Receta e pudingut të bukës me vanilje pa qumësht me krem ​​të ëmbël

Keni nevojë për një ëmbëlsirë të lehtë për një rast të veçantë? Kjo recetë për pudingun e bukës së vaniljes pa qumësht kërkon disa minuta për t’u bashkuar së bashku dhe mbushet me një spërkatje të shpejtë me vanilje. Ai ndikohet gjithashtu nga likeri i lajthisë, si Frangelico, për thellësi të shtuar në shije. Por ne kemi opsione shtesë, duke përfshirë jo-alkoolike dhe pa arra.

Receta e pudingut të bukës së vaniljes pa qumësht me krem ​​të ëmbël vanilje

Puding me bukë vanilje pa qumësht, me krem ​​të ëmbël

Kjo recetë u krijua fillimisht nga Amanda Digges dhe u dorëzua tek ne Konkursi i recetave pa qumështore në pranverë Fling, u organizua disa vite më parë. Amanda mori një recetë të thjeshtë buke dhe e rrit atë me një infuzion liker lajthie dhe një spërkatje të shpejtë vanilje, e cila gjithashtu përmirësohet me likerin e lajthisë. Që atëherë e kemi përditësuar recetën e saj dhe kemi disa këshilla dhe mundësi të shpejta për t’i ndarë gjithashtu.

Zëvendësimet e likerit të lajthisë

Mund të përdorni lloje të tjera likeri, si amaretto, e cila është me aromë bajame, apo edhe Allamande e Bejlit, nëse e keni në dorë. Ose mund të shkoni pa alkool! Një opsion është të zëvendësoni 1/2 lugë çaji ekstrakt lajthie ose bajame për likerin dhe shtoni më shumë lëng (deri në 1/4 filxhan) nëse është e nevojshme. Ose, mund të zëvendësoni likerin me kremin e lajthisë. më pëlqen të përdor kërpudhaMeqenëse nuk është e ëmbël, por fermë në Kaliforni, mëndafshiDhe të tjerët kanë opsione për kremrat e lajthisë pa qumësht.

Këshilla për qumështin e kokosit

Një kanaçe me qumësht kokosi zakonisht përmban pak më pak se 2 filxhanë — më afër 1 3/4 filxhan. Në vend që të hapni një kanaçe të re me qumësht kokosi, matni qumështin e kokosit me yndyrë të plotë që ju nevojitet për salcën dhe pjesën tjetër shtojeni në qumështin e kokosit për pudingun e bukës me vanilje pa qumësht. Së bashku, dy kanaçe bëjnë 3 1/2 gota që ju nevojiten për një recetë të plotë dhe pudingu i bukës thjesht nuk do të vuajë nga pak yndyrë e tepërt.

Nëse nuk keni në dispozicion qumësht kokosi të lehtë, thjesht mund të përdorni qumësht kokosi me yndyrë të plotë të holluar me një pije qumështi. Unë përdor një pije me rreth 2/3 filxhan qumësht kokosi me yndyrë të plotë + 1 1/3 filxhan qumësht për të marrë 2 gota qumësht kokosi të lehtë.

Receta e pudingut pa qumësht me liker lajthie - Një infuzion i dyfishtë në puding dhe salcë lajthie të nxehtë vanilje.

Shënime të veçanta diete: Puding me bukë vanilje pa qumësht

Për sa i përket përbërësve, kjo recetë është pa qumësht/jo qumësht, opsionalisht pa gluten, opsionalisht pa arra, pa kikirikë, pa sojë dhe vegane.

