Receta e makaronave me bizele rezulton të jetë një pjatë jashtëzakonisht e shijshme

Spageti me bizele të tymosur

koha totale:45 minuta

Shërbimet:4 deri në 5

koha totale:45 minuta

Shërbimet:4 deri në 5

mbajtës i vendndodhjes kur ngarkohen veprimet e tekstit

Gatimi i bizeleve të paktën derisa të ishin jeshile të ndezura dhe thjesht të buta, ishte aq i rrënjosur në mua, sa thuajse u duk tabu t’i lija të zienin aq larg nga ajo pikë kur i provova për herë të parë. Por unë qëndrova në kurs, sepse e dija se çfarë duhej për të kapur thelbin e pjatave që shijoja në Itali kur kalova në sezonin e pikut të bizeleve disa vite më parë.

Këto 7 receta tregojnë bizelet më të mirat e tyre në pranverë

Po, herë pas here bizelet e gjelbra të ndezura përfshiheshin në pjatat që kisha atje, por më habiti që në shtëpitë dhe tratoret që vizitoja, perimet gatuheshin deri sa të ishin ultra të buta dhe jeshile ulliri derisa të fillonte të shembet dhe të zhvillohet. Një ëmbëlsi e thellë me një dimension të fortë të shijshëm. Gatimi i bizeleve në këtë mënyrë u dha atyre një tërheqje ushqimore më të rehatshme, e ngjashme me mënyrën se si “mbyten” perimet në gatimin jugor amerikan. Shija e tyre më kujtoi se si mamaja ime i servirte bizele të gatuara kur unë isha duke u rritur, për të cilat unë jam fajtor që e tradhtova se ishte e vjetër. (Më falni, mami.) I çova në një udhëtim në Itali për të kuptuar se më pëlqen absolutisht kjo mënyrë e vjetër e shkollës.

Në këtë pjatë, bizelet (të freskëta ose të ngrira) zihen në lëng mishi së bashku me qepët e skuqura dhe thelpinjtë e plotë të hudhrës derisa perimet të jenë shumë të buta dhe me ngjyrë të gjelbër. Duke i shtypur pak me lugë teksa gatuhen, kthehen ngadalë në një salcë të shijshme bizele të kripur për makarona. Pasi hudhra të zihet në salcë dhe të ketë lëshuar një sasi të mirë shije, më pëlqen ta përdor më vonë në salcë ose ta përhap në tost. Por nëse dëshironi që salca të jetë më e nxehtë, mos ngurroni të grini karafilat në të. Shtoni pak makarona të ziera mirë – unë përdor drithërat e plota, por edhe të rregullta është mirë – në tigan me një spërkatje me ujë të zier me niseshte për të liruar salcën dhe hidhni gjithçka në tigan derisa makaronat të jenë al dente. Dhe mos merrni të veshura mirë.

Kjo vakt i shijshëm pranveror i shërbyer me shirita borziloku dhe një spërkatje me pecorino Romano të mprehtë (ose parmixhano, nëse preferoni) do t’ju hapë sytë drejt një mënyre të re të gatimit të bizeleve që ka qenë e përhapur për breza.

Dëshironi ta ruani këtë recetë? Klikoni ikonën e faqerojtësit më poshtë Serving Size në krye të kësaj faqeje, më pas shkoni te Lista ime e leximit në profilin tuaj të përdoruesit të Washingtonpost.com,

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

  • 3/4 lugë çaji kripë e grirë imët, e ndarë, plus më shumë sipas nevojës
  • 5 lugë vaj ulliri, të ndara
  • 1/2 qepë e madhe e ëmbël (6 ons gjithsej), e copëtuar
  • 2 thelpinj hudhra, të qëruara dhe të shtypura
  • 1 kile bizele të freskëta të buta ose bizele të ngrira (3 3/4 filxhanë; nuk ka nevojë të shkrihet nëse janë të ngrira)
  • 1 filxhan lëng mishi pule ose perimesh me pak natrium
  • 1/2 lugë çaji piper i zi i sapo bluar, i ndarë, plus më shumë për shije
  • 12 ons spageti, mundësisht drithëra të plota
  • 1/4 filxhan djathë Pecorino Romano i sapo grirë
  • 1/4 filxhan gjethe borziloku të freskët, të prera në shirita

Zieni një tenxhere të madhe me ujë në zjarr të lartë. Sezoni sipas dëshirës me kripë.

Në një tigan të madh, me anë të lartë mbi nxehtësinë mesatare-të ulët, ngrohni 3 lugë gjelle vaj derisa të shkëlqejë. Shtoni qepët dhe gatuajeni, duke i trazuar herë pas here, derisa qepët të jenë të buta dhe pak të arta, por jo të skuqura, për 5 deri në 6 minuta. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni derisa të marrë aromë, 30 sekonda.

Shtoni bizelet, lëngun e mishit, 1/2 lugë çaji kripë dhe 1/4 lugë çaji piper, rrisni nxehtësinë në mesatare dhe lëreni të vlojë. Ulni zjarrin në mes të ulët, mbulojeni dhe ziejini, duke i trazuar herë pas here dhe duke copëtuar disa nga bizelet që të trashet lëngu, derisa bizelet të jenë shumë të buta, pak të thërrmuara dhe me ngjyrë të gjelbër, lëreni të marrë ngjyrë të errët, 20 deri në 25 minuta. Hiqni thelpinjtë e hudhrës nga tigani dhe ruajini për një përdorim tjetër, si për shembull shtimi në salcë ose përhapja në bukë.

Kur bizelet të jenë zier për 15 minuta, shtoni makaronat në ujë të vluar dhe ziejini 2 minuta më pak se udhëzimet në paketë. Rezervoni rreth 1 filxhan ujë me makarona, më pas kullojini makaronat dhe shtoni në tiganin me bizele. (Nëse bizelet janë gati përpara makaronave, hiqini nga zjarri dhe lërini mënjanë derisa makaronat të jenë gati.)

Kthejeni nxehtësinë nën tigan në temperaturë mesatare dhe duke përdorur marrë, hidhni makaronat me bizelet. Hidhni 2 lugët e mbetura vaj dhe ujë të mjaftueshëm me makarona, disa lugë gjelle në të njëjtën kohë, për të liruar salcën në konsistencën e dëshiruar. I rregullojmë dhe i gatuajmë, duke i hedhur, me 1/4 e lugës së vogël të mbetur kripë dhe piper, derisa makaronat të jenë al dente, rreth 2 minuta.

Ndani mes tasave të cekëta, sipër çdo tasi me djathë dhe borzilok, shtoni kripë dhe/ose piper, nëse dëshironi, dhe shërbejeni.

Për shërbim (1 1/2 filxhan), 5. bazuar në

Kalori: 480; Yndyra totale: 17 gram; Yndyra e ngopur: 3 gram; Kolesteroli: 4 mg; Natriumi: 493 mg; Karbohidratet: 69 gram; Fibra dietike: 13 gram; Sheqeri: 10 gram; Proteina: 16 gram

Kjo analizë është një vlerësim i bazuar në materialet në dispozicion dhe këtë përgatitje. Nuk duhet të zërë vendin e këshillës së një dietologu apo dietologu.

Nga autorja e librit të gatimit dhe nutricionistja e regjistruar Ellie Krieger.

Testuar nga Olga Masov; pyetje me email [email protected],

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

Shfletoni Gjetësin tonë të Recetave për mbi 9700 receta të testuara.

E keni bërë këtë recetë? bëni një foto dhe na etiketo ne instagram #me ushqim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.