Qengji i pjekur pikant, Tarte Tatin: Receta e Pashkëve me një tenxhere të minutës së fundit të Yotam Ottolenghi | vakt

sDisa njerëzve u pëlqen të planifikojnë përpara një rasti të veçantë, duke bashkuar listat e blerjeve dhe detyrave për të ndihmuar që dita e madhe dhe dita përpara saj të rrjedhë sa më mirë që të jetë e mundur. Ne të tjerët e “bëjmë” jetën pak më impulsivisht, vetëm për të kërkuar një ide të shijshme një ditë më parë, më pas për të dalë me një plan me një ndalesë dhe një tenxhere për ta realizuar atë me të vërtetë. Për këdo që dëshiron një festë këtë fundjavë dhe që nuk ka hartuar ende një plan veprimi, mos kini frikë: Unë ju kam mbuluar.

Qengji me kore me erëza jogurt me fasule me sy të zinj

Kapuçët skocez sjellin një shije tropikale në këtë marinadë, por ato mund të tërheqin vëmendjen, kështu që mos i jepni nëse preferoni; Marinata do të jetë ende e marinuar bukur ashtu siç është. Nëse nuk gjeni fasule me sy të zinj, zëvendësojini me fasule të zeza të konservuara. Shërbejeni me roti ose roti nëse dëshironi.

të paraqesësh 35 minuta
marinadë 3 orë +
Kuzhinieri 4 vjetr 30 min
punon 6-8si pjatë kryesore

për turshitë
1½ lugë manaferra specii grimcuar imët në llaç
1½ lugë qimnoni grimcuar imët në llaç
1½ lugë fara koriandëri grimcuar imët në llaç
1½ lugë paprika
1½ lugë piper i zi
i grimcuar imët në llaç
lugë shafran i Indisë i bluar
lugë karafil i bluar
1 lugë çaji sheqer të butë kafe të lehtë
50 gram xhenxhefil
të qëruara dhe të prera përafërsisht
1 kokë hudhërkarafila të ndara, të qëruara dhe të prera përafërsisht
1 qepë mesatareTë qëruara dhe të grira trashë (180 g)
80 gram kos të stilit grek
kripë dhe piper

për qengjin
2 kg shpatull qengji me kockazvogëlimi i yndyrës së tepërt
2 lugë gjelle vaj luledielli
600 gram domate kumbulla
gjysma
2 qepë të mesmeQëruar dhe prerë në katër pjesë (300 g)
5 thelpinj hudhretë qëruara
2 lugë gjelle pastë domate
40 ml uthull musht
1-2 Scotch Bonnet Chili
shpuar rreth e rrotull me thikë (sipas dëshirës)
2 shkopinj kanelle
500 ml lëng pule
600 ml qumësht kokosi me yndyrë të plotë
3 x 400 g fasule me sy të zi
, i kulluar dhe i larë (720 g i pastër)

për salsa
300 gram domate kumbulla (rreth 2 ose 3), të përgjysmuara, pa fara dhe të grira imët
1 qepë e kuqe mesatareTë qëruara dhe të grira hollë (150 g)
60 gram koriandërgjethet dhe kërcellet e buta, të prera përafërsisht
1½ lugë gjelle lëng limoni

Kombinoni të gjithë përbërësit për kosin e marinadës në një përpunues ushqimi me një lugë e gjysmë kripë dhe shpërndajeni në një pastë. Shtoni kosin dhe ziejini sërish për 20 sekonda derisa të jetë e qetë. Vendoseni mishin e qengjit në një tas të madh, shtoni marinadën dhe hidheni në shtresë. Mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer për të paktën tre orë, dhe mundësisht gjatë natës (nëse e bëni këtë të fundit, nxirreni qengjin nga frigoriferi një orë para gatimit, për ta kthyer në temperaturën e dhomës.

Ngroheni furrën në 190C (170C ventilator)/375F/Gaz 5. Hidheni vajin në një tenxhere të madhe prej gize, 28 cm të gjerë, me kapak mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Shtoni domatet e përgjysmuara, qepën dhe hudhrën dhe karbonin, duke i trazuar derisa të marrin ngjyrë dhe të zbuten mirë, tre deri në pesë minuta. Hiqeni në një tas dhe përsëriteni me gjysmën tjetër të domateve, qepës dhe hudhrës.

