Receta e Rachel Roddy për makarona të lehta verore | ushqim dhe pije italiane

ÇajKëtu në mes të tavolinës ishin dy thasë me miell. Laura, e cila më mësonte të bëja forma makarona thirri Stracinati, Hapi majat e çantave, duke dërguar puçrra të bardha në ajër. Pastaj më sugjeroi që të fusja dorën e djathtë në njërën qese dhe të majtën në tjetrën. Duke shijuar qasjen Lucky Dip, vendosa njërën nga duart e mia në butësinë pothuajse të mëndafshtë. ai ishte grano tenero, ose miell gruri të butë, shpjegoi Laura teksa pinim çaj. Ndërkohë dora ime tjetër gjeti diçka krejtësisht të ndryshme, me kokrra dhe me rërë – grano duro, miell gruri i fortë ose i fortë, vuri në dukje ajo, ndërsa nxora duart nga qeset. I njihja të dyja, por nuk i kisha studiuar kurrë së bashku. dy grurë, një i butë, një i fortë; Njëra e bardhë pluhur dhe e lëmuar, tjetra e verdhë e ashpër dhe me rërë. Fërkova të dyja duart në përparësen time.

Fjala “makarona” vjen nga latinishtja, e cila rrjedh nga greqishtja. I (pastë), ose një përzierje e lëngut dhe miellit. Pa miell! Universi i makaronave përfshin forma të bëra nga gështenja, lisi, orizi, fasulja, qiqrat, elbi, hikërrori dhe mielli i misrit. Megjithatë, shumica e formave janë bërë nga një nga dy miell gruri: grano tenero., Kush eshte Gjendet shpesh në Itali pikërisht për “00”, dhe gjithçka që ju nevojitet për të bërë makarona me vezë të freskëta si tagliatelle, lasagne dhe ravioli; ose Greno Duro, Varieteti i dytë më i kultivuar dhe varieteti më i vështirë, Muhamed Ali i grurit. Fortësia e verdhë e grurit të fortë do të thotë që ai prishet kur bluhet. E bluar rëndë, prodhon bollgur për kuskus, supa, bukë dhe puding. Dy herë bëhet mielli i bluar, bollgur rimacinata Në italisht, në MB miell bollgur gruri të fortë, mielli i përcaktuar ligjërisht për të gjitha format e makaronave të thara. Shikoni çdo pako makaronash në dollapin tuaj dhe përbërësit do të jenë dy: bollgur gruri i fortë dhe ujë. Është gjithashtu çanta që do të dëshironi të keni në dorë për të bërë makarona me miell dhe ujë në shtëpi.

Kjo ishte vite më parë tani, por dy qeset e Laura janë ende pika ime fillestare për brumin e makaronave, jo më pak sepse një qasje lozonjare nuk është një ide e keqe kur bëni makarona, dhe udhëzimet fëminore janë padyshim më koncizët. Në sipërfaqen tuaj më të madhe – druri është ideal, por jo i nevojshëm – bëni një mal nga 400 gram miell bollgur gruri të fortë. Më pas, përdorni grushtin tuaj për të rrokullisur malin në një krater të gjerë vullkanik (caldera blanca në Lanzarote është një ndihmë e mirë vizuale këtu). Raporti është rreth 2:1, ndaj matni 200 ml ujë të nxehtë dhe hidheni në gropë. Të gjitha së bashku (në këtë rast, bëhuni gati për të mashtruar) ose pak nga pak. Sido që të jetë, tuma e grumbullimit do të duket e pashpresë; shumë i thatë ose shumë i lagësht. Kini besim dhe vazhdoni të shtypni, shtrydhni dhe mblidhni copat derisa të keni një gungë të thërrmuar që mban erë si puding bollguri. Kuzhina italiane rrallë rekomandon zierjen, përveç nëse sodo e ben lavreto (“E fortë dhe e punuar mirë”). Kjo nuk është gjë e keqe, çfarëdo që funksionon, dhe mbani mend se në fëmijëri jepen gunga të ftohta plastelinë ose brumë loje. Shanset janë që ju nuk keni menduar, apo të shqetësuar; Thjesht e shtrydheni, përzieni dhe shtypni gungën e thërrmuar me duart tuaja të ngrohta derisa të bëhej e lëmuar dhe mjaft e fortë për t’u formuar.

Çfarë bëtë me gungën e plastelinës? Krimbat (vermiçeli)? Bishti i miut (code de topo)? Unaza (Anelli)? A e keni shtypur brumin përmes një ngritës të brumit për të bërë fije (spageti) ose villi? Apo rrokullisni një gungë në një sipërfaqe të ashpër (njoki)? Kanoe me gjurmë gishtash (strascinati) apo futja e një topi me gishtin e madh (cavitelli), apo nxjerrja e një veshi (orecitat)? Edhe nëse do të ishit një i ri Peter Lord dhe një përbindësh i skalitur, ka shumë mundësi që të keni bërë të paktën katër forma gjatë procesit, deri në përgatitjen e makaronave.

