Plus një tjetër recetë unike për vafle – LifeSavvy

The Egg Wedge/The Cozy Cook/Rachel Cooks

Ndërsa nuk ka asgjë si një waffle klasike e zhytur në shurup panje, prodhuesi juaj i vafleve ka shumë potencial.

Nga rrotullimet unike në vaflet tradicionale deri te përdorimi i prodhuesit tuaj të vafleve për të lartësuar pjatat e tjera, ka shumë receta kreative të vafleve për adhuruesit e pjatës së famshme të mëngjesit.

Nëse jeni duke kërkuar mënyra të reja për të përdorur prodhuesin tuaj të vafleve, këtu janë recetat tona të preferuara krijuese të vafleve.

vomlette

Omëletë e bërë në aparat për vafle

kuzhinier i rastësishëm

Vomelet është hibridi më i fundit i ushqimit që ka marrë botën e mëngjesit. Duke kombinuar kombinimin perfekt të omëletës dhe vaflës, ky krijim i shijshëm me siguri do të fillojë ditën tuaj siç duhet.

Ashtu si recetat e omëletës, recetat e omëletës varen gjithashtu nga përbërësit që dëshironi të shtoni në vezët tuaja. Kjo recetë nga The Cozy Cook, e cila i referohet gjellës si një omëletë me hekur waffle, kombinon vezë, sallam, djathë, speca dhe qepë për një pjatë të këndshme me gëzof dhe të shijshme.

Waffle Hekur Mac dhe djathë

Mac dhe djathë të mbetur? Rinovoni ato petë të vjetra duke bërë këtë pjatë të shijshme dhe argëtuese.

Sipas Hungry, gjithçka që duhet të bëni për të bërë këtë rrotullim në një vakt klasik të fëmijërisë është të kombinoni makaronat dhe djathin në frigorifer me proshutën, t’i jepni topa të madhësisë së bejsbollit, të rrotulloni vezët e tundura dhe thërrimet panko. pallto me

Pasi të keni ngrohur aparatin tuaj të vafleve, vendosni një deri në katër topa të përzierjes në hekurin tuaj të vafleve, në varësi të madhësisë së tij. Gatuani për tre minuta dhe voila! Ju keni një kryevepër krokante, krokante dhe të shijshme që do të jetë një hit për këdo që e ha.

vafle falafel

vafle falafel

Vegjetarian pikant

Përveç shumë vjershave të lezetshme, kjo recetë nga The Eddie Wedge është një rrotullim argëtues në një vakt klasik të Lindjes së Mesme. Falafel është i popullarizuar në shumë vende të Lindjes së Mesme dhe bëhet duke përzier qiqrat e bluara ose fasulet me erëza dhe barishte, më pas formohen në topa ose peta dhe skuqen.

Çelësi i falafelit të madh është një pamje e jashtme e pastër. Përdorimi i një prodhuesi waffle siguron që çdo cep të ketë teksturë, duke lejuar ende një brendshme me gëzof. Kjo recetë përmban vafla falafel të mbushura me salcë kosi me hudhër që shtojnë pothuajse çdo gjë të butë dhe shkëlqim.

hekuri i vaflës hash kafe

Ekziston një rregull kur bëhet fjalë për të bërë hashbrown: Ata nuk mund të lagen. Një mënyrë për të garantuar crispy hash brown çdo herë është t’i gatuani ato në një prodhues waffle, siç shpjegon The Pioneer Woman.

Kjo recetë shton djathin çedar dhe proshutën për aromë shtesë, por mund ta mbani aq të thjeshtë sa kafsha e prerë në feta, kripë dhe piper. Përziejini gjithçka me gjalpin e shkrirë dhe lyejeni në aparatin e vafles përpara se ta gatuani për rreth 15 minuta. Hani këto hash kafe më vete ose si pjesë e pjesës tjetër të mëngjesit tuaj.

waffles pica

waffles pica

shpenzojnë me qindarka

Pica? Waffles? A mund të përmirësohet kjo pjatë? Kjo recetë nga Spend With Pennies kërkon vetëm tre përbërës për të bërë darkën e ëndrrave tuaja.

Gjithçka që duhet të bëni për të përgatitur këtë pjatë është të vishni një matës waffle me brumë gjysmëhënës të paketuar, të derdhni djathë dhe peperoni mbi të, të shtoni më shumë brumë gjysmëhënës dhe të ngjisni skajet për të mbyllur gjithçka. Lëreni prodhuesin e vafleve të bëjë punën e tij për pesë. Brenda pak minutash, do të shpërbleheni me një picë të lezetshme, krokante dhe të shijshme në formën e një waffle.

djathë i pjekur në skarë

Nëse nuk do të mjaftonin vaflet e picave, kjo recetë sanduiç me djathë të pjekur në skarë me hekur waffle nga Fifteen Spatulas do të bëhet patjetër e preferuara në familjen tuaj. Kjo pjatë është shumë e lehtë për t’u përgatitur, por e çon llakun tradicional të pjekur në skarë në një nivel krejtësisht të ndryshëm.

Për të bërë sanduiçin, fillimisht ngrohni hekurin tuaj të vaflës. Më pas, lyeni me gjalpë njërën anë të një fete buke dhe vendoseni në hekurin e vafleve, me anën e djathit poshtë. Vendosni një fetë tjetër bukë sipër, me anë të gjalpit lart. Fikni hekurin e vaflës dhe gatuajeni për rreth dy minuta ose derisa buka të marrë ngjyrë të artë dhe djathi të shkrihet. Shijojeni sanduiçin vetëm ose me një tas supë të nxehtë.

waffles brownie

Brownie për prodhimin e vafleve

Rachel Cook

Waffles nuk kufizohen vetëm në mëngjes, drekë apo darkë. Me këtë recetë të ëmbël nga Rachel Cooke, ata mund të jenë edhe ylli i ëmbëlsirës. Kjo recetë është ideale për ata që pëlqejnë copat qoshe të brownies, pasi do të keni një buzë krokante në çdo kafshatë.

Gjithçka që ju nevojitet është përzierja juaj e preferuar për brownie në kuti, përbërësit e nevojshëm për përzierjen dhe një vezë shtesë për të mbajtur gjithçka së bashku ndërsa gatuani. Mbushni brownie-n me akullore, fruta ose çfarëdo që dëshiron zemra juaj (ose stomaku).

Quesadillas hekuri waffle

Kuesadillat janë një rostiçeri e lehtë gjatë natës së javës për shumë prindër, dhe gatimi i tyre në një aparat për vafle i bën ato edhe më të lehta (pa rrokullisje!) Ndërsa jeni të lirë të përdorni çdo përbërës që ju pëlqen, Inspire to Cook. Kjo recetë bazë nga K.K. kërkon vetëm një tortilla, djathë i grirë dhe llak gatimi.

Thjesht vendosni një tortilla brenda aparatit tuaj të vaflave, sipër me djathë (dhe përbërës të tjerë si pulë, perime ose fasule nëse dëshironi), shtoni më shumë djathë dhe sipër me një tjetër tortilla. Piqni quesadilla për vetëm disa minuta. Gatuani sipas nevojës derisa pjesa e jashtme të jetë skuqur lehtë dhe të jetë shkrirë i gjithë djathi brenda.Shërbejeni me salsa, salcë kosi ose me erëza që preferoni.


Vakti juaj i preferuar nuk kufizohet vetëm në mëngjes. Nga kafja crunchy deri tek brownies të shijshme, përdorni mirë prodhuesin tuaj të vafleve me këto receta krijuese.

Leave a Comment

Your email address will not be published.