Receta e sallatës së orizit me fasule, limon dhe barishte bën një darkë të lehtë dhe plot.

Sallatë me oriz me fasule, limon dhe barishte

koha totale:20 minuta

Shërbimet:4

koha totale:20 minuta

Shërbimet:4

mbajtës i vendndodhjes kur ngarkohen veprimet e tekstit

Kur isha e vogël, nëse mamaja ime thoshte se po hamë sallatë, ndoshta do të thoshte një pjatë anësore me gjethe marule të grisura dhe copa të holla domate, pak vaj vegjetal dhe uthull vere të kuqe dhe kripë e piper. I spërkatur me djegës . Mbaj mend që ajo vetë bënte sallatë me domate dhe qepë ose me kastravec dhe qepë. Dhe hëngrëm edhe sallatë me patate, sallatë me vezë dhe sallatë me ton, por ishte pothuajse aq e ndërlikuar sa ishte gjatë viteve të mia të formimit.

Me kalimin e kohës, sallatat tona u bënë më të gjalla sepse mamaja ime eksperimentoi me zarzavate dhe perime të ndryshme dhe shumë shtesa, si proshutë krokante, djathë të grirë ose të grirë, shkopinj susami dhe arra. Ajo filloi të bënte sallata frutash në vitet 1970. Mania e sallatës së makaronave amerikane e viteve 1980 duket e madhe edhe në kujtesën time. Në fund të fundit, ndonjëherë një sallatë ishte i gjithë vakti.

Recetat tona më të mira të sallatës së makaronave për vaktet freskuese të verës

Merriam-Webster ofron këtë përkufizim të gjerë të sallatës: “zarzavate të papërpunuara (të tilla si marule) shpesh të kombinuara me perime dhe mbushje të tjera dhe shërbehen veçanërisht me salcë” dhe “copa të vogla ushqimi (të tilla si makarona). , mish, fruta ose perime ) zakonisht përzihet me një salcë (si majonezë) ose vendoset në xhelatinë.”

Fjala sallatë përdoret aq shumë saqë na lejon të kthejmë çdo kombinim ushqimesh në sallatë. (A mund të jetë një tas me drithëra gjithashtu një sallatë? Jo gjithmonë, por disa me siguri kualifikohen.)

Një nga gjërat që më pëlqejnë në atë interpretim të lirë të asaj që mund të jetë një sallatë është se shpesh e rrah një të tillë në dorë. Mund të përmbajë zarzavate. kjo nuk mund të ndodhë. Mund të jetë fruta ose arra. Mund të shërbehet i nxehtë ose i ftohtë. Dhe, pa kufizime, kam qenë në gjendje të bëj sallata nga çdo gjë që kam në qilar dhe frigorifer. Mbetjet shpesh gjejnë një jetë të dytë në sallata. Disa ullinj (dhe një spërkatje shëllirë nga kavanozi), qepë të djegura, pas kërcellit – majdanozi i tij i spikatur dhe shpesh lakra, karota ose selino – për shkak të jetëgjatësisë së tyre të gjatë.

Bëni tasin më të mirë të drithërave me këto receta për bazat, proteinat, mbushjet dhe salcat.

Kjo është ajo që më pëlqeu kjo sallatë e thjeshtë nga “Një mënyrë e re për ushqim” të Maggie Batista. Në librin e saj të gatimit, i cili përshkruan rrugëtimin e saj drejt zhvillimit të një marrëdhënieje të shëndetshme me ushqimin, ajo e quan këtë gjellë sallatë orizi të mbetur në stilin italian, por unë e kam ndryshuar emrin. Sallatë me oriz me fasule, limon dhe barishte Vetëm për ta bërë pak më të qartë që në fillim se çfarë ka në të.

Çfarëdo orizi që ka mbetur Batista, ajo e gatuan atë. Ashtu si ai, ne hamë shpesh oriz me vaktet tona dhe kështu zakonisht orizi i mbetur qëndron në frigorifer ose frigorifer. Nëse keni gatuar oriz në dorë, vini re se kjo sallatë bashkohet për rreth 15 minuta.

