Receta e supës me pulë dhe oriz që duhet të bëni

Supë me pulë dhe oriz. Unë thjesht e dua atë! Ka versione të panumërta – shumica janë të mira, disa janë të mira dhe disa janë jashtë kësaj bote fantastike. Kjo recetë është në kategorinë përrallore, dhe është shumë e lehtë. Merrni pulën rotisserie dhe darka është gati në një moment.

Ndërsa shumë njerëz e duan supën me pulë dhe petë, unë qëndroj larg glutenit në pjesën më të madhe dhe më duken të çrregullta petët në supë (e di që fansat e ramen rrotullojnë sytë! ) Kjo supë është e barabartë me pulën time të shijshme dhe supë me petë, por në vend të kësaj, është pulë dhe oriz. Unë jam gati të bëj konvertime të tjera me këtë recetë.

Ka tre gjëra kryesore që e bëjnë këtë supë kaq të mirë:

 1. oriz kafe basmati
 2. Pak miell për trashje (Kjo gjë e vogël bën një ndryshim të madh në një supë. Unë përdor pa gluten.)
 3. në fund shtoni lëngun e limonit

Kjo supë është shumë e lehtë për t’u bërë në shtëpi kur dita juaj është shumë e gjatë. Të gjithë përbërësit janë më të lehtë për t’u gjetur kur jeni me pushime nëse hoteli juaj ka një shtëpi ose kuzhinë. Është e mrekullueshme për t’u përgatitur kur dëshironi të lini një darkë jashtë për miqtë ose familjen. Është për ta ngjitur në tabelën tuaj të Pinterest ose për ta ruajtur atë kur postojmë në Instagram (madje kam një mbështjellje IG për këtë supë), ose me email për vete dhe vendoseni në një dosje. Të themi të vërtetën, pasi ta keni ndërtuar, ndoshta mund ta rikrijoni nga kujtesa – është Ai Shumë e lehtë.

Kjo recetë e supës me pulë dhe oriz është e shijshme për një sërë arsyesh, njëra prej të cilave është përzierja e limonit!

Këshilla përfundimtare: Kjo recetë është bërë me lëng pule në kuti dhe pulë rotisserie. Nëse keni lëngun tuaj të bërë vetë dhe pulë të gatuar, atëherë po, kjo është edhe më mirë. Por e di gjithashtu se vetëm një hap shtesë do t’i pengojë njerëzit që nuk pëlqejnë të gatuajnë të bëjnë këtë supë. Gjithmonë kam zbuluar se detyra ime, kur përpiloj një recetë, është ta bëj atë sa më të aksesueshme, duke e ditur që kuzhinierët më seriozë dinë ta personalizojnë për të sjellë pak më shumë bujë.

Supë me pulë me limon dhe oriz

supë me limon-pulë dhe oriz

Supë me pulë me limon dhe oriz

Një rrotullim i ndritshëm në një supë tradicionale që është kaq e mirë dhe e lehtë!

koha e përgatitjes 10 Minuta

Koha e GATIMIT 35 Minuta

Programi mësimor supë, kafe

vakt amerikane

porcionet 6

kalorive 361 kcal

Komponenti

 • 8 filxhan lëng pule
 • 1 lugë Vaj ulliri
 • 1.5 filxhan Qepë e verdhë e prerë në feta (ose një qepë e mesme)
 • 2/3 filxhan selino të copëtuar (ose dy kërcell të gjatë)
 • 1/3 filxhan Karota të grira (Këshillë: Përdorni karota të grira dhe copëtoni ato për lehtësi më të madhe)
 • 1 lugë gjalpë
 • 1 filxhan oriz kafe basmati
 • 1.5 lugë hudhër pluhur
 • 1 lugë piper i zi
 • 1/2 lugë trumzë e thatë
 • 1/2 filxhan majdanoz i freskët i grirë
 • 2 filxhan pulë e grirë
 • 1-2 lugë Miell (mund të përdorni pa gluten)
 • kripë për shije
 • Lëngu i një limoni (ose dy nëse preferoni!)
 • *Shih shënimin për Better Than Bouillon – Chicken

Udhëzim

 • Pritini të gjitha perimet dhe skuqini me vaj ulliri derisa të zbuten dhe qepët të jenë të tejdukshme.

 • Ndërsa perimet po piqen, filloni të ngrohni lëngun e pulës në një tenxhere të madhe dhe lëreni të ziejë. Lëreni mënjanë 1/2 filxhan lëng në një tas të vogël.

 • Kur perimet të jenë gati, kalojini në tenxheren e lëngut.

 • Shtoni një filxhan oriz në lëngun e zier të pulës dhe përzieni. Më pas shtoni një lugë gjelle gjalpë. Mbulojeni dhe ziejini në zjarr të ulët për 25 minuta.

 • Në një tas të vogël shtoni 1/2 filxhan lëng, shtoni 2 lugë miell dhe përzieni derisa të jetë e qetë.

 • Pas 25 minutash hiqeni kapakun dhe përzieni. Shijoni orizin kaf dhe sigurohuni që të jetë gati plotësisht ose pothuajse aty. Vetëm atëherë shtoni të gjithë përbërësit e mbetur.

 • Gatuani për 5 minuta të tjera dhe shtoni kripë sipas shijes. (Nevojat për kripë ndryshojnë shumë në varësi të lëngut tuaj të pulës dhe preferencës personale.)

 • Shijoni supën dhe sigurohuni që orizi juaj kaf të jetë gatuar. (Variantet e ndryshme të orizit kaf kanë kohë të ndryshme gatimi. Unë përdor basmati kafe sepse gatuhet më shpejt dhe më pëlqen shija. Disa varieteteve të orizit kaf marrin deri në 50 minuta për t’u gatuar. Kontrolloni paketën tuaj të orizit për udhëzimet e gatimit dhe rregulloni kohën e gatimit këtu për t’u takuar orizi juaj kaf ka nevojë.)

 • Opsionale: Nëse dëshironi, shërbejeni sipër copa limoni të prera hollë për të ngritur prezantimin.

shënime

 • Jo shumë lëng pule në kuti ose lëng është super i shijshëm. Shtimi i rreth 1 lugë gjelle Better Than Bouillon në këtë supë, me shije pule, është një mashtrim për ta arritur këtë. Është një element i mrekullueshëm për ta pasur pranë dhe mund t’i shtojë vërtet thellësi supës tuaj.

të ushqyerit

Shërbyer: 1filxhanKalori: 361kcalKarbohidratet: 45poProteina: 23potrashë: 9poYndyra e ngopur: 3poYndyra e poliunsaturuara: 2poyndyrna mono të pangopura: 4poYndyrnat trans: 1poKolesteroli: 50mgNatriumi: 539mgKaliumi: 671mgFibra: 2poSheqeri: 8poVitamina A: 2966IUvitaminë C: 12mgKalciumi: 56mgHekuri: 2mg

E keni provuar këtë recetë?Vlerësojeni më lart dhe na tregoni se si ishte!

,

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë receta supash, shikoni këtë faqe në StyleBlueprint të dedikuar tërësisht për SOUPS!

Leave a Comment

Your email address will not be published.