Pulë japoneze të pjekur në skarë: recetë

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishme për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjes në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Sonoko Sakai është e specializuar në gatimin japonez në shtëpi. E tij Libri i gatimit me të njëjtin emër është një testament i recetave krijuese dhe klasike, së bashku me një ekzaminim gjithëpërfshirës të qilarit japonez dhe pjatave të përditshme. Si një mësuese me përvojë, Sonoko di se si të komunikojë me efikasitet proceset e gatimit – nga perimet e turshive të duhura deri tek përgatitja e petës soba në shtëpi – dhe i pëlqen të preferuarat japoneze (dashi dhe buka me qumësht japonez. ), të cilat mund t’i ndriçojnë lexuesit. të jetë i panjohur.

Ata që janë të armatosur me librin e Sonokos do të mahniten menjëherë nga njohuritë e saj dhe do të frikësohen edhe nga recetat më komplekse. Në fund të fundit, recetat shpesh vijnë me udhëzime hap pas hapi dhe shumë imazhe – një udhëzues kaq vizual sa do të dini gjithmonë se çfarë duhet të bëni. Sonoko do t’ju mësojë se si të piqni në skarë një peshk të tërë, do t’ju ofrojë udhëzime për pjekjen e okonomiyaki-t tuaj (petulla të shijshme të bëra nga vezë, lakër dhe miell, të zbukuruara me kokrra dhe alga deti) dhe këpucar nga e para. Ndërtoni, byk të mbështjellë rreth luleshtrydheve .

Për këdo që dëshiron një zëvendësim për recetën e tyre të pulës së përdorur gjatë natës së javës, mos shiko më larg se pula me xhenxhefil të pjekur në skarë me Shoyu të Sonoko. Tare, një salcë japoneze e rrotulluar me mirin, sheqer dhe salcë soje, Do t’ju nevojiten vetëm disa përbërës kryesorë – me shumë gjasa që gjenden tashmë në qilar – dhe disa kofshë pule. Kofshët pa kocka dhe me lëkurë lyhen me lëng xhenxhefili dhe vaj, futen në furrë për të zier, më pas hidhen me shoyu tare. Lëkura e pulës bëhet krokante nga pula, por mbetet e butë dhe mishi brenda. Shërbejeni me turshi të shpejtë, sallatë soba, ose thjesht me oriz të bardhë.

Kjo është një recetë e mirë e pulës që përdor shoyu tare (erëza me bazë salcë soje). Lëkura këtu del super krokante dhe mishi është shumë i butë – një kontrast i bukur. Më pëlqen të bëj një grumbull të madh shoyu tare dhe ta përdor për të zhytur salcat dhe për supat me petë dhe pjatat e ziera. Shërbejeni pulën me diçka për tasin tuaj me drithëra ose si pjesë të kutisë suaj bento. amazuzuke (Turshitë e shpejta me uthull; f. 86) ose Sallata e parë e sobës së kopshtit me Miso Vinaigrette të bardhë limon (f. 247).

Pulë me xhenxhefil të pjekur në skarë me Shoyu Tare

punon: 2-4

Materiali
 • 4 lëkura pa kocka në kofshët e pulës
 • lugë kripë deti
 • 1 lugë gjelle lëng xhenxhefili
 • 1 lugë gjelle vaj susami të pjekur ose të pjekur
 • filxhan (60 ml) shoyu tare
Udhëzim
 1. Vendoseni raftin e sipërm të furrës tuaj rreth 7 inç (17 cm) larg nga broileri dhe ngroheni paraprakisht. Rreshtoni një fletë pjekjeje të rrethuar me letër alumini.
 2. Bëni një të çarë inç (12 mm) në anën e mishit të çdo kofshë pule, rreth 2 inç (5 cm) larg njëra-tjetrës. Spërkateni mishin me kripë dhe fërkojeni përreth me lëng xhenxhefili dhe vaj. Përhapeni kofshët, me anën e lëkurës poshtë, në tepsi.
 3. Skuqini kofshët derisa të skuqen lehtë, rreth 3 minuta, më pas filloni të shijoni si shoyu tare. Lëreni pulën të skuqet edhe pak dhe shijoni përsëri, duke e përsëritur edhe disa herë në intervale 2 minutash. Lëreni anën e mishit 8 deri në 9 minuta të piqet përpara se ta ktheni pulën.
 4. Kthejeni pulën në mënyrë që të jetë me anën e lëkurës lart. Shijoni përsëri me shoyu tare dhe skuqeni derisa lëkura të bëhet kafe dhe e freskët dhe mishi i pulës të jetë gatuar dhe jo më rozë brenda, rreth 2 minuta. Mos e rrotulloni përndryshe lëkura do të humbasë mprehtësinë e saj. Hiqeni nga furra dhe lëreni pulën të pushojë për 3 deri në 5 minuta, më pas priteni në feta 1 inç (2,5 cm) të trasha dhe shërbejeni.

shoyu tare Dipping është një bazë tepër e gjithanshme për salcat, zierjet dhe supat me petë. Bëni dashi dhe e shijoni shoyu tareRespektimi i këtyre raporteve për përdorime të ndryshme. Ju mund të rregulloni përmasat sipas shijes tuaj.

shoyu tare

bën: dy gota

Materiali
 • filxhan plus 1 lugë gjelle (80 ml) mirin (Mann mirin, jo i tipit mirin)
 • 3 lugë gjelle sheqer kallami
 • 2 gota (480 ml) salcë soje ose usukuchi shoyu (salcë soje me ngjyrë të hapur)
Udhëzim
 1. Kombinoni mirin dhe sheqerin në një tenxhere të vogël, vendoseni në nxehtësi mesatare dhe përziejeni që të tretet plotësisht sheqeri. Ulni nxehtësinë, shtoni salcën e sojës dhe ngrohni derisa të ziejë, rreth 3 minuta. E heqim nga zjarri dhe e lëmë mënjanë të ftohet në temperaturën e dhomës. Ruajeni në një enë jo reaktive në një vend të freskët dhe të thatë ose në frigorifer, ku të ruhet deri në 3 muaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published.