Qull për pulën për shpirtin – The New Indian Express

shërbimi i lajmeve Express

Koçi: Për 70-vjeçaren Nalini Menon, mëngjesi i mjegullt që shënon ardhjen e Karkidakamit e kthen në fëmijëri. Muaji kur ajo dhe vëllezërit e motrat e saj duhej të ndiqnin praktikat Kadkidakam, duke përfshirë recitimin e rrjedhshëm të kapitujve të Ramayana-s. Mëngjesi filloi duke dekoruar Dashapushpam në flokë të lagur dhe duke aplikuar këna në duar nën drejtimin e rreptë të nënës së saj.

“Me gishtat e saj të hollë, ajo shtrydhte lulet e verdha “mukkutti” në pëllëmbën e saj dhe e aplikonte në ballin tonë çdo mëngjes pas banjës. – Përdoret për të veshur vetëm rroba të pastra. Ajo bënte Karkidaka Kanji të nxehtë çdo mëngjes duke përdorur bimë mjekësore nga Në oborr. Gjithmonë kishte shije të hidhur për shkak të fenugrekut. Por nëna jonë u përpoq fshehurazi të balanconte shijen e hidhur në pjatën time të xhiros. Do të kishim vendosur pak ghee. Këtë e kishim në shtatë ditët e para të karkidakamit”, kujton Nalini. Ajo. tani është e zënë duke u përgatitur për një karkidakam tjetër në shtëpinë e saj në Ernakulam.

Chutney kokosi

Sipas tij, Karkidaka Kanji është një qetësim i mirë nga reshjet e pandërprera. Thuhet se nëse përgatitet siç duhet, rrit imunitetin. “Mos shkoni për komplete të gatshme të disponueshme në dyqane,” thotë ajo. Dr. Neetu Thudiseri, kryemjeku, Brihathi Ayurveda thotë se muaji Karkidakam është një kohë kur imuniteti i trupit është i ulët. Qull bimor do të ndihmojë në rritjen e imunitetit tonë.

Erëza dhe ilaçe të thata qimnon, farat e koriandërve, xhenxhefil i thatë, piper i zi, spec i gjatë indian (Thippali), ‘Kurunthoti’, Ila Vankam dhe kardamom Bimët e freskëta lokale si Poovanakurunnilla, Cherula, Kurunthoti, Tharutha, Thiruthali, Muyalchewi janë kryesisht përdoret në Karkidaka kanji medicinale në rajonin e Malabar”, thotë Neetu.

Megjithatë, dieta speciale nuk ka të bëjë vetëm me tërshërën. Nalini thotë se i gjithë muaji festohet me gatime vegjetariane dhe një dietë të lehtë. Ajo ndan një recetë të lehtë – një kerri të bërë duke përdorur kërcellin e taros ose kolocasia. “Thallu është një pjatë anësore e shëndetshme që do të shkojë mirë me drekën. Në Karkidakam, besohet se nuk do të ketë kruajtje në rrjedhat e taros. Por si masë paraprake, njomni bishtat në ujë të marinës. Më pas i presim dhe i bëjmë kerri. Është e mirë për tretjen dhe funksionimin e gjithë trupit”, thotë Nalini.

Një tjetër recetë e shpejtë është Chutney me kokos të pjekur. Është më mirë kur shoqërohet me dozë. “Gjithçka që ju nevojitet është arrë kokosi i grirë, speca djegës të kuq të thatë, gjethe kerri, qepe, një majë tamarindi pa fara, një copë e vogël erëzash dhe kripë për shije. Skuqini të gjithë përbërësit në vaj kokosi, përveç kërpudhave dhe kripës. Grini përzierjen e pjekur. Më pas shtoni gjirin e grirë dhe kripë sipas shijes.” Bade sugjeron gjithashtu të pini ujë të zier me farat e qimnonit për të eliminuar dehidratimin.

