Receta e byrekut me kikirikë jugore (versione pa qumësht, pa misër)

Gjatë një ose dy viteve të fundit kam lexuar disa artikuj që lavdërojnë virtytet e byrekut me kikirikë jugor dhe u bëra kurioz. Jo byrek me gjalpë kikiriku, por byrek me kikirikë. Ky është një variant i byrekut me pecan dhe kuzhinës jugore. Një nga artikujt ndau një imazh të një reklame të vjetër të shurupit Karo që paraqet një recetë për byrek me kikirikë luksoz. Disa njerëz mund ta mendojnë byrekun me kikirikë si një pjatë festash, e cila jam i sigurt se do të ishte e mrekullueshme. Por më kujtoi pranverën dhe verën me sezonin e bejsbollit, panairet, karnavalet dhe cirqet. Kështu që Katherine dhe unë vendosëm ta provonim tani.

Receta e byrekut me kikirikë jugor pa qumësht - E bërë nga alternativa pa misër dhe pa gluten. Të kujton Cracker Jack dhe Peanut Brittle! Disa thonë se është më mirë se byreku me pekan.

Byrek me kikirikë jugor pa qumësht nga receta klasike e viteve 1940

Ne përdorëm përbërjen bazë të recetës Karo Pie nga vitet 1940, por e bëmë atë pa qumësht dhe përdorëm Lyle’s Golden Syrup (shurup sheqeri) në vend të shurupit të misrit. Ne e duam këtë byrek. Familja jonë tha se kishte shije si Cracker Jack ose Peanut Brittle në formë byreku. Një dashnor i byrekut me pekan tha se i pëlqen po aq sa byreku me pekan – nëse jo më mirë. Imagjinoj se mund të bëhet një element i ri për lugat e pranverës dhe ndoshta Ditën e Përkujtimit.

fëmijët mund të gatuajnë këshilla

Katherine shpesh bën byrek me pekan, veçanërisht këtë Byrek me çokollatë me pekan, Kështu që bërja e byrekut me kikirikë nuk ishte një hap i madh. Fëmijët e rritur dhe adoleshentët mund ta bëjnë lehtësisht të gjithë byrekun vetë. Fëmijët e vegjël mund të ndihmojnë në përgatitjen e kores së byrekut dhe përzierjen e të gjithë përbërësve të mbushjes së bashku. Kjo është gjithashtu një recetë e shkëlqyeshme për të praktikuar byrekun e arrave, sepse kikirikët janë shumë më ekonomikë se pekanët!

Receta e byrekut me kikirikë jugor pa qumësht - E bërë nga alternativa pa misër dhe pa gluten. Të kujton Cracker Jack dhe Peanut Brittle! Disa thonë se është më mirë se byreku me pekan.

Shënime të veçanta diete: byrek me kikirikë jugor pa qumësht

Për sa i përket përbërësve, kjo recetë është pa qumësht/jo qumësht, opsionalisht pa gluten, pa arra pemësh, opsionale pa sojë dhe vegane. Vetëm sigurohuni që të zgjidhni një kore byreku dhe zëvendësues gjalpi që i përshtatet më së miri nevojave tuaja dietike.

 • vezë falas Byrek me kikirikë, ju rekomandoj ta zëvendësoni aquafaba për vezë, ose duke përdorur zëvendësues të niseshtës në tonë Udhëzues për zëvendësimin e vezëve, Ju lutemi vini re se Pi mund të mos vendoset aq fort.

Byrek me kikirikë jugor pa qumësht

Autori:

Lloji i recetës: ëmbëlsirë

Vakti: amerikane

 • 1 kore byreku 9 inç me pjatë të thellë të pagatuar (e blerë në dyqan, e shtrydhur në shtëpi, e përgatitur vetë ose pa gluten)
 • 2 vezë
 • 1 filxhan shurup ari
 • 1 filxhan sheqer
 • 2 lugë gjelle me gjalpë të shkrirë pa qumësht
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • lugë kripë
 • 1 filxhan kikirikë të kripur
 1. Ngrohni furrën tuaj në 400ºF.
 2. Vendosni vezët në enë për përzierje dhe rrihni lehtë. Shtoni shurupin e sheqerit, vezët, lyerjen me gjalpë, vaniljen dhe kripën dhe përzieni ose përzieni. Përziejini me kikirikë.
 3. Hidheni përzierjen e kikirikut në koren tuaj të përgatitur të byrekut.
 4. Piqni 40 deri në 50 minuta ose derisa thika e futur në qendër të mbushjes të dalë e pastër. Nëse skajet e kores po skuqen shumë shpejt, mbulojini me letër alumini të tendosur ose një mburojë byreku.
 5. Vendoseni tavën e byrekut në raftin e ftohjes dhe lëreni byrekun të ftohet plotësisht përpara se ta prisni në feta dhe ta shërbeni.

madhësia e shërbimit: 1 copë Kaloritë: 370 trashë: 14.3 g Yndyra e ngopur: 3.4 g Karbohidratet: 56,9 g Sheqeri: 47.1 g Natriumi: 136 mg Fibra: 1.2 g Proteina: 5.7 g

3.5.3229

Më shumë receta të shijshme të byrekut veror pa qumësht

Byrek më i mirë me krem ​​kokosi vegan

Receta më e mirë për byrekun e kremës së kokosit vegan - Natyrisht pa qumësht dhe e bërë me kokos të pasur, kremoz dhe të shijshëm! Opsionet pa soje dhe pa gluten gjithashtu.

Door County Byrek me Qershi

Door County Byrek Cherry - Recetë pa qumësht, pa vezë, pa arra me kore byreku vegan shtëpie

Byrek me akullore pa qumësht me nenexhik

Receta e byrekut të akullores me mente pa qumësht - byreku i preferuar i të gjithëve me karkaleca të ngrira, vegan dhe miqësor ndaj alergjive! Alternativa pa gluten dhe keto.

Leave a Comment

Your email address will not be published.