Provoni këto tre receta të thjeshta verore kur nuk ju pëlqen të gatuani

“Nuk më pëlqen të gatuaj” mund të jetë e vështirë gjatë verës, ndaj sfida ime për ju është kjo: Mbani gjurmët e recetave që janë të shpejta, të lehta dhe të shijshme.

Me kaq shumë argëtim gjatë verës, nuk ka nevojë të humbni kohë duke gatuar pjata të përpunuara. Në vend të kësaj, përmbajuni ushqimeve të thjeshta që shijojnë mahnitëse pa shumë përpjekje. Provoni këtë mëngjes përgatitor 5-minutësh, kastraveca të grira me vetëm 3 përbërës dhe këtë vakt makaronash 30-minutëshe që është jashtëzakonisht me përpjekje të ulët dhe me shije maksimale.

Ai përdor recetën e pastës Wok, e njohur ndryshe si “hedhni disa makarona të papërpunuara dhe lëngje në një tigan dhe kryqëzoni gishtat që gatuan”. Kombinimi i piperit të limonit dhe parmixhanit është i mrekullueshëm, dhe një tas me disa gota të ftohta në verandë është gjithçka që ju nevojitet për një pushim të shpejtë përpara se t’i riktheheni argëtimit tuaj veror.

inkurajoni!

Makarona me piper me limon në një tigan të shpejtë

KOHA TOTALE: 25 MINUTA SHËRBIMET: 2-4

 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 8 oz spageti gruri të plotë
 • 3 gota lëng pule ose perimesh
 • 1 limon i plotë
 • kripë dhe piper
 • 2 lugë djathë parmixhano, i grirë në rende

Nxehni një tigan të madh, të mbuluar mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Shtoni një lugë gjelle gjalpë dhe petë. Hidhini petët në tigan për një ose dy minuta që të lyhen me gjalpë dhe të skuqen pak. Hidhni lëngun në tigan dhe zvogëloni nxehtësinë në mesatare.

Mbulojeni tiganin dhe lërini petët të ziejnë për 15 minuta, duke i përzier një herë gjatë zierjes. Ndërkohë që petët janë duke u zier, qëroni limonin dhe e prisni përgjysmë. Pas 15 minutash, hiqni kapakun dhe hidhni përsëri petët; Shijoni për bamirësi. Kur petët të jenë mbaruar (mund t’ju duhet më shumë lëng ose pak ujë, në varësi të markës së petëve që zgjidhni), shtoni pjesën tjetër të gjalpit, lëngun e gjysmë limoni, lëngun e gjysmë limoni dhe parmixhanin. tigan.

Përziejini të gjitha duke përdorur marrë, duke shtuar kripë dhe piper sipas shijes tuaj dhe derisa makaronat të jenë shumë të shijshme. Nëse makaronat janë të thata, spërkatini me më shumë lëng ose ujë për të arritur një salcë të lehtë që mbulon në mënyrë të barabartë petët.

Shërbejeni me piper të zi shtesë, lëkurën e mbetur të limonit dhe më shumë parmixhan, nëse dëshironi. kënaquni!

Shënime për recetën:

Gjalpë: Më pëlqen të gatuaj me gjalpë të kripur për shije të shtuar. Nëse nuk po përdorni gjalpë të kripur, prisni të shtoni disa majë kripë shtesë në pjatën e përfunduar.

Makarona: Kjo recetë është e shijshme me spageti gruri integral, por çdo makarona e gjatë që ju pëlqen do të funksionojë mirë. Shënoni kohën e gatimit në paketim; Petët e holla do të marrin pak më pak kohë, ndërsa opsionet më të trasha si linjina mund të zgjasin pak më shumë.

Sezoni i kastravecave: Koha për të përdorur prodhimet e verës!

Kur bëhet fjalë për ushqimin e stinës, një ankesë e zakonshme është “Sëmurem shumë nga _________ në këtë periudhë të vitit”. Mjaft e drejtë: Ndonjëherë të hamë jashtë sezonit do të thotë që përfundojmë me shumë gjëra në të njëjtën kohë.

Megjithatë, rreshtimi i argjendtë është se mund të na frymëzojë të gjejmë mënyra të reja dhe krijuese për të përdorur shumë produktet që kemi. Tani për tani, kastravecat janë kudo. Gatimet janë një perime mjaft e pëlqyer nga të gjithë, por gjithsesi mund të jetë pak e lodhshme pas javësh dhe javësh që keni gjithmonë shumë në dorë.

Nëse ndiheni të mërzitur me kastravecat, por nuk doni t’i shpërdoroni ato, provoni disa nga këto mënyra për t’i përdorur ato!

I prerë në feta dhe i servirur me dip në fermë për salcë (duh!)

I prerë në kubikë dhe i hedhur me domate dhe salcë greke

Copa sa një kafshatë të përziera në sallatë makaronash

I grirë në Tzatziki Dip

i prerë hollë dhe i bërë një sallatë me kastravec me bazë uthull ose majonezë

Shihemi në tregun e së shtunës!