dietë ayurveda
Dr Neetu sugjeron disa këshilla Ayurvedic për një mënyrë jetese në epokën e re. Neetu paralajmëron të shmangni ushqimet e padëshiruara dhe pjatat e ftohta. Ajo thotë të përmbahet nga konsumimi i sasive të mëdha dhe të hajë vetëm pjata të tretshme për muajin. “Ngrënia e një amla të papërpunuar çdo ditë është e mirë për shëndetin tuaj. Thuaj jo ushqimeve me vaj dhe pikante. Të moshuarit dhe fëmijët mund të konsumojnë një gotë qumësht të artë para gjumit. Përfshini më shumë fruta dhe perime me vitaminë C, duke përfshirë shegët, në marrjen tuaj ditore. Në fund pini ujë pasi të keni zier gjethet e borzilokut.

natyra në pjatë
Shruti Tharayil vendas i Thrissur, një herbalist autodidakt dhe themelues i Forgotten Greens, një platformë e mediave sociale që diskuton barishtet dhe ushqimet e egra dhe përgatit recetat e Karkidakam duke përdorur barishte dhe shkurre të disponueshme në oborrin tonë të shtëpisë. Ata besojnë se ky muaj ka një lidhje të thellë me Nënën Tokë. Ndër gjethet e ngrënshme, Shruti zgjedh gjethet Thakra ose Sena Tora. “Gjetet e buta të bimës mund të përdoren për të bërë Thoran. Këto bimë janë të disponueshme vetëm gjatë sezonit të musonit. Është i pasur me hekur dhe është i përshtatshëm si për të rinj ashtu edhe për të moshuar. Një tjetër pjatë me gjethe sezonale është ‘Pathila Thoran’, e cila bëhet duke përdorur 10 lloje zarzavate jeshile si gjethe kungulli, tzuthama, gjethe taro (Chembilla), lloje të ndryshme spinaqi, gjethe hiri dhe payarilla. Ato mund të bëhen gjemba. Recetat dhe gjethet ndryshojnë sipas disponueshmërisë dhe vendndodhjeve dhe komuniteteve socio-gjeografike. Pathila në veçanti përmban shumë lëndë ushqyese dhe përforcues imuniteti. Të gjitha këto janë regjime ushqimore sezonale që mund të ndjekim”, thotë Shruti.

një gjë shpirtërore
Dr Neetu thotë se në shumicën e familjeve Malabar, dieta Karkidakam përfshin edhe mish. Në librin e lashtë Ayurvedic Ashtanga Hridayam, ekziston një seksion (vargu) rreth ngrënies së pjatave jo-vegjetariane gjatë sezonit të shirave, të tilla si Ajmansam aka Supë me dele. “Shumë vendas konsumojnë marunnu kozhi (pulë medicinale), jeeraka kozhi (pulë me qimnon) dhe supë me këmbë deleje. Kjo praktikë është e përhapur në Kozhikode dhe Malappuram. Këto receta kanë veti rinovuese, sidomos për femrat”, thotë ajo. “Për Jeeraka Kozhi mund të përdoren tre lloje qimnoni – ato normale, perum jeerakam (farat e koprës) dhe karim jeerakam (qimnon i zi). Grini farat dhe lyejini mbi pulën. Pula gatuhet në ghee, vaj susami dhe vaj kokosi. Mos shtoni kripë të konservuar, në vend të kësaj përdorni kripë guri. Ajo thotë se supa me këmbë dhe shtyllë deleje është e mirë për kyçet dhe kockat e trupit. “Të provosh një tas me supë të nxehtë deleje do të forcojë nyjet dhe do t’i japë fund dhimbjeve të shpinës”.

Një tjetër carkidkam është këtu. Është koha e pastrimit për shumë Malajale. Karkidakam kanji i veçantë është një superushqim për shumë njerëz. Megjithatë, më pak të njohura janë ‘Marunnu Kozhi’, ‘Ziraka Kozhi’ për disa varietete mishi – ato janë po aq të shëndetshme dhe të pasura me proteina.

Leave a Comment

Your email address will not be published.