Receta e sallatës Nicoise – Si të bëni një sallatë Nicoise

Foto: Andrew Bui; Stilimi i ushqimit: Mackins Gore

Sipas historianëve të ushqimit, sallata e parë Nicoise (e cila e kishte origjinën në Nice, në bregun juglindor të Francës) përmbante vetëm domate, vaj ulliri dhe açuge. Përmbajtja u shtua dhe u hoq me kalimin e viteve; Disa pretenduan se nuk kishte perime të gatuara në sallatë, ndërsa të tjerët i shtuan ato me bollëk. Sa i përket tonit, vinegretet u bënë objekt polemikash. Megjithëse përbërësit zyrtarë të nevojshëm për një sallatë Nicoise janë për debat, askush nuk mund ta mohojë thjeshtësinë elegante të kësaj pjate klasike.

Meqenëse nuk ka dy sallata Nicoise që janë saktësisht të njëjta, menduam se do të ndiqnim zorrët tona dhe do të mblidhnim disa nga përbërësit tanë të preferuar: tranguj të freskët, krokantë, patate të ziera dhe bishtaja të buta, ullinj dhe kaperi të zinj me xham, vezë të ziera në avull, ton, dhe një grusht filetosh të kripura umami a la açuge. E lyer me një vinegrette me thumba mustardë, kjo sallatë ka një ekuilibër të lezetshëm të shijes dhe strukturës që e bën një drekë ose darkë të kënaqshme.

Ashtu si shumica e sallatave, sa më të mira të jenë perimet, aq më e mirë është pjata përfundimtare. Nëse keni domate të pjekura në stinë, rukola të buta, rrepka franceze ose ndonjë dhuratë tjetër të momentit, shtoni ato në të!

Këshillë Pro: Nëse jeni lloji i përgatitjes së vaktit (🙋), mbajini vezët e ziera, patatet dhe bishtajat në enë të mbyllura në frigorifer, në mënyrë që të mund ta montoni shpejt këtë sallatë gjatë javës.

e bëri atë? Na tregoni se si shkoi në seksionin e komenteve më poshtë!

Reklamim – Vazhdoni të lexoni më poshtë

Rendimenti:

4


porcionet

koha e përgatitjes:

0

orë

10

Minuta

koha totale:

0

orë

50

Minuta

për sallatë

1/2 paund

bishtaja, të prera

16 oz.

Tun i paketuar në vaj ulliri

3


Kastravec persian, i prerë në rrathë 1/2″.

1/2 c.

ullinj të zi, si për shembull Kalamata

8


Fileto açuge të paketuara në vaj, të kulluara (sipas dëshirës)

Gjethet e borzilokut, për zbukurim

për dekorim

1/3 c.

vaj ulliri ekstra i virgjer

2 lugë gjelle.

vaj nga toni i kavanozit ose i konservuar

1


thelpi hudhër, i grirë ose i grirë

piper i zi i sapo bluar

Ky modul i blerjes së komponentëve është krijuar dhe mirëmbajtur nga një palë e tretë dhe është importuar në këtë faqe. Ju mund të jeni në gjendje të gjeni më shumë informacion në lidhje me këtë dhe material të ngjashëm në faqen e tyre të internetit.

  1. Përgatitni një banjë akulli në një tas mesatar dhe vendoseni të vlojë në një tenxhere me ujë mesatar mbi nxehtësinë e lartë. Ulni zjarrin në një valë dhe me një lugë hidhni me kujdes vezët në ujë. Gatuani për 8 minuta, më pas përdorni një lugë të prerë për t’i transferuar vezët në banjë me akull për t’u ftohur. Fikni nxehtësinë dhe mbani ujin të sigurt.
  2. Ndërkohë bëni salcën: Përziejini të gjithë përbërësit e salcës në një tas mesatar dhe shtoni kripë dhe piper sipas shijes.
  3. Përgatitni një banjë tjetër akulli në një tas mesatar. Kthejeni tenxheren me ujë në zjarr të lartë, shtoni pak kripë dhe lëreni të vlojë. Shtoni bishtajat dhe gatuajeni derisa të jesh i ndezur dhe i butë, rreth 3 deri në 5 minuta. Transferoni në një banjë akulli për t’u ftohur, më pas transferojeni në një peshqir të pastër kuzhine ose peshqir letre. Rezervoni banjën me akull dhe thani bishtajat.
  4. Shtoni patatet në ujë të vluar dhe gatuajeni derisa të zbuten, rreth 15 minuta. Kullojeni.
  5. Ndërkohë qëroni dhe përgjysmoni vezët e ziera dhe përgjysmoni patatet e ziera. Kullojeni vajin e mbetur nga toni (duke e kursyer nëse dëshironi) dhe copëtoni tonin në copa të mëdha.
  6. për të shërbyer: Ndani vezët, bishtajat, patatet, tonin, kastravecin dhe ullinjtë në 4 pjata të mëdha. Nëse përdorni, vendosni një fileto açuge në secilën gjysmë veze. Spërkateni me kaperin, spërkatni me salcë dhe rregulloni me kripë dhe piper. Shërbejeni të zbukuruar me gjethe borziloku dhe salcë shtesë.

Kjo përmbajtje është importuar nga {embed-name}. Ju mund të jeni në gjendje të gjeni të njëjtën përmbajtje në një format tjetër, ose mund të gjeni më shumë informacion në faqen e tyre të internetit.

Sallatë Nicoise

Foto: Andrew Bui; Stilimi i ushqimit: Mackins Gore

Kjo përmbajtje është krijuar dhe mirëmbajtur nga një palë e tretë dhe është importuar në këtë faqe për të ndihmuar përdoruesit të japin adresat e tyre të emailit. Mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me këtë dhe gjëra të ngjashme në piano.io

Reklamim – Vazhdoni të lexoni më poshtë

Leave a Comment

Your email address will not be published.