Receta e majës së sallatës: Grupe krokante të arrave dhe farave

UnëQë kur isha fëmijë, më ka pëlqyer gjithmonë një sallatë e mirë. Ky ishte shpesh kursi im i preferuar dhe tani që kam një fëmijë timin, jam i lumtur që shoh që e dua atë po aq sa e dua. Edhe natën kur porosisim pica, zakonisht bëjmë sallatë me të. Dhe kur them sallatë, zakonisht është aq e thjeshtë sa një raketë e zbukuruar me lëng limoni, vaj ulliri, kripë dhe piper.

Por jo të gjitha sallatat krijohen të barabarta.

Për mua, ajo që ndan një sallatë të mirë nga një sallatë e mrekullueshme është kur çdo kafshatë sjell pak nga gjithçka. Disa të freskëta, disa të lëngshme, disa të ndritshme dhe acidike, disa kremoze dhe disa krokante. Kur çdo gjemba dëshiron të të ketë një tjetër. Dhe shpesh, është kërcitja ajo që e bën sallatën të parezistueshme.

Pra, cili kombinim përbërësish do të krijojë sallatën e ëmbël të ëndrrave të mia?

Përcaktova me një ide të paqartë se ku doja të përfundoja – krokante, e sigurt, por e shijshme dhe e pasur me umami. Kam testuar disa receta që gjeta në libra gatimi dhe në internet dhe nuk më pëlqeu asnjëra prej tyre.

Instinkti im i parë ishte të bëja një granola të shijshme, e cila… ishte e mirë, por kuptova se po kërkoja një rezultat ushqyes, me fara – guxoj ta them – krokante.

Përveç tërshërës, vëmendjen e kam kthyer te farat, arrat dhe drithërat e ndryshëm, duke luajtur me përmasat dhe përgatitjen e kërkuar. Ndërsa mua më pëlqenin arrat dhe arra, nuk më pëlqyen notat e tyre të forta dhe tokësore. Dhe lajthitë funksionuan mirë, por doja të shmangja korrjen e tepërt. Në fund, bajame ose fëstëkë të prerë ose të prerë në feta, kisha madhësinë, shijen dhe strukturën e duhur.

Për atë umami, fillimisht u anova drejt salcës së sojës. Doja një shije të thellë, por jo mbresëlënëse. E imagjinoja që kjo të ishte një domosdoshmëri në sallata apo tas me drithëra në shtëpi, por edhe si një meze të lehtë.

Me pak fjalë, doja që ajo të ishte gjithçka për të gjithë njerëzit – më lehtë të thuhej sesa të bëhej.

Ndërsa më pëlqejnë notat umami të salcës së sojës, shija ishte mbizotëruese, duke shpërqendruar nga vetë sallata, si ai fëmijë i bezdisshëm në shkollë që e mbante gjithmonë dorën me përgjigjen. E njëjta gjë ndodhi me përdorimin e salcës së peshkut.

Në panik, po pastroja dollapin e kuzhinës me salcë dhe uthull, kur pashë një shishe me Aminos të kokosit. Ky është truku. Përfundova duke përdorur një trinitet aromash që, kur kombinoheshin, më dhanë pikërisht atë që kërkoja: aminoacidet e kokosit, maja ushqyese dhe shurup panje (mund të përdorni mjaltë në vend të kësaj, por atëherë kriza nuk është vegane) Do të ndodhë ).

Disa teste të tjera morën të gjithë elementët në përmasat e duhura – diçka që dukej, në fillim, ishte çuditërisht e vështirë për t’u reduktuar, dhe unë isha shumë krenar për rezultatin.

Gjatë testimit, rastësisht u përplasa me diçka emocionuese – gjithsesi, për një shkrimtar ushqimi. Zbulova se duke hedhur vajin, kërcitja që rezulton, pasi të ftohej nga furra, u ngurtësua në një bllok të ngurtë me arra dhe fara. Jam i sigurt që farat chia në përzierje, kur njomet pak nga aminoacidet dhe shurupi i panjeve, ndihmojnë që grumbujt të “ngjiten” së bashku. Kjo ju lejon ose ta copëtoni atë në copa më të vogla ose ta ndani në grupe më të mëdha ose më të vogla.