Kthejeni grumbullin e parë të domateve, qepëve dhe hudhrës në tigan, më pas shtoni pastën e domates, uthullën, mbulesën Scotch (nëse përdorni), kanellën, lëngun dhe një çerek lugë çaji kripë. Shtoni mishin e qengjit dhe të gjithë marinadën e tij, lëreni të ziejë, më pas mbuloni tavën dhe dërgojeni në furrë të piqet për dy orë e gjysmë.

Hiqeni kapakun dhe transferojeni butësisht qengjin në një pjatë. Hidhni qumështin e kokosit dhe fasulet në tenxhere, sipër lyeni mishin e qengjit dhe kthejeni në furrë pa mbuluar për 45-60 minuta, ose derisa të skuqen mirë dhe të formohen kore. Qengji duhet të jetë shumë i butë deri tani. Hiqeni nga furra dhe lëreni të pushojë për 15 minuta.

Ndërkohë bëni salsën. Në një tas mesatar, kombinoni domatet, qepët, koriandërin, lëngun e limonit dhe një të tetën e një luge çaji kripë, më pas lërini mënjanë.

Për ta shërbyer, ngrini me kujdes mishin e qengjit në një dërrasë, më pas skremoni me një lugë dhe hiqni yndyrën e tepërt nga lëngu në tigan. Derdhni përzierjen e fasules në një kullesë Vendoseni mbi një tas për të mbajtur lëng mishi, më pas transferojeni përzierjen e fasules në një pjatë me një buzë brenda. Hidhni gjysmën e lëngut, më pas hidhni mishin e qengjit dhe disa lugë salsa dhe shërbejeni me salcën e mbetur dhe lëngun shtesë.

Tatin i karamelizuar me kopër dhe rrush me shafran dhe ullinj

Kjo tortë kalon kufirin midis të ëmblës dhe të kripurës. Më pëlqen ta shërbej si fillim ose për drekë, me një sallatë të gjelbër dhe disa sardele të konservuara me cilësi të mirë.

të paraqesësh 15 min
Kuzhinieri 40 minuta
punon 4 Si fillestar

1 lugë gjelle miell
1 x 320 gr Fletë squfur me gjalpë
2 llamba të mëdha kopër
(550 gram)
2 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë gjelle sheqer demerara
80 gram gjalpë pa kripë të ftohur në frigorifer
prerë në kubikë 1 cm
lugë shafranzhyten në 1 lugë gjelle ujë të vluar për të paktën pesë minuta
kripë dhe piperplus lugë çaji kripë deti të grirë
70 gram rrush i kuq ose jeshil pa fara
45 g ullinj kalamate jeshile ose te zeze
të prera përafërsisht

Ngrohni furrën në 220C (200C ventilator)/425F/Gas 7 dhe shtrojini një tepsi të madhe furre me letër pjekjeje. Plurosni një sipërfaqe të pastër pune me miell. Rrotulloni ëmbëlsirën butësisht derisa të mund të prisni lehtësisht një rreth 28 cm, më pas shkurtojeni dhe mbajeni shtesën për një përdorim tjetër. Transferoni rrethin e pastave në tepsi dhe vendoseni në frigorifer derisa të nevojitet.

Prisni 1 cm nga pjesa e sipërme e kërcellit të koprës dhe ruani gjethet për të zbukuruar tartën më vonë. Duke përdorur një mandolinë ose një thikë të mprehtë, prisni hollë pjesën tjetër të kërcellit derisa të arrini llambën, më pas lëreni mënjanë kërcellin e copëtuar. Pritini të dy llamba përgjysmë për së gjati, më pas priteni secilën gjysmë në gjashtë (ose katër nëse kopër është në anën më të vogël) pyka rreth 3 cm të gjera.

Në një tigan mesatar, 26 cm, të papërshkueshëm nga furra, të vendosur mbi nxehtësinë mesatare në të lartë, ngrohni një lugë gjelle, më pas vendosni copat e koprës nga ana poshtë, skuqini për dy minuta, më pas kthejeni anën tjetër të prerë dhe përsërisni derisa të marrin ngjyrë të artë. Hidhni një çerek lugë çaji kripë, më pas nxirreni në një pjatë.

