Ragu i qengjit dhe rrotullat e petullave të mbushura: Familja italiane e preferuar e Jane Baxter vakt

bSalca Ognese, ose lecka, shfaqet në një formë ose formë në shumicën e familjeve në Mbretërinë e Bashkuar dhe zakonisht bëhet me mish viçi të grirë. Në Itali, megjithatë, tradicionalisht bëhet me një përzierje të mishit të derrit dhe viçit, megjithëse qengji është më i popullarizuar në jug, veçanërisht në pranverë. krespel, ndërkohë, janë një alternativë më e lehtë për canneloni. Të gjithë përbërësit e ndryshëm mund të përdoren në receta të tjera – makarona me salcë domate, beshamel në gratin, mbushje me një sanduiç të thekur dhe petullat si pudic, të themi – por të kombinuara janë këtu, ato janë shumë Krijon pjata të kënaqshme vegjetariane që e gjithë familja mund të shijojë.

Spinaq dhe Ricotta Crespel (foto më lart)

Këtu përfshihen disa hapa, por të gjithë janë mjaft të drejtpërdrejtë dhe mund të bëhen para kohe, duke ju lënë të montoni dhe piqni pjatën kur të vijë koha.

të paraqesësh Dhjete minuta
Kuzhinieri 1 orë 40 minuta
punon 4-6

Për petullat (për të bërë 12)
100 gram miell i thjeshtë
2 vezë
300 ml qumësht
1 lugë gjelle vaj
1 majë kripë
gjalpë
për të skuqur

për salcën e domates
2 lugë gjelle vaj ulliri
5 thelpinj hudhre
të qëruara dhe të prera hollë
1 majë thekon djegës të thatë
1 x 400 g domate kumbulle kallaji

1 lugë sheqer
kripë dhe piper

për të varfërit
50 g gjalpë
1 luge vaj ulliri
50 gram miell
500 ml qumësht të plotë
arrëmyshk i grirë
për shije
50 g parmezan vegjetarianngushtë

për të mbushur
500 gram spinaqi larë
1 luge vaj ulliri
25 gram gjalpë
1 lugë gjelle gjethe borzilok
1 thelpi hudhër
të qëruara dhe të grira
250 gram rikota
1 e verdhe veze
75 gram parmezan vegjetarian
grirë, plus shtesë për servirje

Së pari bëni petulla. Bëni një brumë të hollë duke i përzier përbërësit e lagësht në miell për të gjitha qëllimet, shtoni pak kripë dhe lëreni për të paktën pesë minuta.

Shkrini pak gjalpë në një tigan që nuk ngjit mbi nxehtësinë mesatare, më pas hidheni në brumin e brumit, duke e anuar tiganin në mënyrë që baza të mbulohet në mënyrë të barabartë. Gatuani për dy minuta, derisa pjesa e poshtme e petullës të vendoset, më pas kthejeni dhe gatuajeni nga ana tjetër për një ose dy minuta të tjera. Transferoni në një pjatë dhe përsërisni me brumin e mbetur.

Tani për salcën. Ngrohni vajin në një tigan të vogël në zjarr të ulët, shtoni hudhrat dhe specat djegës të thatë dhe gatuajeni derisa copat e hudhrës të jenë të errëta (dhe para se të skuqen). Shtoni domatet dhe sheqerin, aromatizoni me bollëk, më pas zvogëloni nxehtësinë në mesatare dhe lëreni të ziejë. Ulni zjarrin, lëreni të piqet ngadalë për të paktën 30 minuta, më pas lyeni me yndyrë dhe lëreni të ftohet.

Më pas, Bechamel. Vendosni gjalpin dhe vajin e ullirit në një tigan në zjarr të ulët. Pasi të jetë shkrirë, rrihni miellin me një lugë druri derisa masa të jetë e njëtrajtshme, më pas gatuajeni ngadalë duke e trazuar për pesë minuta.

Ndërsa roux është duke u gatuar, ngrohni qumështin në tiganin e dytë – mos e lini të ziejë – më pas shtoni një lugë në tiganin e parë dhe përzieni pas çdo shtimi derisa të keni një salcë të butë dhe të trashë. Rrëzoni mirë, për t’i dhënë shije arrëmyshkut, ziejini për pesë minuta, më pas përzieni djathin.

Tani për mbushjen e petullave. Ngrohni vajin në një tigan të madh, shtoni spinaqin dhe ziejini në zjarr të fortë duke e trazuar derisa të zbutet. Spërkateni, hidheni në një kullesë të vendosur mbi një tas. Pasi spinaqi të jetë ftohur, shtrydhni lagështinë e tepërt dhe më pas prisni përafërsisht.

