Receta e veçuar: Tortë me kuti akulli me kafe të akullt

material

biskota

 • 1/4 filxhan (21 gram) kakao të përpunimit holandez
 • 2 lugë gjelle (11 gram) kakao të zezë
 • 3/4 filxhan (90 gram) Miell i pazbardhur për të gjitha përdorimet King Arthur
 • 1/2 lugë kafeje pluhur ekspres
 • 1/4 lugë kripë
 • 1/4 luge pluhur pjekjeje
 • 6 lugë gjelle (85 gram) gjalpë pa kripë, i zbutur
 • 1/2 filxhan plus 2 lugë gjelle (124 gram) sheqer të grimcuar
 • 1 e bardhe veze e madhe
 • 1/2 lugë ekstrakt i pastër vanilje King Arthur

krem

 • 2 gota (454 g) krem ​​të rëndë ose krem ​​pana
 • 3 lugë gjelle (19 gram) sheqer ëmbëlsirash
 • 1 1/2 lugë çaji pluhur ekspres
 • 1 lugë ekstrakt i pastër vanilje King Arthur
 • majë kripë

Garniturë (opsionale)

Bar çokollatë, për rruajtje

udhëzim

 1. Për të bërë biskota: Në një enë përzierjeje mesatare, sitini ose rrihni pluhurin e kakaos për të eliminuar çdo grumbull. Shtoni miellin, pluhurin e ekspresit, kripën dhe pluhurin për pjekje dhe përzieni për t’u bashkuar.
 2. Në një tas të madh përzierjeje ose në tasin e mikserit tuaj, rrihni gjalpin derisa të jetë homogjen, 1 deri në 2 minuta. Shtoni sheqerin, më pas rrihni me shpejtësi mesatare derisa të kombinohen mirë dhe të marrin ngjyrë, 1 deri në 2 minuta. Shtoni të bardhat e vezëve dhe vaniljen dhe rrihni derisa të jenë homogjene, rreth 30 sekonda deri në 1 minutë. Shtoni përbërësit e thatë dhe përziejini derisa të bashkohen. Transferoni brumin në një fletë plastike ose pergamenë, formoni një katror të sheshtë rreth 1″ të trashë, mbulojeni dhe gatuajeni derisa të forcohet, të paktën 1 deri në 2 orë. Ky hap mund të bëhet deri në disa ditë përpara; Nëse brumi ftohet gjatë natës, mund të duhet të zbutet në temperaturën e dhomës për rreth 5 deri në 10 minuta përpara se të hapet.
 3. Kur të jeni gati për të pjekur, ngrohni furrën në 325°F, me raftet në të tretën e sipërme dhe të poshtme.
 4. Në një sipërfaqe të lyer me miell me një petull të lyer me miell, hapeni brumin në trashësi 1/8″. (Për siguri shtesë ndaj ngjitjes, rrokullisni brumin tuaj mbi një copë pergamenë të lyer me miell. Nëse brumi bëhet shumë i butë, atëherë transferojeni në frigoriferin dhe kthehuni në të më vonë.)
 5. Duke përdorur një thikë të mprehtë ose një rrotë pastiçerie, priteni brumin në katrorë 1 1/2″ (nuk ka nevojë të jemi të saktë – pak më i madh ose më i vogël është mirë). Rregulloni biskotat në dy fletë pjekje të veshura me pergamenë ( Biskotat mund të jenë mjaft afër ) së bashku sepse nuk do të përhapen në mënyrë dramatike. Ftohni brumin në frigorifer ose në ngrirje ndërsa rrotulloni mbetjet dhe prisni më shumë katrorë. Duhet të merrni gjithsej 45 deri në 50 biskota.
 6. Piqni për 15 deri në 16 minuta, duke e rrotulluar tavën në gjysmë një herë. Biskotat bëhen kur majat janë mat dhe ndjehen të vendosura. I lëmë të ftohen plotësisht mbi fletë. Biskotat do të ngurtësohen ndërsa ftohen.
 7. Për të bërë mbushjen e kremit: Në një tas të madh përzierjeje ose në tasin e mikserit tuaj, kombinoni kremin, sheqerin e ëmbëlsirave, pluhurin e ekspresit, vaniljen dhe kripën. Përdorni një shtojcë për të rrahur kremin me shpejtësi mesatare derisa të formohen maja të forta, 3 deri në 4 minuta. Kujdesuni të mos rrihni shumë – kremi do të fryhet dhe do të bëhet i dendur.
 8. Për të montuar tortën: Rrini një tepsi 8 1/2″ x 4 1/2″ ose 9″ x 5″ me mbështjellës plastik në mënyrë që disa centimetra kreshta shtesë të mbeten nga të gjitha anët.
 9. Duke përdorur një shpatull gome ose një lugë biskotash shumë të madhe, hidhni rreth 1/2 filxhan krem ​​pana në fund të tavës së bukës. Përdorni një shpatull të vogël offset ose pjesën e pasme të një luge për të lëmuar kremin në një shtresë rreth 1/2″ të trashë. Rregulloni biskotat në një shtresë të vetme sipër kremit (duhet të jeni në gjendje të vendosni rehat rreth 8 biskota) ) Rregullimi 4 x 2. Sipër hidhet një shtresë e hollë kremi, e ndjekur nga një shtresë tjetër biskotash. Përsëriteni këtë proces shtrimi derisa të arrini në majë të tavës dhe të gjitha (ose pothuajse të gjitha) biskotat të jenë harxhuar. Mos e bëni Përfundoni me një shtresë krem ​​pana.
 10. Sillni mbështjellësin nga skajet për të mbuluar sipërfaqen dhe vendoseni të gjithë tortën në tavë në frigorifer për të paktën 24 orë, gjë që do t’i japë biskotave një shans të zbuten plotësisht. (Çdo biskotë dhe krem ​​i mbetur është një kënaqësi e bukëpjekësit!)
 11. Për ta servirur: Zhbllokoni mbështjellësin e plastikës nga sipërfaqja e tortës, kthejeni atë në një dërrasë prerëse ose pjatë servirjeje dhe qëroni butësisht mbështjellësin. Nëse jeni një perfeksionist, përdorni një shpatull offset, thikë stoli ose shpatull metalike që futet nën ujë të nxehtë dhe më pas thahet për të lëmuar kremin e pana dhe për të mbuluar çdo biskotë të zhveshur.
 12. Për të dekoruar: Përdorni një qëruese perimesh për të rruar çokollatën në kaçurrela të vogla në të gjithë sipërfaqen e tortës, nëse dëshironi. Për fetat më të pastra, përdorni një thikë të mprehtë kuzhinieri që është e nxehtë por e thatë për të prerë tortën.
 13. Informacioni i ruajtjes: Mbulojeni tortën dhe ruajeni në frigorifer deri në 3 ditë.

Receta është dhënë nga King Arthur Baking Company

Leave a Comment

Your email address will not be published.