Produktet më të mira vegane të mishit të grirë pa mish, të renditura

Keni nevojë për një zëvendësues mishi të gjithanshëm dhe të mbushur me proteina që mund të përgatitet në një shumëllojshmëri pjatash? Mishi i grirë është burimi kryesor i proteinave për mëngjes, drekë dhe darkë për shumë konsumatorë. Shumica e produkteve kryesore të mishit të viçit përmbajnë rreth 22 gram proteina për porcion, kështu që shumica e kuzhinierëve të shtëpisë ndjehen të kujdesshëm për të hequr mishin e shtëpisë nga vaktet klasike, duke përfshirë Bolognese dhe Taco Night. Por tani, kompanitë e mishit me bazë bimore kanë zhvilluar një portofol të gjerë të zëvendësuesve të mishit që përfshijnë produkte të mishit të bluar që përmbajnë përbërës më të shëndetshëm pa sakrifikuar përmbajtjen e proteinave.

Pavarësisht nëse jeni një fleksitar i ditëve të punës ose një klimatolog i guximshëm, Vegetarian Grounds ofron alternativën e përsosur për homologun e tij me bazë kafshësh. Mishi i grirë zakonisht gatuhet në pjata, duke përfshirë djegësin, të skuqurat, salcat e makaronave dhe më shumë. Këto copëza pa mish ofrojnë të njëjtin nivel shkathtësie në kuzhinë. Por përtej shkathtësisë së tij, ai u jep kuzhinierëve të shtëpisë mundësinë që të shmangin mishin e kuq në vakte të panumërta.

Mishi i kuq është i rrezikshëm për shëndetin tuaj dhe studimet kanë lidhur konsumin e mishit të kuq me nivele më të larta vdekjeje dhe një rrezik të shtuar të disa sëmundjeve fatale, duke përfshirë disa sëmundje të zemrës. Edhe pse disa zëvendësues me bazë bimore ende i nënshtrohen të njëjtit përpunim si mishi tradicional, përbërësit kryesorë u ofrojnë konsumatorëve një alternativë më pak të rrezikshme. Me një bazë vegjetariane, konsumatorët mund të reduktojnë lehtësisht konsumin e mishit të kuq duke kaluar në bazat tradicionale në disa nga vaktet e tyre. Një studim sugjeron se adoptimi i një diete kryesisht me bazë bimore mund të rrisë jetëgjatësinë me më shumë se 10 vjet!

Ne përdorëm mish pa mish me bazë bimore për të përcaktuar pikët për çdo produkt duke përdorur 10 pikë kriteresh për shëndetin (si p.sh. nëse përmban më shumë se 3 gram proteina) dhe 10 karakteristika që lidhen me shijen (përfshirë nëse do ta blinim përsëri). Shija testoi bazat. , Për të parë një listë të plotë të veçorive të përdorura në vlerësime (çdo pikë kontrolli vlen gjysmë rrahje në rishikimin tonë të matësit), hidhini një sy grupit të plotë të kërkesave.

Për shembull, pothuajse asnjë bazë vegjetariane nuk ofron përbërës të plotë duke përdorur izolime ose përzierje proteinash si përbërës kryesor. Megjithëse bazat vegjetariane mund të jenë ende të shëndetshme, të gjitha alternativat me bazë bimore u ofrojnë konsumatorëve alternativa të qëndrueshme.

Kompanitë duke përfshirë Impossible Foods dhe Beyond Meat po theksojnë përfitimet mjedisore të mishit vegjetarian. Disa studime madje sugjerojnë se ulja e konsumit të mishit mund të zvogëlojë emetimet e gazeve serrë të lidhura me ushqimin deri në 87 për qind. Përtej pretendimeve se prodhimi i saj vegjetarian i viçit kërkon 99 për qind më pak ujë, përdor 93 për qind tokë dhe prodhon 90 për qind më pak emetime të gazrave serrë.

Aktualisht, çmimi është një nga arsyet kryesore që konsumatorët shmangin mishrat me bazë bimore, megjithatë, barazia e çmimeve midis mishit vegjetarian dhe viçit konvencional mund të ndodhë shumë më shpejt se sa pritej. Kohët e fundit, një ekspert pohoi se tregu mund të përmbushë barazinë deri në vitin 2023. Për shembull, baza vegjetariane e Impossible Foods nga Target kushton 7,99 dollarë për 12 ons, krahasuar me 6,48 dollarë në Walmart’s 96 Percent All Natural Lean Mief. një kile.

Markat e mëdha vegjetariane kanë shpenzuar vite duke zhvilluar receta dhe teknika të reja për të përsëritur shijen, strukturën dhe madje pamjen e mishit tradicional të viçit. Këto alternativa të mishit të grirë kanë shije të guximshme të ngjashme me viçin që i bindin mishngrënësit të miratojnë një dietë më të bazuar në bimë. Ne testuam me shije rrafshinat vegane më të shitura të disponueshme në shitje me pakicë, në mënyrë që të mund të njihni markat më të mira ndërsa bëni blerje gjatë gjithë javës.