Shkrini gjalpin në një tigan të madh, shtoni borzilokin dhe hudhrën dhe ziejini për një minutë. Shtoni spinaqin e grirë, skuqeni në gjalpë të aromatizuar për disa minuta, më pas vendoseni në një enë dhe lëreni të ftohet. Kur të ftohet, shtoni rikotën, të verdhën e vezës, djathin e fortë vegjetarian dhe erëzat.

Së fundi, montimi dhe gatimi. Ngrohni furrën në 200C (180C me ventilator)/390F/Gaz 6. Lyejeni me gjalpë një enë të madhe rezistente ndaj furrës që përshtatet me 12 petulla të rrotulluara. Lyejeni gjysmën e beshamelit në fund të pjatës dhe gjysmën me salcën e domates. Ndani mbushjen midis petullave dhe më pas rrotullojeni secilën. Sipër salcës së domates i rregullojmë petullat, më pas i mbulojmë me salcën e mbetur dhe më pas me beshamel. Spërkateni djathin shtesë dhe piqni për 15 minuta, derisa sipër të marrë ngjyrë të artë.

Makarona me mish qengji dhe bizele Ragu

Italianët e pasurojnë ragun e mishit jo vetëm me verë, por edhe me qumësht, gjë që e bën salcën kremoze. Nëse dëshironi, shtoni disa fasule të ngrira ose angjinare në kavanoz katër ose pesë minuta para përfundimit të kohës së gatimit.

të paraqesësh 15 min
Kuzhinieri 1 orë
punon 6

2 lugë gjelle vaj ulliri
500 gram mish qengji i grirë
kripë dhe piper
1 qepë
të qëruara dhe të grira hollë
1 karotë e vogëltë prera dhe të grira hollë
1 shkop selinoi grirë imët
1 preshtë prera dhe të grira hollë
3 thelpinj hudhretë qëruara dhe të grimcuara
1 majë thekon djegës të thatë
1 lugë çaji kopër i bluar
1 fileto açuge
E thatë
1 spërkatje verë e bardhë
200 gram
domate Makarona
250 ml lëng pule
250 ml qumësht me yndyrë të plotë
1 luge uthull balsamike
150 gram bizele të ngrira
djathë i grirë
500 gram tavë, fusilli ose makarona të tjera të thata

Ngrohni vajin në një tigan të madh me anë të thellë mbi nxehtësinë e lartë, më pas skuqeni mishin e grirë. Spërkateni mirë dhe më pas kaloni në një tas me një lugë të prerë. Shtoni perimet e grira imët në tiganin e lyer me vaj, gatuajini në zjarr mesatar, duke i përzier shpesh, për rreth 10 minuta, më pas shtoni hudhrën, djegësin, kopër dhe açuget dhe ziejini për një minutë tjetër.

E kthejmë qengjin në tigan, e përziejmë me perimet, më pas rrisim zjarrin, shtojmë verën dhe e kaurdisim derisa të avullojë plotësisht. Shtoni makaronat, lërini të ziejnë dhe gatuajeni për pesë minuta. Hidhni lëngun dhe ziejini për 10 minuta të tjera, derisa salca të jetë trashur mjaftueshëm; Ndërsa është duke u gatuar, copëtoni çdo pjesë të mishit në mënyrë që salca të jetë e qetë.

Shtoni qumështin, ziejini për rreth 15 minuta, derisa salca të bëhet e trashë dhe kremoze, më pas hidhni uthull dhe bizele, rregulloni sërish sipas shijes (të jeni bujarë) dhe gatuajeni për tre minuta. Salca tani është gati.

Gatuani makaronat tuaja të zgjedhura sipas udhëzimeve të paketimit në ujë të vluar të bollshëm me kripë deri sa të jenë al dente, më pas kullojini, duke rezervuar një filxhan të vogël me ujë të zierjes.

Palosni salcën përmes makaronave, shtoni parmixhan të grirë sipas shijes dhe e shijoni përsëri; Nëse makaronat duken pak të thata, shtoni pak ujë të mbetur të makaronave. Shërbejeni me djathë të grirë shtesë.

Jane Baxter është kuzhinierja/bashkëpronarja e Angjinarja e egër në Kingsbridge, Devon

Nëntitulli i këtij artikulli u modifikua më 11 prill 2022 për të hequr fjalën “vegan” në lidhje me recetën e parë, e cila përmban rikota.

Leave a Comment

Your email address will not be published.