Një përgatitje tjetër është bërja e një litari. Pritini brumin në katër pjesë, vendosni tre në fund të një tasi të përmbysur në mënyrë që të mos thahen dhe më pas, duke përdorur zgavrat e pëllëmbëve tuaja, formoni një të katërtën në një litar me trashësi rreth 12 mm. Tani prisni një nyjë 1 cm, shtypni gishtin tregues në qendër dhe tërhiqeni drejt jush, ideja është që ajo të përkulet apo edhe të kthehet, dhe ju keni cavato, Që do të thotë keni mbuluar me gunga dhe keni bërë një Cavatello. Një mënyrë tjetër për të bërë kavateli është të rrokullisni një gungë kundër një objekti të ashpër ose të ashpër – një vozitje gjalpi, rende ose shportë.

Për të bërë orecchit, që do të thotë veshë të vegjël, përdorni një thikë për të tërhequr nyjën në një rreth që mbështillet në anët, më pas kthehet prapa, kështu që duket si një vesh ose filxhan i vogël. Vendos pak muzikë, derdh një gotë verë ose filxhan çaj dhe bëj një tjetër, dhe një tjetër dhe një tjetër.

Natyrisht, makaronat me miell dhe ujë mund të rrotullohen edhe në një makinë makaronash, dhe të priten në shirita të rregullt ose pastile të prera keq (maltagliati). Është gjithashtu një ide qetësuese që fletët cavateli, orecchiette dhe lasagne mund të blihen gjithashtu të thara për t’u thyer në Maltagliati. Të freskëta ose të skuqura, orecchiettes me domate, açuge dhe thërrime buke janë të shkëlqyera, cavatelli me mish qengji dhe ragu shafran, ndërsa Maltagliatti me raketë dhe pesto bizele është një drekë me lakim.

Orecchiette me domate, açuge, raketë dhe patate

Orchiette e Rachel Roddy me domate, açuge, raketë dhe patate.

Ky është një variant i një recete nga Foggia në Pulia. Është e zgjuar që patatet dhe raketa të gatuhen me makaronat, duke nxjerrë aromën, më pas të shemben aq sa të mbështjellin makaronat dhe, në rastin e patateve, të japin butësinë niseshte. Më pas gjithçka përzihet me hudhrat, açugat dhe domatet.

të paraqesësh Dhjete minuta
gatuaj 15 minuta
punon 4

1 thelpi hudhër, Qërohet dhe bluhet, por lihet e plotë
1 majë thekon djegës të kuq
6 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
12-15 domate qershi
prerë në gjysmë
3-6 fileto açugetë thata, për shije
kripë
1 patate e madhe (rreth 250 g), qërohen dhe priten në kubikë 1 cm
500 gram rigon të freskët ose 400 gram rigon të thatë
(ose cavatelli, fusilli ose gjuhëtar)
Raketë 150 gram
kërcelli i fortë i hedhur
bukë të thekurpër të shërbyer (opsionale)

Në një wok në zjarr të ulët, skuqni hudhrat dhe specat në vaj për dy minuta. Rritni nxehtësinë, shtoni domatet dhe gatuajeni për 10 minuta, duke i shtypur përsëri me lugë, derisa ato të kërcasin. Në dy minutat e fundit shtoni açugat dhe shtypni me lugë për t’u copëtuar.

Ndërkohë, vendoseni të ziejë në një tigan të madh me ujë. Shtoni kripë, më pas shtoni patatet. Nëse përdorni makarona të thata, shtoni dy minuta pas patateve dhe raketën gjashtë minuta pas; Nëse është i freskët, vendoseni me raketën pas gjashtë minutash të patateve.

Kur makaronat dhe patatet të jenë zier, sitini, më pas hidhini në tenxhere dhe hidhini. Shërbejeni me një spërkatje me thërrime buke, nëse dëshironi.

Kasaresi me qengj dhe shafran

Kasaresi i Rachel Roddy me Qengj dhe Shafran Ragu.
Kasaresi i Rachel Roddy me Qengj dhe Shafran Ragu.

