Receta Espresso Martini Granita lehtëson të dridhurat me zhurmë

Espresso Martini Granita

Koha aktive:15 minuta

koha totale:3 ore

Shërbimet:6 deri në 7 racione

Koha aktive:15 minuta

koha totale:3 ore

Shërbimet:6 deri në 7 racione

Koment

Italianët mund të jenë më të famshëm për gelaton, por ajo ëmbëlsirë kremoze ka një kushëri sicilian që është po aq besnik, dhe ndryshe nga gelato, mund ta bëni lehtësisht në shtëpi.

Nuk është për t’u habitur që graniti e ka origjinën në Siçili, ku temperaturat mund të jenë përvëluese. Pavarësisht se ka vetëm disa përbërës, kjo ëmbëlsirë e akullt ofron shumë shije, duke e bërë atë ideale për t’u përgatitur në një ditë dembele vere. Granita klasike është thjesht një pure frutash që, ndërsa ngrin, gërmohet me një pirun për të krijuar copa akulli me aromë të shkëlqyeshme që i grumbulloni në një tas.

Keni një pirun dhe një frigorifer? Këtu janë 6 receta për freskuesin më të thjeshtë të verës, granitën.

Hapi tjeter? Kënaquni duke ngrënë granitën tuaj, pini atë që shkrihet gjatë ngrënies.

Banorët e provincave siciliane të Katanias dhe Mesinës janë padyshim prodhuesit më të famshëm të granitit. Por kjo ëmbëlsirë gjysmë e ngrirë gjendet në të gjithë Italinë.

Cilësia dhe shija ndryshojnë pak nga një vend në tjetrin. Për shembull, meqenëse bajamet janë një nga kulturat kryesore të Siçilisë, granita e bajames (Granita alle mandoral) gjendet në të gjithë ishullin. Shije të tjera të njohura janë ekspres, limoni, fëstëku dhe luleshtrydhet, por do të gjeni edhe ato më pak të zakonshme si kivi. Kjo për shkak se opsionet janë të kufizuara vetëm nga imagjinata juaj dhe, ndoshta, nga cili material është në dispozicion.

Italianët e duan ekspresin e tyre dhe shumë e fillojnë ditën me të. Pra, nuk është për t’u habitur që Espresso Granita, e bërë nga kafe e fortë, e sapokrijuar dhe sheqer, është një nga shijet më të njohura në vend. Kjo kafeinë siguron një ftohje të shpejtë me bonusin e një nxitjeje energjie.

Në verë, sicilianët shpesh porosisin një granitë ekspres dhe zhytin në të një simite brioshe me gëzof për mëngjes (po, ëmbëlsirë për mëngjes, a nuk është e mrekullueshme?). Është gjithashtu një ëmbëlsirë e njohur pasdite, në afresk me miqtë. konsumohet. Shpesh, granitët e ekspres prezantohen me krem ​​pana në fund dhe sipër për një fillim dhe përfundim kremoz.

Është e shkëlqyeshme për mëngjes, por po pasi perëndon dielli? Këtë verë vendosa të bëhem kreativ dhe t’u shërbej mysafirëve të mi Espresso Martini Granita, një koktej veror me gjithë ndjesinë dhe argëtimin e një granite, por edhe me një spërkatje vodka dhe Kahlua.

E frymëzuar nga kokteji popullor, kjo ëmbëlsirë është kaq e thjeshtë, kuzhinierët e papërvojë me pak vegla dhe kuzhina të vogla mund të kenë sukses me këtë ëmbëlsirë mjaftueshëm për shoqëri pa u lodhur.

Në Itali, pastiçeritë dhe kafenetë shpesh mbështeten në mikserin mantector al bastón, një makinë tradicionale për të bërë granit që përzien përbërësit së bashku duke ngurtësuar dhe shtuar ajrin. Rezultatet janë me gëzof, magji e akullt në një gotë.

Në shtëpi, mund të arrijmë rezultate të respektueshme thjesht duke përzier përbërësit në një tabaka të cekët, i cili më pas futet në ngrirje dhe duke e fryrë përzierjen periodikisht me një pirun, në mënyrë që të imitohet procesi i një makinerie të bukur.

Pasi të jetë bërë kremi i akullt dhe konsistenca e granitës të jetë aty ku dëshironi, një gotë martini e ftohtë, shumë krem ​​pana dhe një ditë e nxehtë janë gjithçka që ju nevojitet për të shijuar këtë freskues të mrekullueshëm dhe gjallërues.

Bëni më tej: Duhen rreth 3 orë që granita të ngurtësohet plotësisht.

ruajtja: Ngrijeni, të mbuluar, deri në 1 javë. Përpara se ta shërbeni, fshijeni përsëri me një pirun.

Dëshironi ta ruani këtë recetë? Klikoni ikonën e faqerojtësit poshtë Madhësia e shërbimit në krye të kësaj faqeje, më pas shkoni te Lista ime e leximit në profilin tuaj të përdoruesit të Washingtonpost.com,

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

  • 2 filxhanë (480 ml) ekspres të nxehtë (mund të zëvendësojë kafenë e zakonshme; kafeja pa kafe është gjithashtu e mirë)
  • 1/4 filxhan (50 gram) sheqer të grimcuar
  • 1/4 filxhan (60 ml) vodka
  • 2 lugë liker kafeje, si për shembull Kahlua
  • 1/2 filxhan (120 ml) krem ​​i trashë
  • fasule ekspres, për garniturë (opsionale)

Në një filxhan të madh për matjen e lëngjeve me hundëz, përzieni ekspresin, sheqerin, vodkën dhe likerin e kafesë. Hidheni përzierjen në një tenxhere 9 me 13 inç dhe vendoseni në frigorifer për 1 orë.

Hiqeni nga ngrirja, tundeni me një pirun për të copëtuar kristalet e akullit që formohen dhe kthejeni në ngrirje. Kontrolloni granitin çdo 30 minuta, duke e kruar çdo herë me një pirun, derisa të bëhet i akullt, rreth 2 orë.

Kur të jeni gati për t’u servirur, në një tas të ftohtë dhe të thatë, duke përdorur një mikser dore (ose në një tas mikser me një shtojcë me kamxhik) rrihni kremin e rëndë me shpejtësi të lartë derisa të formohen maja të forta, rreth 2 minuta.

Vendosni disa lugë krem ​​pana në fund të një gote martini (ose përdorni një lloj tjetër gote nëse nuk keni gotë martini). Hidhni sipër dhe sipër granitën me krem ​​shtese pana. Nëse përdorni, zbukurojeni me disa kokrra ekspres.

Përsëriteni me granitën dhe kremin e mbetur dhe shërbejeni menjëherë.

Për racion (rreth 1/2 filxhan granita dhe 1 lugë gjelle krem ​​pana), 7. bazuar në

Kalori: 123; Yndyra totale: 6 gram; Yndyra e ngopur: 4 gram; Kolesteroli: 24 mg; Natrium: 7 mg; Karbohidratet: 10 gram; Fibra dietike: 0 gram; Sheqeri: 10 gram; Proteina: 0 gram

Kjo analizë është një vlerësim i bazuar në materialet në dispozicion dhe këtë përgatitje. Nuk duhet të zërë vendin e këshillës së një dietologu apo dietologu.

Nga shkrimtarja e ushqimit Anna Frances Gass.

Testuar nga Debbie Suchman; pyetje me email [email protected],

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

Shfletoni Gjetësin tonë të Recetave për më shumë se 9800 receta të pas-testuara.

E keni bërë këtë recetë? bëni një foto dhe na tag në instagram #me ushqim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.