Receta e shëndetshme e pulës së pjekur në skarë mesdhetare është e freskët, e lehtë dhe e shijshme. shpendët

Çdo gjë mesdhetare ndjehet e freskët dhe shijon më mirë, apo jo? Kjo recetë e lehtë e pulës mesdhetare e pjekur në skarë marinohet me shije mesdhetare, e kalitur me barishte mesdhetare dhe më pas e mbushur me përbërës mesdhetarë. Si ta bëni këtë recetë të shëndetshme të pulës Nr bëhu mirë

Nëse nuk dëshironi ta piqni pulën në skarë, mund ta gatuani në një tigan. Me të gjitha të mirat sipër, ky është një vakt i përsosur – ndoshta thjesht shtoni një gotë verë.

Kuzhina: Mesdhetare
Koha e përgatitjes: 20 minuta plus 6 deri në 10 orë për të marinuar
Koha e gatimit: 15 minuta

Koha totale: 35 minuta plus 6 deri në 10 orë për të marinuar

Serbimet: 4

material

marinadë

 • 1/2 filxhan vaj ulliri
 • 1/3 filxhan uthull orizi
 • 2 thelpinj hudhre, te grira
 • 2 feta qepe te kuqe
 • 1/2 lugë piper i zi
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 2 lugë gjelle gjethe borziloku të copëtuara ose të grisura, të fërkuara mes gishtave për të aktivizuar shijen
 • 1 lugë çaji rigon të freskët, të fërkuar mes gishtave për të aktivizuar shijen

pulë

 • 4 (6 ons secili) gjoks pule pa lëkurë pa kocka (rreth 1 1/2 paund)
 • 1 1/2 lugë vaj ulliri
 • 2 lugë uthull orizi
 • 1/8 lugë hudhër pluhur
 • 1/8 lugë pluhur qepë
 • 1/8 lugë çaji borzilok të tharë
 • 1/8 lugë e vogël rigon të thatë
 • 1/8 lugë kripë
 • 1/8 lugë piper i zi
 • 1/2 filxhan domate rrushi të prera në kubikë (unë i preva përgjysmë në varësi të paragjykimit)
 • 1/2 filxhan kastravec të copëtuar
 • 12 ullinj kalamata, të prera në gjysmë
 • 1 lugë gjelle gjethe borziloku të freskët të copëtuar ose të copëtuar
 • 1 fetë e hollë qepë e kuqe, e grirë
 • 2 ons djathë feta të thërrmuar (opsionale)

Ja se si ta bëni atë:

 1. Kombinoni të gjithë përbërësit e marinadës në një qese me një gallon (mund t’i vendosni të gjithë në një blender fillimisht për të ndihmuar në nxjerrjen e shijeve nëse dëshironi). Vendoseni pulën në qese dhe mbylleni. Përdorni duart tuaja për të masazhuar pulën nëpër qese dhe sigurohuni që gjokset të jenë të veshura në mënyrë të barabartë me marinadë. Vendoseni qesen në frigorifer dhe lëreni pulën të marinohet për 6 deri në 10 orë, duke e rrotulluar qesen një ose dy herë për t’u siguruar që pula të jetë e veshur në mënyrë të barabartë nga marinada.
 2. Ngrohni grilën derisa të nxehet (e jona u vendos në temperaturë mesatare). I heqim gjokset nga marinada dhe i sperkasim me pak kripe sipas shijes. Transferoni gjoksin e pulës në skarë të nxehtë. Gatuani duke e kthyer sipas nevojës. Na u deshën 10 deri në 15 minuta për të gatuar, por në varësi të grilës suaj, koha e gatimit mund të ndryshojë.
 3. Për sipër, përzieni vaj ulliri, uthull orizi, hudhër pluhur, qepë pluhur, borzilok të thatë, rigon të thatë, kripë dhe piper. I trazojmë së bashku derisa të bashkohen mirë. Shtoni domatet, kastravecin, ullinjtë, borzilokun e freskët, qepën e kuqe dhe djathin feta dhe përziejini derisa të lyhen mirë.
 4. Kur gjoksi i pulës të jetë zier, shpërndajeni sipër gjoksin në mënyrë të barabartë dhe shërbejeni.

Keni nevojë për ndihmë për konvertimin e matjeve të gatimit dhe pjekjes? Këtu janë disa tabela të dobishme të konvertimit të kuzhinës. Ja si mund ta dorëzoni recetën tuaj në 30 sekonda!

merrni 30 sekonda dhe Bashkohuni me komunitetin 30 sekondaDhe Na ndiqni në Facebook Për të marrë receta ditore në lajmet tuaja. Frymëzoni dhe frymëzohuni.

Produkte të ngjashme në Amazon Ne mendojmë se mund t’ju pëlqejnë:

30Second Mobile, Inc. është një pjesëmarrëse në Programin e Associates të Amazon Services LLC, një program reklamimi bashkëpunëtor i krijuar për të siguruar një mjet për ne për të fituar tarifa duke u lidhur me Amazon.com dhe faqet e lidhura me to.

Leave a Comment

Your email address will not be published.