Pse globi-rrotullues Marc Chacon është një nga furrtarët më të mirë në Phoenix

Megjithëse ai bën pasta për disa nga restorantet më të mira të Phoenix-it, i shet mallrat e tij në tregjet e fermerëve dhe u emërua gjysmëfinalist për pastiçeri më të mirë në vend nga Fondacioni James Beard këtë vit, Marc Chacon gjithmonë mendonte se do të bëhej Do të ishte një profesionist. violinist.

Ai luajti për vite dhe u transferua në Arizona për të vazhduar studimet në ASU. Megjithatë, lëndimet ia ndërprenë ëndrrën. Ai e la lojën në moshën 21 vjeçare.

Pra, ai ndërroi marshin. Pasi zhyti gishtat e këmbëve në botën e ushqimit duke shkruar për Revistën Ushqimore Scottsdale pas kolegjit, Chacon vendosi se donte të zhytej më thellë.

Disa miq kuzhinier rekomanduan një shkollë të shtrenjtë të kuzhinës dhe në vend të kësaj sugjeruan përvojë në botën reale, kështu që Chacón gjeti një punë në Whole Foods, e cila shet djathë dhe çokollatë. Aty e mori si hobi bukën e gojës.

“Unë e kisha këtë apartament të vogël të ndyrë me një njësi të keqe të ajrit të kondicionuar dhe gatuaja gjithë natën që të mos e ngrohja shumë vendin,” tha ai.

Ai u transferua në departamentin e furrës dhe mësoi se si të dekoronte ëmbëlsira. Pastaj, ndërsa ai ishte duke punuar në Phoenix, një grup dhe një grup miqsh me Vans i thanë atij se po shkonin në perëndim. Ai pyeti nëse Chacon donte të etiketonte së bashku. Ai nuk e dinte se ai udhëtim në San Francisko do të ndryshonte të gjithë trajektoren e tij.

Për vendndodhjen me famë botërore, ai tha: “Ne po qëndronim në Misionin përballë Tartine Bakery. Dhe nuk kisha parë kurrë diçka të tillë.” “Nuk e di, sapo klikoi diçka dhe mendova: “Oh, do të pres në këtë radhë përgjithmonë për këto pasta. Nuk më intereson”.

duke punuar me pronarin

Chacon u zhvendos nga Whole Foods në Phoenix në një vendndodhje në Oakland dhe vendosi se donte të vinte në skenë, ose të praktikonte në Tartine. Për nëntë muaj, ai shkoi në furrë katër deri në pesë ditë në javë dhe u përpoq të bindte menaxherin e furrës që ta sillte.

“Ajo ishte sikur, jo, nuk mundesh, ti nuk di asgjë,” tha Chacon. “Dhe së fundi, një ditë ajo thotë, “Oh zot, ti je atje”.

Ai luajti atje për një vit e gjysmë, duke mësuar aftësitë për t’i projektuar ato më tej. Nga atje, ai punoi në kuzhinieren e mirënjohur Alice Waters Café Fanny dhe, nëpërmjet lidhjeve personale, organizoi një koncert në një nga restorantet e tij të tjera, Chez Panisse, një nga restorantet më të rëndësishme bashkëkohore amerikane të ushqimit në vend. Pasi punoi për disa muaj falas, më në fund u punësua në ekipin e pastiçerisë.

“Ishte një shtytje e vërtetë për mua,” tha Chacon. “E dini, në momente të tilla, ishte jashtëzakonisht e vështirë. Kishte disa raste, e dini, duke qarë në shëtitje dhe zakonisht nuk isha vetëm.”

Puna e restorantit kërkonte përsosmëri dhe Chacón u përpoq ta mbante atë. Koha e tij atje e mësoi gjithashtu të mendojë për shijen dhe shijen mbi gjithçka tjetër. Ai kalonte orë të tëra në frigorifer dhe ndjente çdo frut për të përcaktuar se kur prodhimi i freskët ishte në maksimumin e tij. Ndërsa jashtëzakonisht e vështirë, puna ishte gjithashtu shpërblyese dhe “më ndihmoi të ndërtoja”, tha Chacon.

Mësimet e tij në violinë frymëzuan një dashuri për mësimdhënien dhe ndërsa ishte në Bay Area, Chacon punoi gjithashtu me The Bread Project, një organizatë jofitimprurëse që u mëson të gatuajnë refugjatëve dhe të burgosur më parë.

