Raspberry Ripple Mille-Feuil – The Irish Times

punon, 4

planprogrami, ëmbëlsirë

Koha e GATIMIT, 55 minuta

koha e përgatitjes, 2 orë 10 minuta

material

 • Për petën e sfumuar (nëse blini petë të përgatitur paraprakisht, do t’ju duhet 1 fletë e madhe ose rreth 320 gram):
 • 300 gram miell i thjeshtë, plus shtesë për pluhurosje
 • 200 g gjalpë të kripur, të prerë në kubikë
 • 150 ml ujë të ftohtë
 • 2 lugë çaji lëng limoni
 • pluhur sheqeri, për pluhurosje
 • Për diplomatin e krimit të vaniljes:
 • 500 ml qumësht
 • 1 fletë xhelatinë
 • 5 te verdha veze
 • 100 gram sheqer pluhur
 • 1 pod vanilje, fara të grira (ose 2 lugë çaji ekstrakt vanilje)
 • 40 gram miell misri
 • 100 ml krem, i rrahur butësisht
 • 200 gram mjedra
 • për të shërbyer:
 • 350 gram mjedra
 • pluhur sheqeri, për pluhurosje

Për brumërat:

 1. Vendoseni Crme Diplomat në një qese tubacioni dhe hidhni tub në tetë drejtkëndësha pastiçerie, duke ndarë disa mjedra në mes. Shtroni katër nga drejtkëndëshat e mbushura të pastave sipër katër të tjerëve për të bërë dy shtresa për person, më pas vendosni sipër drejtkëndëshat e mbetur të pastave (tre drejtkëndësha pastiçerie në mënyrë perfekte për person).
 2. Sillni brumin së bashku, më pas vendoseni në një sipërfaqe të lyer pak me miell dhe formoni një drejtkëndësh të madh.
 3. Me anë të një okllai, rrotulloni brumin në një drejtkëndësh të gjatë të hollë, më pas palosni një të tretën e brumit në qendër dhe të tretën tjetër sipër. Rrotulloni sërish petën në të njëjtin raport si më parë dhe paloseni sërish në të njëjtën mënyrë. Rrotulloni pastë një çerek kthese dhe përsërisni rrotullimin dhe palosjen. Vazhdoni tre herë të tjera, çdo herë duke e kthyer një çerek kthese. Mbështilleni brumin me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer të ftohet për të paktën dy orë.
 4. Ngroheni furrën në 185 (165 ventilator) dhe shtroni një tepsi të madhe me letër furre.
 5. Peshoni 320 gram petë dhe ngrini ose vendoseni në frigorifer për një përdorim tjetër.
 6. Plurosni sipërfaqen e punës me pak sheqer pluhur dhe rrotulloni petën në një drejtkëndësh të madh pak më të vogël se tepsi. Vendoseni brumin në një tepsi, spërkatni sipër me pak sheqer pluhur dhe më pas vendosni një raft sipër furrës. Kjo do të parandalojë që pasta të rritet shumë në furrë.
 7. Piqni për 50-55 minuta, deri në kafe të thellë të artë. E heqim nga furra, e kalojmë me kujdes në një dërrasë prerëse dhe e presim brumin në 12 drejtkëndësha (rreth 4cm x 10cm secili). Mbajeni mënjanë të ftohet.

Për Vanilla Crme Diplomat:

 1. Sillni qumështin me farat e vaniljes ose ekstraktin në një tenxhere të mesme. Ndërkohë vendosim xhelatinën në një enë me ujë të ftohtë që të zbutet.
 2. Rrahim në një enë të verdhat e vezëve, sheqerin dhe miellin e misrit derisa të zverdhet. Hidhni qumështin e nxehtë mbi përzierjen e vezëve, duke e trazuar gjatë gjithë kohës, më pas derdhni përzierjen në tigan mbi nxehtësinë e ulët deri në mesatare. Vazhdoni të përzieni derisa kremi i pastiçerisë të fillojë të trashet dhe të vlojë, më pas hiqeni nga zjarri.
 3. Shtrydhni ujin nga xhelatina dhe futeni në përzierjen e nxehtë.
 4. Hidheni në një tas dhe shtypni një fletë filmi ngjitës në sipërfaqe. Ftoheni për 15 minuta përpara se ta vendosni në frigorifer që të ftohet plotësisht.
 5. Pasi të jetë ftohur plotësisht, i rrahim derisa të bëhet një masë homogjene, më pas e hedhim në të kremin e rrahur.
 6. Thërrmoni mjedrat me një pirun në një tas dhe më pas palosni në një furrë për të krijuar një efekt valëzues.

për të shërbyer:

 1. Vendoseni Crme Diplomat në një qese tubacioni dhe hidhni tub në tetë drejtkëndësha pastiçerie, duke ndarë disa mjedra në mes. Shtroni katër nga drejtkëndëshat e mbushura të pastave sipër katër të tjerëve për të bërë dy shtresa për person, më pas vendosni sipër drejtkëndëshat e mbetur të pastave (tre drejtkëndësha pastiçerie në mënyrë perfekte për person).
 2. E pudrosim me sheqer pluhur dhe e servirim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.