Këto grupe i kam provuar me sallata të ndryshme. E lava me një tas supë. I vendosa sipër vezët e mia të fërguara me të. E spërkata mbi një tas me drithëra. Dhe, sikur të mos mjaftonte kjo, as unë nuk mund të ndaloja së ngrëni me të.

Çfarë do, apo jo? Një përbërës unik, i lehtë për t’u bërë që mund të luajë role të shumta.

Jo vetëm që sallata juaj është më emocionuese, me teksturë dhe më e shijshme me këto grupe krokante, por ato janë gjithashtu “krokante”, siç filluam t’i quajmë në shtëpi, duke e kthyer sallatën në diçka që dëshironi vërtet.

Grupimet e arrave dhe farave krokante

kohë aktive: 5 minuta | koha totale: 25 minuta

punon: 7 deri në 14

Spërkatini këto grupe të shijshme dhe të parezistueshme farash dhe arrash – në sallatën tuaj ose në supa, tas me drithëra, mbi bukë me avokado ose për t’i ngrënë si rostiçeri – për kriza dhe shije shtesë. Llushi i aminoacideve të kokosit, majasë ushqyese dhe shurupit të panjeve i jep përzierjes një nuancë umami, por ajo mbetet neutrale dhe jo tepër përmirësuese. Kur përzierja krokante të ftohet, do të ngjitet së bashku. Mund ta ndani në grupe të mëdha ose në copa më të vogla, në varësi të preferencës tuaj.

shënimVaj kokosi: Ju mund të gjeni aminoacidet e kokosit në internet ose në shumicën e dyqaneve të ushqimeve të plota të pajisura mirë.

Komponenti,

70 gr bajame të pakripura të grira ose të grira (mund të zëvendësohen me arra sipas dëshirës tuaj)

70 gram pepita të papërpunuara pa kripë

30 gram fara luledielli të papërpunuara pa kripë

40 gram fara susami të papërpunuara (mund të zëvendësohen me farat e lirit)

1 lugë gjelle fara chia (mund të zëvendësohet me farat e kërpit)

2 lugë maja ushqyese

2½ lugë gjelle aminoacidet e kokosit (shih shënimin)

2 lugë shurup panje ose mjaltë

lugë kripë e imët

lugë djegës i kuq (opsionale)

Metoda,

Vendosim një raft në mes të furrës dhe ngrohim në 180C. Rreshtoni një fletë të vogël pjekjeje të rrethuar me letër furre.

Në një tas të madh, rrihni së bashku bajamet, pepitat, farat e lulediellit, farat e susamit, farat chia dhe majanë ushqyese. Shtoni aminoacidet e kokosit, shurupin e panjeve ose mjaltin, kripën dhe kajenin nëse përdorni dhe përzieni mirë.

Përhapeni masën në mënyrë të barabartë në tepsi dhe skuqeni në furrë për rreth 20 minuta, ose derisa aroma e arrave të largohet, masa të jetë krokante dhe lëngu të ketë avulluar kryesisht.

Transferojeni tiganin në një raft teli dhe lëreni në temperaturën e dhomës për të paktën 3 orë dhe deri në 1 ditë — sa më gjatë, aq më mirë. Ndërsa përzierja ftohet, ajo do të zhvillojë aromë dhe kërcitje. Transferoni në një enë me kapak.

Si të ruani: Në një enë hermetike në temperaturën e dhomës deri në 2 javë.

Informacioni ushqyes për racion, bazuar në përdorimin e shurupit 14 dhe panje. Kalori: 103; Yndyra totale: 8 gram; Yndyra e ngopur: 1 g; Kolesteroli: 0 mg; Natriumi: 92 mg; Karbohidratet: 5 gram; Fibra dietike: 2 g; Sheqeri: 2 g; Proteina: 4 g.

Kjo analizë është një vlerësim i bazuar në materialet në dispozicion dhe këtë përgatitje. Nuk duhet të zërë vendin e këshillës së një dietologu apo dietologu.

Washington Post

Leave a Comment

Your email address will not be published.