Ai vazhdon të gatuajë për furra buke të nivelit të lartë në San Francisko, duke përfshirë ëmbëlsirën e bletëve të fituar me çmimin James Beard. Ai mori një punë në një tregtar çokollate në Emeryville. Ai zhvilloi receta për një treg të veçantë në Oakland.

Pastaj, pasi punoi shumë për më shumë se dhjetë vjet në Kaliforni, ai vendosi të kthehej në Phoenix.

Takoni darkën: Brontosaurus me bukë banane dhe Churro Popover në Phoenix

Një bukëpjekës me yje në rritje kthehet në Phoenix

Pas kthimit të tij, Chacon vendosi të ndiqte dashurinë e tij për mësimdhënien dhe filloi të punonte në Institutin Kulinar të Arizonës. Atje, ai u mësoi studentëve të gjitha aftësitë që ata kishin mësuar vetë. Ai takon një student të talentuar, Juan Carlos Mendoza, i cili shkon nga Charlie, dhe bëri një shënim mendor të aftësisë së tij. Më vonë, Mendoza u bë kuzhinierja e Chacon. Patisserie Chacon.

Por përpara se të vendosej në Arizona, Chacon u dërgua në Kopenhagë për udhëtimin e jetës. I thirrur nga një mik dhe nxënës tjetër nga ditët e tij në Patisserie B.. Ajo u caktua për të udhëhequr ekipin e pjekjes në Hart Bagery dhe kishte nevojë për ndihmën e saj.

Hart Bagerie ishte një projekt i ri nga Richard Hart, ish kryebukëpjekësi i Tartine dhe René Redzepi, shefi i njohur botëror dhe bashkëpronar i restorantit Noma me tre yje të Michelin.

Kur shoku i tij i telefonoi për të pyetur nëse do të fluturonte, përgjigja e qartë ishte “absolutisht”, tha Chacon.

Së bashku, ata punuan për disa javë për të përsosur brumin e brioshit, duke e zbuluar atë në kuzhinën e testimit të Noma-s të mbyllur me xhami. Është një përvojë që Chacon nuk do ta harrojë shpejt.

“Është ndoshta arritja ime më e madhe, të them se isha duke qëndruar në një dhomë me René Redzepin me kolegë të tjerë, dhe ai po hante ushqimin tim dhe po komentonte pozitivisht për të”, tha Chacon.

Besoni zhurmën e Baconora: Ky restorant Phoenix është një nga më të mirët në Amerikë

Fillimi i një Patisserie Chacone

Pas udhëtimit të tij të ndryshimit të jetës në Kopenhagë, Chacon u kthye në Phoenix dhe u angazhua në punën e tij. Gjatë pandemisë, ai hoqi dorë nga mësimi i klasave plot studentë dhe u fokusua në sipërmarrjet e tij personale.

Hart e fejoi atë me Chris Bianco dhe Chacon vazhdoi të punonte për kuzhinierin e famshëm të picave, duke bërë pasta dhe ëmbëlsira për restorantin e tij Phoenix. Kur ëmbëlsirat filluan të bëheshin të njohura, Chacon punësoi ish-studenten e tij, Mendoza si asistent.

Ndërsa kërkesa u rrit, Bianco sugjeroi Chacon të godiste vetë.

“Ai ishte një katalizator i tillë. Ai ishte personi shumë i sjellshëm që më inkurajoi të bëja punën time,” tha Chacon.

Kështu ata morën me qira hapësirë ​​nga Futuro Coffee në qendër të Phoenix dhe filluan t’u shesin pastat e tyre direkt klientëve dhe restoranteve, duke përfshirë Pizzeria Bianco, Penn Bianco, Futuro, Bones Aftermarket, Heard Museum Coffee Cantina, Hakiri Coffee Bus, Sautis dhe, së fundmi, përfshijnë Baconora . ,

Në fund të vitit 2021, ai u zhvendos në hapësirën e tij, një kuzhinë e vogël prej 200 metrash katrorë brenda një koncepti Cloud Kitchen në Highland Avenue.

“Mendoj se nuk mund të kaloj më shumë se një gisht e gjysmë ose dy midis asnjë mjeti në atë mur. Por funksionon shkëlqyeshëm. Ne kemi gjithçka që na nevojitet vërtet për të arritur këtu,” tha Chacon.

Çmimet James Beard 2022: Arizona ka 15 kuzhinierë dhe gjysmëfinalistë të restoranteve

Një dremitje befasuese e çmimit James Beard

Ndërsa Chacon kishte ulur kokën, duke u fokusuar në fillimin e biznesit të tij, shtimin e llogarive dhe pjekjen në të gjitha orët e ditës dhe natës, ndodhi diçka e jashtëzakonshme.