Tokat më të mira pa mish, të renditura për shijen dhe shëndetin


Tokë e freskët e bazuar në bimë Amazon (7,99 dollarë për paund)

Jeni të lodhur duke paguar më shumë për ushqime përtej mishit ose të pamundur? Provoni tokat e reja buxhetore të Amazon me bazë bimore. Marka Fresh përsërit me mjeshtëri teksturën dhe aromën e mishit të bluar tradicional duke përdorur një bazë proteine ​​bizele, e paketuar në 21 gram proteina për racion! Me erëzat e duhura, tokat e freskëta do të bënin një zëvendësim të mrekullueshëm për tokën tradicionale të viçit. Hidhini këto fusha vegjetariane në hash ose përzieni në salcë spageti dhe miqtë dhe familja juaj nuk do të jenë në gjendje të bëjnë dallimin.

kalorive 260

yndyrë totale 17 gram, Yndyra e ngopur 6 gram

proteina 21 gram


Viçi me bazë bimore përtej tokës (9,99 dollarë për paund)

Edhe pse mishi i grirë është më i shtrenjti nga Beyond Meat, ky mish me bazë bimore është një nga opsionet më të shijshme dhe më të ngjashme me mishin. Beyond po bëhet shpejt një element kryesor në ngrirje për këdo që dëshiron të hajë shëndetshëm për zemrën. Receta më e fundit zvogëlon yndyrën e ngopur me 35 për qind në vetëm 5 gram për racion. Beyond është një alternativë mishi jo-OMGJ, pa gluten, pa soje dhe një hap i parë i shkëlqyeshëm për këdo që është i etur të provojë një dietë më të bazuar në bimë. Një ankesë: Përtej llumeve pa mish të Beyond bie erë para se të gatuhet, por pasi të kalohet dhe të shtohet në pjatën tuaj të preferuar, pothuajse nuk dallohet nga mishi i vërtetë i viçit.

kalorive 230

yndyrë totale 14 gram, Yndyra e ngopur 5G

proteina 20 gram


Mish viçi i bluar me bazë bimore Gardin (5,99 dollarë për 14 oz)

Blerja e zëvendësuesve të mishit me bazë bimore mund të jetë e vështirë për portofolin, por mishi i grirë vegjetarian i Gardin është një opsion buxhetor. Për 5,99 dollarë për 14 ons, viçi i këndshëm me bazë soje të Gardin sjell një zhurmë të madhe për paratë tuaja. Ky mish viçi i bluar pa mish jep një aromë të guximshme që i përshtatet çdo pjate të preferuar, pavarësisht nëse jeni duke bërë tacos, byrekë bariu ose stroganof vegjetarian.

kalorive 120

yndyrë totale 2G, Yndyra e ngopur 0 g

proteina 18 gram


Impossible Foods Burger Ground (7,99 dollarë për 12 oz)

Kur bëhet fjalë për aromën, Impossible Foods mbetet standardi i artë për alternativat e mishit me bazë bimore. Bazat e pamundura nuk bën përjashtim. Çdo kuzhinier shtëpiak mund t’i shtojë këto baza vegjetariane në Bolognese tuaj të preferuar – dhe mishngrënësit nuk do ta vënë re ndryshimin! Konsumatorët e kujdesshëm ndaj shëndetit duhet të dinë: Edhe pse përmban 19 gram proteina mbresëlënëse dhe 3 gram fibra të ngurta, tokat e pamundura përmbajnë gjithashtu 8 gram yndyrë të ngopur për racion.

kalorive 240

yndyrë totale 14 gram, Yndyra e ngopur 8 G

proteina 19 g


Tokë me bazë bimore Incogmeato (6,98 dollarë për 12 oz)

Mishi i bluar me bazë bimore i Incogmeato përmban 67 për qind më pak yndyrë dhe pothuajse të njëjtën sasi proteinash si mishi i grirë i vërtetë, kështu që është një opsion i shkëlqyeshëm për këdo që kërkon të mbajë një dietë me bazë bimore për të mbajtur zemrën e tyre të shëndetshme. (Mishi i grirë i viçit ka 23 gram për 4 ons dhe ka 19 gram.) Mishi i bluar me bazë bimore i Incogmeato përsërit strukturën dhe gatishmërinë e mishit të vërtetë pa sakrifikuar shijen. Incogmeato ka një aromë të butë, kështu që shtimi i erëzave tuaja të preferuara do ta bëjë këtë mbulesë tokësore me bazë bimore një shtesë të shkëlqyer për të gjitha pjatat tuaja të preferuara.

kalorive 210

yndyrë totale 13 gram, Yndyra e ngopur 2.5 g

proteina 19 g


LightLife Smart Ground (5,79 dollarë për 12 oz)

Opsionet e mishit vegjetarian të Lightlife janë ndër opsionet më të shëndetshme për zemrën, pasi ato kanë vetëm 1,5 gram yndyrë dhe zero yndyrë të ngopur, që mund të jetë 8 gram yndyrë për porcion, ose 40 për qind e vlerës tuaj ditore, krahasuar me konkurrentët kryesorë! Lightlife’s Smart Grounds kanë teksturën e mishit, por janë në anën më të butë, që do të thotë se janë shumë të gjithanshme dhe pasi të jenë të shijshme, është një shtesë e shkëlqyeshme për salcën tuaj të preferuar të makaronave, djegës ose mbushje taco. është ekstra.

kalorive 70

yndyrë totale 1.5 gram, Yndyra e ngopur 0 g

proteina 10 gram


Very Good Butcher Top One Prerje viçi (10,44 dollarë për 12 ons)

The Very Good Butchers A Cut Above Beef na ofron një mish viçi me bazë bimore me shije shumë të shijshme me një aromë të fortë të shijshme që kërkon shumë pak erëza për të qenë e shijshme. Adhuruesit e markës sugjerojnë gatimin e mishit të përzier me bazë bimore me opsionin vegjetarian të kompanisë “A Cut Above Pork”. Me 19 gram proteina dhe 30 për qind të hekurit tuaj ditor, ky zëvendësues i mishit vegjetarian është një opsion i shkëlqyeshëm nëse doni të siguroheni që nuk po maksimizoni asnjë lëndë ushqyese kur hani me bazë bimore.

kalorive 260

yndyrë totale 17 gram, Yndyra e ngopur 5G

proteina 19 g


Leave a Comment

Your email address will not be published.