Puding me bukë vanilje pa qumësht, me krem ​​të ëmbël

koha totale

Autori:

Lloji i recetës: ëmbëlsirë

Vakti: amerikane

 • 1 filxhan sheqer kaf të paketuar fort (i çelur ose i errët)
 • 4 vezë të mëdha
 • filxhan liker lajthie (shih shënimin e likerit më poshtë)
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • lugë kanellë të bluar
 • lugë arrëmyshk i sapo bluar
 • 2 gota qumësht kokosi të lehtë të konservuar
 • 4 gota bukë një ditë, të prera në kube 1 inç (shih shënimin e bukës më poshtë)
 • 1½ filxhan qumësht kokosi të konservuar me yndyrë të plotë
 • 1 filxhan pije qumështi pa qumësht vanilje (Amanda përdor qumësht bajame)
 • 2 lugë ekstrakt vanilje
 • filxhan) sheqer
 • 1 lugë gjelle niseshte misri
 • filxhan liker lajthie
 1. Në një tas të madh përzierjeje, rrihni së bashku sheqerin, vezët, likerin, vaniljen, kanellën dhe arrëmyshkun derisa të jenë shumë të lëmuara. Rrihni qumështin e lehtë të kokosit derisa të jetë homogjen. Përzieni bukën.
 2. Pudingun e bukës së pazier e vendosim në frigorifer për të paktën 2 orë e deri në natën.
 3. Ngrohni furrën tuaj në 350ºF. Lyeni me yndyrë pjesën e poshtme dhe anët e një tepsi 8 inç për bukë ose tavë byreku.
 4. Hedhim masën e pudingut të bukës në tavën e përgatitur dhe e nxjerrim edhe atë.
 5. E pjekim derisa të vendoset në qendër pudingu i bukës, rreth 1 orë. Një kruese dhëmbësh e futur në qendër duhet të dalë e pastër.
 6. Lëreni pudingun e bukës të ftohet për 15 deri në 20 minuta.
 1. Ngrohni qumështin e kokosit, pijen e qumështit, sheqerin dhe vaniljen në një tenxhere në zjarr të fortë, duke i trazuar fort, për 3 minuta.
 2. Në një tas të vogël, përzieni likerin dhe niseshtën e misrit derisa niseshteja të tretet.
 3. Kur flluska të fillojnë të formohen rreth skajeve të përzierjes së kremit, përzieni tretësirën tuaj të likerit me niseshte misri. Vazhdoni të përzieni derisa të trashet pak. Salca është menduar të jetë mjaft e hollë (mendoni biskotën jo lëng mishi).
 4. Për ta servirur, copëtoni pudingun e bukës pa qumësht dhe spërkatni me krem ​​lajthie.
shënim likerFrangelico është një emër i përgjithshëm i markës për likerin e lajthisë. Pija Amaretto është gjithashtu e mrekullueshme, por ju mund të zëvendësoni uiski ose burbon nëse dëshironi. Shihni postimin e mësipërm për alternativat jo-alkoolike.

shënim bukeAmanda pëlqen të përdorë një kombinim të bukës franceze dhe bukës me kanellë pa qumësht, por çdo bukë pak e ndenjur do të funksionojë shumë. Nëse buka juaj është e freskët, theksoni/thajini lehtë kubet në një tepsi në furrë 200 gradë. Nëse është e nevojshme, mund të përdorni bukë pa gluten.

madhësia e shërbimit: 1 copë Kalori: 297 trashë: 16.6 g Yndyra e ngopur: 13.1 g Karbohidratet: 34,5 g Sheqeri: 27.4 g Natriumi: 106 mg Fibra: 1.2 g Proteina: 5.1 g

3.5.3229

Infuzione likeri pa qumësht të ëmbël

Akullore Vegane Amaretto Cherry

Receta e akullores me qershi Vegan Amaretto + rishikim i Sulmit Vegan Bowl nga Jackie Sobon

Topa me raki me xhenxhefil dhe Amaretto me çokollatë

Brendi i lehtë me kek me xhenxhefil dhe Amaretto me çokollatë - një recetë e shkëlqyeshme e përgatitjes (pa qumësht, vegan, opsionalisht pa gluten)

Kafe Vegan Iced Kahlua

Kafe vegane e ftohtë me Kahlua Kick (recetë e ftohtë, e lehtë pa qumësht)

Leave a Comment

Your email address will not be published.