Receta e papritur Umami në TikTok kjo është MSG. shfrytëzon

Kredite: Veggiekins, Twydabay/TikTok

MSG, i njohur gjithashtu si glutamat monosodium, është një shtesë e zakonshme ushqimore që përdoret për të përmirësuar shijen. Pavarësisht thashethemeve, MSG jo vetëm që është i sigurt për t’u konsumuar, por gjithashtu gjendet natyrshëm në shumë nga gjërat që ne hamë tashmë, duke përfshirë kërpudhat dhe algat e detit. Ndërsa MSG mund të jetë sinonim i shijeve umami për t’iu përshtatur pjatave tradicionale të shijshme, erëza e njohur po shfaqet në disa pjata mjaft befasuese në TikTok. Nga rrotullat e kanellës deri te patate të skuqura të mbuluara me salcë çokollate, këtu janë pesë receta unike umami që kapin magjinë e MSG.

Ju kurrë nuk keni ngrënë role me kanellë si kjo më parë. Filloni duke përzier qumështin dhe majanë e menjëhershme. Më pas, sisni miellin në një mikser elektrik. Më pas shtoni vezët, të ndjekura nga kombinimi i gjalpit të shkrirë dhe majasë së qumështit. Përziejini derisa përbërësit të formojnë një brumë. Pasi të keni gatuar brumin, mbajeni për një orë. Rrafshojmë brumin dhe e mbulojmë me sheqer kaf dhe kanellë, në gjalpë kafe të përzier me MSG. Hapeni brumin fort. Më pas e presim në feta në madhësi roleje kanelle dhe i lëmë mënjanë të ngrihen për rreth 20 minuta. Së fundi, vendosini rrotullat e kanellës në furrë në temperaturën 350 gradë Fahrenheit për 25 minuta përpara se t’i derdhni në një krem ​​të bërë nga një përzierje e djathit krem, sheqer pluhur, gjalpë, qumësht, MSG, lëkurë portokalli dhe lëng portokalli të saposhtrydhur.

Përdorni fuqinë e MSG për ta kthyer yuba (gjizë fasule) në proshutë. Së pari, prisni yuba në shirita të madhësisë së proshutës. Më pas, zhytni shiritat yuba në një marinadë të bërë nga tamarind, shurup panje, tym të lëngshëm, pluhur hudhre, paprika të tymosur dhe MSG. Në fund, piqni në 400°F për 10 minuta ose derisa të marrin ngjyrë kafe të artë dhe shijoni!

Një majë MSG i bën unazat e qepës të shijojnë edhe më “të qëruar”. Filloni duke prerë një qepë në feta të trasha. Më pas i ndajmë në unaza dhe i heqim lëkurën. Më pas, në një tas përzieni miellin e tempurës, paprikën, hudhrën pluhur, pluhurin e qepës, kripën, piperin dhe MSG me ujin e gazuar. Më pas lyeni rrathët e qepës në brumë përpara se ta skuqni thellë. Pasi të jenë ftohur, shërbejini rrathët e qepëve të stazhionuara me kripë dhe speca të grimcuara.

Shijoni shijen e mangove të freskëta me perime të përziera të shijshme dhe pikante. Për të bërë sallatën me mango, fillimisht qëroni dhe prisni një mango. Më pas, hidhni sipër mangos speca djegës Thai të copëtuar, domate të copëtuara dhe lëng limoni. Më pas spërkatni pak MSG, pasuar me sheqer dhe salcë peshku. në fund, përziejeni mirë përpara se ta shërbeni.

Kjo recetë e pazakontë ka një grup përbërësish frymëzues që harmonizohen së bashku jashtëzakonisht mirë. Filloni duke i prerë patatet në feta të gjata, çerek inç të trashë. Më pas, hidhni pak vaj. Më pas hidhni patatet në një tigan me ajër në 380 gradë Fahrenheit për rreth 20 minuta ose derisa të bëhen të freskëta dhe të arta. Lërini patatet e skuqura të ftohen dhe nxirrini në një tas. Së fundi, spërkatni me një sasi të bollshme salcë çokollate e ndjekur nga një majë MSG dhe shijoni!

In The Know tani është në dispozicion në Apple News — na ndiqni këtu!

Receta e papritur umami u shfaq për herë të parë në In the Know në TikTok që përdor MSG.

Më shumë nga In The Know:

5 receta yuzu që përfitojnë sa më shumë nga agrumet

Kjo recetë e vaktit të simiteve Tiktok është gjithçka tjetër veçse themelore

Umamikart është me krenari e themeluar nga Azia, udhëheqja aziatike dhe e ardhmja e blerjeve ushqimore

Mbi 100 marka në pronësi aziatike për të mbështetur sot dhe gjithmonë

Leave a Comment

Your email address will not be published.