Kastravec i grirë me 3 përbërës

Përgatitja: 20 minuta Serbimet: 2-4

 • 4 tranguj të vegjël, turshi ose persian
 • lugë gjelle kripë kosher
 • lugë sheqer

1. Prisni kastravecin në copa të vogla.

2. Vendosni kastravecat në një shtresë të vetme në një dërrasë prerëse dhe vendosni një fletë pjekjeje ose një tigan sipër. Lëvizni fletën e pjekjes ose tiganin përpara dhe mbrapa mbi kastravecat, duke shtypur pak poshtë për t’i grirë pak kastravecat.

3. Hiqni kupat e thyer në një kullesë të mbajtur mbi tas. Hidhni kripë dhe sheqer dhe hidheni.

4. Lëreni kastravecin të qëndrojë dhe kullojeni derisa të jetë gati për t’u ngrënë, rreth 30 minuta. Shijoni dhe shtoni pak më shumë kripë ose sheqer nëse dëshironi.

5. Shërbejeni me gjithçka.

Variacionet e recetave:

Ndryshoni shijen e këtyre trangujve të thërrmuar si të doni! Një sasi e vogël vaj susami, një spërkatje me qepë të njoma të grira ose barishte të freskëta, ose disa pika lëng limoni ose uthull balsamike janë të gjitha shtesa që janë të shijshme me recetën bazë.

Puding Chia me gjalpë kikiriku me çokollatë

Mëngjesi 5 minutash, ashtu si ai!

OK, mos u ndalni shumë në gjërat, por ne pajtohemi që gotat e gjalpit të kikirikut janë thjesht karameleja më e mirë, apo jo?

E sakte.

Pra, pse të mos e merrni atë profilin e shijes, ta konsumoni për mëngjes dhe ta quani të mirë? Kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë.

Kohët e fundit u informova nga pjella ime (mosmirënjohëse) se “Ti gjithmonë na bën të njëjtin mëngjes dhe a e di sa i mërzitshëm është?” Kështu, natyrisht, iu drejtova karamele për mëngjes si përgjigje.

Jo me të vërtetë, por e kuptoj që ndonjëherë mëngjesi mund të jetë pak i vjetër, pak i përsëritur.

Ky puding chia është një ëndërr: përzihet në 5 minuta, mund të bëhet pa qumësht, ka një ëmbëlsi të lehtë nga mjalti, është pa gluten dhe në të vërtetë ka shije si gotat e gjalpit të kikirikut të Reese. E kam servirur me karamele me feta sipër për ëmbëlsirë, por për mëngjes është po aq e shijshme, po aq e kënaqshme dhe padyshim jo e mërzitshme.

Pikët bonus për: Një mëngjes të ftohtë në ditët e nxehta që nuk është drithëra. Ndoshta një kënaqësi për të bërë me pushime? Shpresoj se do t’ju pëlqejë!

Puding Chia me gjalpë kikiriku me çokollatë

Përgatitja: 5 minuta Shërben: 4-6

 • 2 gota qumësht (çdo lloj)
 • filxhan krem ​​të rëndë (nën krem ​​kokosi për pa qumësht)
 • 2 lugë gjelle pluhur kakao
 • filxhan gjalpë kikiriku kremoz
 • filxhan mjaltë
 • filxhan fara chia
 • Gota me gjalpë kikiriku, opsionale, për sipër dhe servirje

Në një tas mesatar, përzieni qumështin, ajkën, pluhurin e kakaos, gjalpin e kikirikut dhe mjaltin derisa të jenë të lëmuara dhe të mos bëhen më gunga. Shijoni dhe shtoni më shumë mjaltë nëse dëshironi.

Shtoni farat chia dhe mbulojeni tasin. Lëreni të qëndrojë për të paktën 4 orë ose gjatë natës derisa farat chia të thahen. Nëse përzierja duket e hollë, përziejeni që të zbutet dhe lëreni të qëndrojë për një ose dy orë (nëse nuk jeni duke pritur gjatë natës).

Nëse e përdorni, shërbejeni pudingun të mbushur me filxhanë me gjalpë kikiriku. kënaquni!

Shënime për recetën + këshilla dhe truket:

Qumësht dhe krem: Më pëlqen kjo me qumësht të plotë dhe krem ​​të trashë. Për pa qumësht, përdorni çdo qumësht pa qumësht + krem ​​kokosi ose një kombinim të kosit jo të qumështit sipas dëshirës tuaj në vend të kremit të rëndë. Për një version me pak yndyrë, qumështi pa yndyrë dhe gjysmë e gjysmë funksionojnë mirë.

Gjalpë kikiriku: Nën për gjalpë bajamesh pa kikirikë ose gjalpë dielli për pa arra.

Leave a Comment

Your email address will not be published.