Kjo sallatë e re e përzier kërkon zarzavate dhe Batista e përshkruan atë si “jashtëzakonisht të kënaqshme” për shkak të këtyre zarzavateve, fasuleve të bardha kremoze dhe orizit me niseshte. Ajo gjithashtu ndonjëherë vendos ton të konservuar sipër.

Remoulade Tangy e bën këtë sallatë me karkaleca dhe avokado një opsion të shkëlqyeshëm për ditët e nxehta

Nuk më kujtohet nëse kam bërë ndonjëherë një sallatë me fasule dhe oriz, por tani e di që do të eksperimentoj me idenë, duke e shtuar në repertorin tim të natës së javës, të mbeturinave dhe të sallatës së qilarit. Ndoshta edhe ju ndiheni në të njëjtën mënyrë.

Magazinimi: Vendoseni në frigorifer deri në 2 ditë.

shënim: Nëse nuk ju ka mbetur orizi dhe keni nevojë të bëni një grumbull të freskët, sasia e 1 filxhan oriz të gatuar do të ndryshojë në varësi të orizit të zgjedhur. Për 1 filxhan oriz të bardhë të zier me kokërr të gjatë, lani 1/3 filxhan oriz derisa uji të jetë i pastër. Më pas, vendoseni në një tenxhere të vogël me kapak mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Shtoni 1/2 lugë vaj ulliri dhe përzieni për të mbuluar orizin. Shtoni 2/3 filxhan ujë, një majë kripë, nëse dëshironi, dhe lëreni të vlojë. Ulni nxehtësinë, mbulojeni dhe ziejini për 10 deri në 15 minuta, derisa orizi të jetë i butë dhe të përthithet uji.

Dëshironi ta ruani këtë recetë? Klikoni ikonën e faqerojtësit më poshtë Serving Size në krye të kësaj faqeje, më pas shkoni te Lista ime e leximit në profilin tuaj të përdoruesit të Washingtonpost.com,

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

 • 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër, të ndara
 • 1 filxhan oriz të bardhë ose kafe të zier
 • 2 lugë lëng limoni (nga 1 limon mesatar) ose uthull vere të kuqe
 • 2 grushta zarzavate sallatë të reja të përziera
 • 2 qepë, të grira
 • 1/2 qepë e bardhë mesatare e ëmbël (rreth 4 ons), e qëruar, e përgjysmuar dhe e prerë hollë
 • 1 filxhan (9 1/4 ons) fasule kanelini të gatuara
 • 4 degë gjethe të freskëta trumze
 • kripë e imët, për shije
 • piper i zi i sapo bluar, sipas shijes
 • Copa limoni, për servirje (opsionale)

Në një tigan të cekët mbi nxehtësinë mesatare, ngrohni 1 lugë gjelle vaj derisa të vezullojë. Shtoni orizin dhe skuqeni derisa të nxehet, rreth 3 minuta. E heqim tiganin nga zjarri.

Hidhni lëngun e limonit dhe 1 lugë gjelle vaj të mbetur në një tas të madh sallatë. Shtoni zarzavate, qepë, qepë, fasule dhe rigon. Shtoni orizin dhe kripë e piper sipas shijes.

Duke përdorur duar të pastra ose një pirun dhe lugë, përzieni butësisht gjithçka së bashku, duke e lyer me lëng limoni dhe vaj në tas.

Shijoni dhe rregulloni me më shumë kripë dhe/ose piper nëse është e nevojshme. Nëse dëshironi, shërbejeni me copa limoni.

Kalori: 388; Yndyra totale: 15 gram; Yndyra e ngopur: 2 gram; Kolesteroli: 0 mg; Natriumi: 163 mg; Karbohidratet: 52 gram; Fibra dietike: 8 gram; Sheqeri: 4 gram; Proteina: 12 gram

Kjo analizë është një vlerësim i bazuar në materialet në dispozicion dhe këtë përgatitje. Nuk duhet të zërë vendin e këshillës së një dietologu apo dietologu.

miratuar nga nga “Një mënyrë e re e të ushqyerit” Maggie Batista (Roost Books, 2019)

Testuar nga Ann Maloney; pyetje me email [email protected],

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

Shfletoni Gjetësin tonë të Recetave për mbi 9700 receta të testuara.

E keni bërë këtë recetë? bëni një foto dhe na etiketo ne instagram #me ushqim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.