Frymëzuar nga një recetë nga Aquila, kryeqyteti i rajonit të Abruzzo-s, kjo zierje qengji në bianco (e bardha në dallim nga e kuqja, me domate) gjithashtu përmban shafran për një aromë të thellë dhe të ngrohtë. Mbani një sy në konsistencën, duke shtuar më shumë lëng, nëse është e nevojshme, ose duke gatuar çdo lëng të tepërt; Rezultati përfundimtar duhet të jetë një zierje e butë me vetëm pak lëng të pasur, dhe mishi është aq i butë sa po prishet ngadalë. Pekorino i hedhur me makarona është fillimisht funksional, duke ndihmuar që salca e mishit të ngjitet në të. Një formë tradicionale është secatelli (i vogël dhe i ngjashëm me kanoe), por me të më pëlqejnë edhe cavatelli, casaresi, fusilli ose tagliatelli.

të paraqesësh 15 minuta
gatuaj 1 orë 30 minuta
punon 4

1 qepëtë qëruara dhe të grira hollë
1 karotë e vogëltë qëruara dhe të grira hollë
1 shkop selinoi grirë imët
2 gjethe dafine
1 djegës i vogël djegës i kuq i thatë
i grirë imët
6 lugë vaj ulliri
700 gram qengj pa kocka për zierje
prerë në kubikë 2 cm
deri në 750 ml verë të bardhë
1 majë e madhe shafran
Zhyteni në 200 ml ujë të ngrohtë, mish qengji ose perime të lehta
500 g kaskara të freskëta ose 400 g të thata, cavatelli ose kakateli (ose fusilli ose tagliatelle)
pekorino i grirë

Në një tigan të madh me fund të rëndë, shtoni qepët, karotat, selinon, gjethet e dafinës, specat djegës, vajin dhe pak kripë dhe skuqini në zjarr të ulët, duke i trazuar shpesh, derisa të zbuten.

Rriteni pak zjarrin, shtoni mishin e qengjit dhe gatuajeni duke e trazuar derisa të marrë ngjyrë kafe nga të gjitha anët. Shtoni edhe një majë kripë, rrisni zjarrin edhe një shkallë, më pas shtoni verën dhe lëreni të ziejë për dy minuta. Shtoni shafranin dhe lëngun e tij njomëse, mbulojeni dhe ziejini ngadalë për një çerek orë, duke e përzier herë pas here dhe shtoni më shumë verë nëse përzierja duket e thatë. Nëse ka shumë lëngje në fund, gatuajeni pa mbuluar për minutat e fundit, për të reduktuar. Shijoni dhe rregulloni erëzat.

Në fund të kohës së zierjes, gatuajini makaronat në ujë të bollshëm të vluar dhe të kripur, më pas kullojini, hidhini sipër një tas dhe spërkatini me një grusht pecorino. Hidheni në salcë, hidheni mirë dhe shërbejeni me më shumë Pecorino anash.

Maltagliati me raketë, borzilok dhe pesto

Maltagliati i Rachel Roddy me raketë, borzilok dhe pesto.
Maltagliati i Rachel Roddy me raketë, borzilok dhe pesto.

frymëzuar nga klasikja pesto alla genoveseSigurisht, kjo pesto (që do të thotë “paund salcë”) është e lezetshme. Raketa dhe borziloku nxjerrin nxehtësinë bimore, ndërsa bizelet shtojnë ëmbëlsinë. Unë kam dhënë sasi, por kjo është vërtet një recetë që e fton në shije improvizimin. Si gjithmonë, pak ujë për gatimin e makaronave ndihmon në lirimin e pestës në mënyrë që të lyejë makaronat, ndërsa shtimi i pak qumështit në rikota do të thotë se është më e butë se sa e lyer me lugë.

të paraqesësh Dhjete minuta
gatuaj Dhjete minuta
punon 4

1 grusht borzilok i madhPlus për të përfunduar
1 tufë raketëVetëm gjethet, kërcelli i fortë hiqet
100 gram bizeleZihet për pak kohë në ujë të vluar me kripë
20 gram bajame ose arra pishe
1 thelpi hudhër
kripë
120-150 ml vaj ulliri
50 gram parmezan
ngushtë
200 gram rikotaPërzieni gjysmë parmixhani dhe pak qumësht për ta bërë atë të butë dhe me lugë
500 g maltgliati të freskëtose fletë të freskëta lazanje, ose 450 g linguinë të thata ose tagliatelë të prera

Në një përpunues ushqimi ose blender, pulsoni borzilokun, raketën, bizelet, arrat, hudhrën, një majë kripë dhe afërsisht 60 ml vaj për të formuar një pastë të trashë por të qëndrueshme. Përzieni gjysmën e parmixhanit dhe vajin e mbetur — gradualisht, sepse mund të mos ju nevojitet — në një tigan të madh e të nxehtë derisa pesto të jetë konsistenca që ju pëlqen.

Ndërkohë gatuajini makaronat në ujë të kripur mirë derisa të jenë al dente. Duke përdorur një lugë të prerë, ngrini makaronat në tasin pesto – uji që ngjitet në të do të ndihmojë në lirimin e pestës. Sipër shtoni peston e mbetur, më pas hidheni dhe ndajeni në katër tasa. Mbi çdo shërbim me rikota dhe disa gjethe borziloku dhe shërbejeni.

Leave a Comment

Your email address will not be published.