Ish-kuzhinieri i Tratto, Cassie Shortino i dërgoi mesazh Chacon.

“Ai tha ‘Urime zotëri, ju me të vërtetë e fituat këtë'”, kujtoi ai, duke kujtuar i hutuar, duke pyetur veten se çfarë donte të thoshte.

Pastaj ajo i tha atij se ajo u emërua gjysmëfinaliste për çmimet James Beard.

“Ndihesha sikur do të hidhesha”, tha ai. “Unë iu afrova atij dhe thashë: “A po thoni se jam një person i James Beard? Si një gjysmëfinalist? Thjesht u ndava pak”.

Këtë vit, Chacon nuk arriti të kalonte në raundin final. Por tani ajo ka një shije për konkurrencën.

“Është një nder që ne jemi gjysmëfinalistë këtë vit. Dhe ju e dini, nëse do të jemi përsëri ndonjëherë, do të jetë një nder. Dhe nëse nuk jemi, mirë, ne thjesht duam të vazhdojmë,” tha Chacon. “Por tani, a dua të jem finalist? Po. A dua të fitoj? Po.”

Çfarë është më tej për një nga Bakers më të mirë në Phoenix?

Përveç përpjekjeve për çmimet James Beard, Chacon ka plane të mëdha për të ardhmen. Ai po punon me shefin e kuzhinës René Andrade nga Baconora për të krijuar ëmbëlsira të reja që komplimentojnë shijet meksikane në menu.

Pas fillimit të shitjeve, ai po shton gjithashtu më shumë llogari dhe po qëndron në më shumë tregje fermerësh. Tregu Uptown vetëm tre javë më parë.

“Javën e parë që shkuam, me të vërtetë mori shumë nga unë,” tha Chacon. Ai shpjegoi se është e vështirë të dihet se sa të sjellësh. Opsionet ose sjellin shumë dhe shkojnë dëm ose nuk sjellin mjaftueshëm dhe rrezikojnë të jenë të përgatitur. Ai u vendos në përgatitjen e tepërt dhe të pjekur ditë e natë për të bërë pasta për treg.

“Ndjehem sikur isha zgjuar për rreth 40 orë,” tha Chacon. “Tregu i parë ishte shkëmbor. Kam harruar disa gjëra. Ndihesha i palidhur.”

Por më pas ai e kupton, ndërsa është jashtëzakonisht kritik ndaj vetes, të gjithë të tjerët janë të lumtur kur shohin një shitës të ri me një pastë. Pasi Starbucks vendosi të rinovojë klasikun, tha ai, klientët filluan t’i kushtonin vëmendje edhe kremit të djathit të tyre danez.

“Javën tjetër, e kuptova. Dhe javën e kaluar, mendova, po, po futemi në një ritëm të vogël, ndihem mirë për këtë,” tha ai.

Më pas, ai kërkon të zgjerohet në tregjet e qytetit të vjetër Scottsdale, Downtown Phoenix ose Gilbert. Për më tepër, ai sheh diçka në të ardhmen e tij në fushën gjithnjë e më të rastësishme.

Ai qeshi dhe tregoi dashurinë e tij për kafen Starbucks, duke thënë: “Kam punuar në disa vende shumë të bukura, por nuk jam një person kaq i dashur”. “Unë kam standarde vërtet të larta për pasta, por më pëlqen shumë zona e shpejtë e rastësishme”.

Deri atëherë, ne do të vazhdojmë t’i shijojmë pastat e saj me gjalpë dhe të kripura në kafene dhe tregje nëpër qytet, me mirësjellje të furrës së saj. Chacon, i quajtur sipas një pjese të violinës së Bach, konsiderohet gjerësisht si kulmi i repertorit të solistëve, duke e lidhur emrin e tij me dashurinë për muzikën dhe pjekjen. Megjithatë, tani furra është instrumenti i tij dhe ëmbëlsirat janë melodia.

përshkrim: 720 W Highland Ave., Phoenix. 480-330-6006, chaconnepatisserie.com.

Më shumë gjëra të mira:Pse byreku i Maple Bourbon Pecan nga Marc Chacon ia vlen çdo qindarkë

Kontaktoni gazetarin në [email protected] ndiqni atë në Twitter @tirionmorrisNë Facebook në Tirion Rose dhe në Instagram në tirionrose.

Mbështetni gazetarinë lokale dhe regjistrohuni në azcentral.com sot.

Leave a Comment

Your email address will not be published.