Lani dhe thajeni tiganin dhe më pas kthejeni në nxehtësi mesatare-të ulët. Shtoni sheqerin, gjalpin, shafranin dhe ujin e tij të njomur, një lugë kripë dhe një grirë të imët piper të zi dhe përzieni. Ngroheni ngadalë për tre minuta, duke e përzier herë pas here, derisa të marrë flluska dhe të karamelizohet, më pas hidheni mbi rrushin dhe kopër. Hiqeni tiganin nga zjarri, vendosni pykat e koprës nga ana e prerë poshtë dhe prerjen e shpërndani mbi ullinj.

Vendoseni brumin e ftohtë sipër tavës dhe futni butësisht skajet në mënyrë që mbushja të mbulohet plotësisht. Duke përdorur një thikë të vogël, të mprehtë, bëni një kryq të vogël në pjesën e sipërme për të lejuar që avulli të dalë, më pas piqeni derisa pasta të jetë e freskët dhe e thellë e artë, 25 minuta. Hiqeni dhe lëreni të pushojë dhe ftohet për pesë minuta.

Vendosni një pjatë 30 cm të gjerë në tigan, duke u kujdesur që të mos ketë boshllëqe. Më pas me njërën dorë në pjatë dhe tjetrën në dorezën e tiganit të ftohtë (përdorni një peshqir çaji nëse është ende e nxehtë), përmbysni tiganin për ta kthyer tartën në pjatë. Spërkatni sipër copat e rezervuara të koprës, së bashku me kripën e detit dhe shërbejeni të nxehtë.

Lakra e pjekur me bizele dhe feta

Lakra e pjekur e Yotam Ottolenghi me bizele dhe feta.

Është një anë e shkëlqyer për çdo rosto, por është gjithashtu e shijshme më vete. Përdorni bizele të freskëta, nëse mund t’i merrni; Për një opsion vegjetarian, zëvendësoni fetën me ullinj ose kaperi – aroma e tyre e ndritshme funksionon shumë këtu.

të paraqesësh 15 min
Kuzhinieri 30 minuta
punon 4-6 si anë

1 lakër savoja mesatare (500 g), prerë në 6 pykë me bërthamën e mbetur
4 thelpinj hudhree qëroni dhe e prisni përgjysmë për së gjati
150 ml lëng pule ose perimesh
75 ml vaj ulliri
kripë dhe piper
1 limon
80 gram bizele të ngrira
i shkrirë
80 gram edamame të ngrira ose fasulei shkrirë
30 gram gjethe borzilokutë prera përafërsisht
4 qepë të pranverësPriten dhe priten në copa të holla (50 g)
100 gram fetai grimcuar përafërsisht

Ngrohni furrën në 220C (200C ventilator)/425F/Gaz 7. Pritini pykat e lakrës dhe renditini në një enë pjekjeje 20cm x 30cm dhe në qendër vendosni gjysmën e thelpinjve të hudhrës. Shtoni lëngun dhe tre lugë vaj, spërkatni tre të katërtat e lugës së çajit kripë dhe një grirë të imët piper të zi, më pas skuqeni për 15 minuta derisa të skuqet mirë. Kthejini butësisht pykat në anën tjetër të prerë dhe gatuajini për 15 minuta derisa ana tjetër të marrë ngjyrë kafe.Dëshironi që ato të jenë të buta dhe pa copa të djegura sipër. Nxirreni dhe mbajeni mënjanë.

Ndërkohë bëni salsën me bizele. Merrni pjesën e sipërme dhe bishtin e limonit dhe përdorni një thikë të vogël, të mprehtë për të hequr lëkurën dhe thelbin. Pritini midis membranave për të lënë segmente individuale, më pas priteni secilin segment në katër. Hidhini këto në një tas mesatar, më pas shtrydhini dhe hidhni lëngjet nga membranat.

Pak para se t’i shërbeni, që bizelet të mos humbin ngjyrën, shtoni dy lugët e mbetura vaj, bizelet, edamamin, borzilokun, qepët e freskëta, një çerek lugë çaji kripë dhe një grirë të imët piper të zi. Hidhni salsën matar mbi pykat e lakrës, sipër lyeni gjysmën e fetës së thërrmuar dhe shërbejeni në një tas me pjesën tjetër të fetës.

Leave a Comment

Your email address will not be published.