grurin dhe MSG që gjenden në shumicën e salcave të sojës të prodhuara në treg.

Më pëlqen të pjekim disa fara susami në një tigan të veçantë ndërsa perimet janë duke u gatuar. Poqja e tyre sjell vërtet shijen dhe fëmijëve u pëlqen t’i spërkasin në tasat e tyre. Zakonisht e shërbej mbi oriz të bardhë ose lulelakër, por është gjithashtu i shijshëm më vete. Nëse do të përdorni oriz, thjesht filloni ta gatuani fillimisht dhe do të jetë gati kur orizi të jetë skuqur.

Ëmbëlsia e lehtë e mjaltit dhe aminoacideve të arrës së kokosit shoqërohet mirë me aromatizuesin e uthullës së mollës dhe arra e susamit. Ka të gjitha shijet e ushqimit komod me freskinë e përbërësve të shëndetshëm!

yum!

Stir-Fry: Vakti perfekt për shëndetin

E kam thënë më parë dhe do ta them sërish… stir-fry është e preferuara ime. Cilado qoftë shija dhe përbërësit që përdoren, skuqja është gjithmonë e shpejtë dhe e lehtë dhe e bën të lehtë përfshirjen e shumë perimeve të stinës.

Në fakt, jam i sigurt se do të gjeni më shumë shumëllojshmëri në recetat e mia sesa në pothuajse çdo recetë tjetër. Unë kam bashkuar disa kombinime mjaft të çmendura duke u përpjekur të përdor përbërës në frigoriferin tim, por zakonisht del e shijshme. Praktika e bën të përsosur! Dhe pas një kohe, ne jemi vendosur për të preferuarin tonë të familjes. (Të gjitha këto i shtoj në librin tim të gatimit të Wellness Mama, sigurisht!)

Këtu janë disa kombinime që i bëjmë më shpesh:

Receta kineze për skuqjen e pulës

Katie Wells

Një skuqje e thjeshtë me pulë, lakër Napa dhe erëza me aminoacidet e kokosit, mjaltë dhe uthull.

koha e përgatitjes 15 Minuta

Koha e GATIMIT 25 Minuta

koha totale 40 Minuta

Programi mësimor kryesore

vakt Sheqeri

porcionet 6

kalorive 336 kcal

Udhëzim

 • Pritini imët pulën.

 • Vendoseni pulën në një tas dhe shtoni pesë erëza kineze (ose erëza opsionale) dhe uthull orizi.

 • E trazojmë dhe e lëmë të qëndrojë për 5 minuta që të marinohet.

 • Në një tigan të madh, ngrohni 1-2 lugë gjalpë ose vaj kokosi mbi nxehtësinë mesatare-të lartë.

 • Shtoni pulën dhe skuqeni derisa të gatuhet dhe të skuqet lehtë.

 • Ndërsa mishi i pulës është duke u zier, grijmë imët lakrën, specin dhe qepën.

 • Hiqeni pulën në një tas të pastër.

 • Shtoni gjalpin e mbetur ose vajin e kokosit në tigan dhe skuqni perimet e copëtuara derisa të bëhen pak të buta.

 • Ndërsa perimet janë duke u zier, skuqni farat e susamit në një tigan të vogël në zjarr të ulët deri në kafe të hapur dhe aromatik.

 • Shtoni pulën përsëri në tigan dhe përzieni për të kombinuar aminoacidet e kokosit dhe mjaltin.

 • Spërkateni me vaj susami.

 • Sipër spërkatni farat e susamit dhe shërbejeni.

shënime

Ne e duam këtë skuqje të tillë, por ndonjëherë e shërbej mbi oriz të bardhë ose lulelakër. Nëse jeni duke përdorur oriz, fillimisht filloni të gatuani orizin dhe do të jetë gati me fërgim.

të ushqyerit

Shërbyer: 1.5filxhanKalori: 336kcalKarbohidratet: 23poProteina: 35potrashë: 12poYndyra e ngopur: 5poYndyra e poliunsaturuara: 2poyndyrna mono të pangopura: 3poYndyrnat trans: 1poKolesteroli: 111mgNatriumi: 467mgKaliumi: 1022mgFibra: 3poSheqeri: 15poVitamina A: 1322IUvitaminë C: 69mgKalciumi: 165mgHekuri: 2mg

Në cilin ushqim mbështeteni për netët e ngarkuara? A keni një recetë të preferuar për skuqje të pulës (ose lloj tjetër të skuqur)? ju lutem shperndajeni!

Kjo skuqje e lehtë e pulës është buxhetore dhe e shijshme. Ai bashkohet shpejt për një vakt të shpejtë dhe të lehtë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.