Receta e Rachel Roddy për Zuccato – Një krem ​​i lëngshëm dhe puding me sfungjer | vakt

ÇajKëtu, natyrisht, ka legjenda rreth ZuccottoPuding sfungjeri i mbushur me rikota, në formë kube. Njëra është se arkitekti Bernardo Buontalenti, i cili projektoi shtëpitë e akullit për familjen Medici, projektoi gjithashtu një puding gjysmëfredo për ta duke përdorur një helmetë artilerie metalike, ose kungull i njomë, si formë. Një tjetër është se, për shkak të formës së tij dhe sfungjerit (i mbushur me liker Alkermes) i ngjan një kungull i njomë (kafkë e kuqe e ndezur), ai mori emrin e tij. Apo është një homazh i Bobit Sponge për çiftin e Firences?

Nuk ka rëndësi, edhe nëse dikush nuk e beson vërtet – tregimi është aq bindës sa të kënaq në çdo rast. Megjithatë, më pëlqen legjenda për Buontalenti: arkitekti, projektuesi teatror, ​​inxhinieri ushtarak dhe njeriu i cili është merituar për shpikjen e xhelatos italiane. Ku ishte ai kur pësoi një goditje gjeniale për përdorimin e një helmete metalike si kallëp për pudingun me krem ​​të ngrirë?

Duke kërkuar në shtëpinë time për një kallëp të përshtatshëm, mendova të përdorja helmetën plastike të djalit tim, por vetëm përpara se ta instaloja në tasin e vogël metalik prej një litri e gjysmë. Mjerisht, jo bakri, gjë që sugjeron Giovanni Righi Parenti në librin e tij të detajuar për ushqimin toskan. Ai jep dy receta për kungull i njomë—të dyja kupolat e veshura me sfungjer me arra të thekura dhe fruta të ëmbëlsuara; Njëra me mbushje kremi, tjetra me rikota. Për të thithur sfungjerin, ai ofron shtatë opsione alkooli: Strega, Benediktin, Rum, Grand Marnier, Creme de Coco, Cherry Brandy ose Alcarmes—ne kemi vetëm një në shtëpi; Një shishe e blerë katër vjet më parë dhe mbledh pluhur në pjesën e pasme të një rafti librash.

Sipas Dara Goldstein në Oxford Companion to Sugar and Sweets, receta e parë e regjistruar për alkiminë daton në Bagdadin e lashtë dhe përfshin lëng molle, gjethe ari, kanellë, goca deti, perla, ujë trëndafili, sheqer, aloe dhe sheqer. hijeshitë (AKA cochineal – një ngjyrë e kuqe gjaku e nxjerrë me mjeshtëri nga një insekt i vogël parazitar me të njëjtin emër). Ky tonik i çmuar ishte përshkruar për rrahjet e zemrës dhe si një trajtim për trishtimin dhe çmendurinë. Receta më pas udhëtoi në Evropë, ku u përshtat, veçanërisht nga Officina Profumo Pharmaceutica e Rilindjes së Firences, në Confectio Alcarmes, Cochineal, një përzierje erëzash, trëndafilash dhe mjalti në verë, u bë një ilaç i paçmuar i Rilindjes me fuqi të jashtëzakonshme. Në kujtimet e tij skandaloze të shekullit të 18-të, libretisti Lorenzo da Ponte rrëfen sesi, pas një aksidenti me më shumë të vdekur sesa të gjallë të tërhequr zvarrë nga një makinë, tre gota alkarme.s e bëri atë njeriun e ri.

Cochineal ishte dhe mbetet një komponent dhe industri e rëndësishme në Peru dhe Ishujt Kanarie. Që nga viti 2009, ai duhet të etiketohet në mënyrë eksplicite si ngjyrues ushqimor, sepse është një alergjen për një numër të vogël njerëzish. Për Zukoton tuaj, sigurisht, nuk keni nevojë të përdorni një alkimist; Ju keni një shirit të vogël opsionesh për kupolën tuaj të sfungjerit, një pjesë e së cilës jo vetëm që është qetësuese dhe qetësuese, por sjell edhe kënaqësi.

Zuccato (puding sfungjeri toskan i mbushur me rikota, krem, fruta të ëmbëlsuar dhe arra)

të paraqesësh Dhjete minuta
Kuzhinieri 50 minuta
ngrijë 8 orë +
punon 8

6 vezëveçmas
200
g sheqer pluhur
150
g miell i thjeshtë
400
g rikota
500
ml krem ​​pana
50
bajame të qëruaratë prera përafërsisht
50
g portokall të ëmbëlsuar, të prera përafërsisht
50
g çokollatë të zezë, të prera përafërsisht
Aliu
Charmes, Strega, Grand Marnier ose Benediktin
kakao pluhur
në pluhur

Ngroheni furrën në 190C (170C ventilator)/375F/Gaz 5. Për pandispanjen, përdorni një tullumbace ose rrahëse elektrike për të rrahur të verdhën e verdhë dhe 150 gram sheqer pluhur derisa të zbehet dhe të bëhet me gëzof. Në një enë tjetër rrahim të bardhat e vezëve derisa të jenë të forta, më pas i bashkojmë me përzierjen e të verdhës së vezëve dhe miellin. Përmbyseni në një tepsi të shtruar dhe piqni për 40 minuta, ose derisa të jetë e fortë dhe e artë, më pas hiqeni dhe lëreni të ftohet plotësisht.

Rrihni gjysmën e kremit derisa të formojë sipër, më pas hidhni rikotën, 50 gram sheqer pluhur dhe të gjitha bajamet, portokallet dhe çokollatën e grirë përafërsisht.

Pritini të gjithë tortën për të bërë feta të gjata, 1 cm të trasha. Rreshtoni një tas një litër e gjysmë të gjerë 20 cm duke i vendosur fetat më të gjata në mes dhe duke i ngjitur sipas nevojës, duke e punuar nga jashtë. Spërkateni sfungjerin me alkoolin tuaj të zgjedhur. Mbushni zgavrën me përzierjen e rikotës dhe kremit, më pas mbulojeni me shirita të tjerë pandispanje.

Mbulojeni enën me film ngjitës dhe ngrini për të paktën tetë orë ose deri në një natë. Hiqini nga ngrirja 45 minuta para se t’i shërbeni dhe kthejini kungull i njomë në një pjatë. Rrihni pjesën tjetër të kremës së rrahur, e përdorni për të mbuluar kupolën, më pas e pudrosni me kakao dhe e shërbeni në feta të trasha.

Kjo recetë është modifikuar më 18 Prill 2022. Versioni i mëparshëm e linte të thoshte se çfarë duhet bërë me miellin, i cili duhet shtuar në përzierjen e të verdhës së vezëve si dhe të bardhat e vezëve të ngurtësuara. Për më tepër, thuhet që kunguj të njomë të ruhen në frigorifer për të paktën tetë orë ose gjatë natës, kur ishte menduar ngrirja.

Leave a Comment

Your email address will not be published.