Receta e makaronave të Villas e përgatitur në dy mënyra

Recetat që shfaqen në Idea Alley nuk janë testuar nga Arkansas Democrat-Gazette.

Artikujt e menusë së restorantit janë ndër kërkesat më të njohura të Idea Alley. Por ato kanë gjithashtu më pak gjasa për t’u përmbushur. Kjo është pjesërisht sepse kuzhinierët dhe pronarët e restorantit janë mjaft mbrojtës dhe të fshehtë në lidhje me kuzhinën e tyre. Kjo është gjithashtu sepse mund të jetë pothuajse e pamundur të kthesh një recetë nga vëllimi i restorantit në një vakt familjar. Kuzhinierët e shtëpisë nuk kanë akses në të njëjtët përbërës dhe grirja e një recete nuk është vetëm një çështje e thjeshtë matematikore.

Për të mos përmendur, Kat shpesh kërkon receta për receta nga restorantet që u mbyllën dekada, nëse jo dekada më parë.

Nuk po them të mos kërkojmë receta nga restorantet, por të mbajmë pritshmëritë realiste.

Për fat të mirë, Ken Schwey, bashkëpronar në pension i restorantit italian Villa në Little Rock, ka qenë bujar për kuzhinën e restorantit të tij gjatë viteve. Shivay ndan bazat e vilës për të rikrijuar karbonarën e tij klasike fettuccine në 2013 me Ally Cats.

Kuzhinierët aventureske do të duhet të punojnë në përmasa dhe teknika gatimi. Vini re, ndryshe nga shumica e recetave karbonara, kjo nuk përmban vezë.

karbonara fetuccine

 • Makarona me spinaq
 • 6 pjesë krem ​​rrahjeje të rëndë
 • 1 pjesë djathë Parmigiano-Reggiano i grirë
 • proshutë e prerë në kubikë
 • kërpudha të freskëta të prera në feta
 • majdanoz i freskët
 • hudhër të copëtuar
 • piper i zi

Shive nuk përfshin udhëzime, por nëse po e bëja këtë, këtu janë dy mënyra se si mund ta bëja:

Opsioni 1: Vendoseni të ziejë në një tenxhere të madhe me ujë të kripur. Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit. Kullojeni., Grumbullim i lehtë i ujit të gatimit.

Ndërkohë vendosim kremin në një tigan të veçantë dhe e lëmë të vlojë. Shtoni djathin dhe gatuajeni, duke e trazuar, derisa djathi të shkrihet.

Kthejini makaronat dhe disa lugë ujë të rezervuar në tenxhere dhe shtoni përzierjen e kremit dhe parmixhanit. I përzieni derisa makaronat të jenë lyer mirë me salcë. Shërbejeni me proshutë, kërpudha, majdanoz, hudhër dhe piper sipër.

Opsioni 2: Lëreni të vlojë në një tenxhere të madhe me ujë të kripur. Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit. Kullojeni, mblidhni pak ujë për gatim.

Ndërkohë skuqni proshutën dhe kërpudhat në një tigan të madh derisa proshuta të jetë e freskët dhe kërpudhat të lëshojnë lagështinë e tyre. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni edhe 30 sekonda ose derisa të ketë aromë. Hidhni ajkën e trashë dhe parmixhanin, ziejini derisa djathi të shkrihet dhe më pas shtoni makaronat e ziera dhe dy lugë nga uji i zierjes dhe përziejini derisa makaronat të jenë lyer mirë me salcën. Shërbejeni të zbukuruar me majdanoz dhe piper të zi të bluar.

Na u desh të ktheheshim në vitin 2010 për të gjetur këtë recetë Robert Waddell,

“Herën e parë që skuqa patate të ëmbla në një restorant Market Place, e dija se duhej të gjeja një ngjashmëri me salcën e tyre të zhytjes dhe e bëra”, shkroi. donna dottery Në përgjigje të një kërkese nga Manda Homeway.

Salcë zhytjeje me patate të ëmbël

 • filxhan sheqer të grimcuar
 • filxhan i paketuar fort me sheqer kafe të lehtë
 • filxhan ujë
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 1 lugë çaji kanellë të bluar
 • 1 lugë gjelle shurup misri të errët

Përzieni sheqerin dhe ujin në një tigan. Shtoni përbërësit e mbetur dhe gatuajeni, duke i përzier vazhdimisht, derisa sheqeri të shkrijë, më pas lëreni të vlojë dhe ziejini me shpejtësi për 1 deri në 2 minuta. Salca do të jetë ende një shurup i hollë, por do të trashet pak ndërsa ftohet.

kërkesat

️ Ngjashëm me fërkimin e përdorur në Prime Rib në Coes Place në Fayetteville në fund të viteve 1980 dhe ’90 për Waddell.

️ Darka rrotullohet në Venedikun Inn në Taunttown, gjithashtu për Waddell.

️ Për shkopinj bukë si ato në Van Houten Bakery në Fort Smith Audrey Ekman, “Truante dhe hudhër” kështu i përshkruan Aikman.

Kontributet e recetave me email, kërkesat dhe pyetjet e kuzhinës: [email protected]

Leave a Comment

Your email address will not be published.