Plani 5-ditor i ushqimit të lehtë dhe të shëndetshëm

shpërndajeni në pinterest

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishme për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjes në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Platejoy, Inc. është në pronësi dhe operohet nga Healthline Media. Këtu është procesi ynë.

Planifikimi i vakteve mund të duket si shumë punë, por në të vërtetë mund t’ju kursejë kohë në planin afatgjatë. Të kesh një plan mund t’ju kursejë para për sende ushqimore, të reduktojë mbeturinat e ushqimit në shtëpi dhe t’ju ndihmojë të ushqeheni më shëndetshëm.

Planifikimi paraprak, kontrollimi i asaj që keni dhe krijimi i një liste blerjesh do të sigurojë që të keni gjithmonë atë që ju nevojitet dhe të përdorni atë që keni në dorë.

ne futëm brenda PlateJoy, një aplikacion dixhital i planifikimit të vakteve, për të krijuar një plan të thjeshtë dhe të lehtë ushqimi për t’ju nisur. Këto receta mbështeten në elementët kryesorë të qilarit që mund të keni pranë dhe janë mjaft fleksibël për të zëvendësuar përbërësit kur nuk keni kohë për të blerë ushqime.

Ky koleksion me pesë receta të thjeshta për darkë, një mëngjes dhe një drekë, mund të ndiqet ose përdoret në kuzhinë për t’ju frymëzuar. Gëzuar Gatim!

recetë: Huevos Rancheros i shpejtë

Ky rostiçeri i shpejtë i shijshëm ka ekuilibrin e përsosur të proteinave, fibrave dhe yndyrave të shëndetshme për zemrën, të cilat do t’ju mbajnë të ndiheni të ngopur dhe energjik deri në drekë.

Përziejini shijet duke provuar salsa verde ose salsa me bazë frutash si ananasi ose mango. Nëse nuk keni fasule të zeza, mund t’i zëvendësoni fasulet pinto ose veshka.

Kjo recetë për Speedy Huevos Rancheros është një vakt i shpejtë në mëngjes, por gjithashtu bën një darkë të lehtë dhe 10-minutëshe.

recetë: Burritos me oriz dhe fasule të çastit

Nëse jeni duke e bërë përgatitjen e drekës në lëvizje, kjo recetë është e shkëlqyeshme për t’i shtuar rrotullimit tuaj. Është i dobishëm, i lëvizshëm dhe madje i ngrirë.

Burritot mund të përgatiten paraprakisht, të mbështillen fort në plastikë ose fletë metalike dhe të ngrihen deri në tre muaj për ushqime të lehta për t’u marrë. Receta është qëllimisht e thjeshtë, kështu që funksionon për një gamë të gjerë preferencash diete.

Ndizni burriton tuaj duke shtuar djathë, avokado, salcë të nxehtë ose ndonjë chorizo ​​(veggie chorizo ​​funksionon gjithashtu). Bëhuni kreativ me shijet tuaja të preferuara dhe atë që keni.

recetë: Supë e shpejtë dhe e lehtë me fasule të zezë vegjetariane

Kjo recetë është perfekte për t’u përgatitur në fund të javës kur frigoriferi duket i zhveshur. Supa kërkon vetëm katër përbërës të thjeshtë për t’u përgatitur, por disa shtesa të freskëta do ta sjellin atë në nivelin tjetër.

Ne rekomandojmë kosin dhe qepët e njoma, por qepët e kuqe të copëtuara ose qiqrat janë gjithashtu të shijshme. Ju gjithashtu mund të zëvendësoni kosin grek me salcë kosi dhe ta servirni me patatina të ëmbla për një grimcë të vogël.

recetë: Oriz i skuqur me pulë i menjëhershëm

Ne e dimë se mbetjet mund të jenë një zvarritje, por kjo recetë i ndihmon ata të shkëlqejnë përsëri! Nëse keni mbetur oriz, pulë dhe perime, mund ta përgatisni këtë vakt familjar në më pak se 10 minuta.

Do të hiqni pulën rotisserie nga nata e kaluar dhe oriz nga fundjava? Nuk ka problem. Hidhni disa perime të ngrira dhe darka është pothuajse gati. Nëse jeni më shumë planifikues ose doni të përgatisni vakte, tashmë e dini se drithërat dhe proteinat e gatuara paraprakisht e bëjnë përgatitjen e vaktit të lehtë.

Nëse jeni me nxitim, perimet e ngrira të përziera paraprakisht funksionojnë mirë, por ju mund të reduktoni humbjet dhe të kurseni para duke përdorur çdo perime të freskët që keni në dorë—vetëm pak nga një kafshatë. Dhe planifikoni kohën.

RReceta: Pulë me glazur në një tigan dhe lakër me oriz

Ushqim i shijshëm, i shëndetshëm dhe komod për t’u përgatitur në vetëm 30 minuta? Regjistrohu për ne.

Copat e trasha të kofshëve të pulës dhe lakrës Napa piqen deri sa të jenë të freskëta dhe të buta me një lustër të kripur dhe pikante. Pritini gjethet e lakrës nga kërcelli kryesor dhe mbajini së bashku dhe skuqini me pulën në mënyrë që lakra të thithë lëngun.

E thjeshtë dhe e shijshme, ju mund ta shërbeni këtë çift pule dhe lakër mbi oriz ose petë ose ta bëni një vakt me pak karbohidrate me oriz lulelakër të zier në avull.

RReceta: Vezë të pjekura marokene me gjeldeti dhe zarzavate të ziera

Vezët shpesh mendohen si ushqim për mëngjes, por ato janë gjithashtu një opsion i lehtë dhe i lirë për darkë. Kjo pjatë unike mund të përmirësojë rutinën tuaj të të ngrënit dhe të japë një grusht të madh proteinash në të njëjtën kohë.

Tradicionalisht e bërë me mish qengji të bluar, ne e zëvendësojmë gjelin e bluar me një version më të shëndetshëm (dhe më të përballueshëm) që ende mbështetet në shijet marokene për frymëzim.

Nëse nuk keni lakër jeshile, mund të përdorni çdo jeshile me gjethe të errët: kollade, chard ose spinaq janë zgjedhje të mira. Për të përdorur spinaqin e ngrirë, shkrini dhe kullojeni mirë përpara se ta shtoni. Pak lëng shtesë është i mirë, por shumë do ta bëjë vezën të hollohet me ujë.

recetë: Chana Saag mbi Rajs

Chana saag është një përzierje e qiqrave (qubrave) dhe spinaqit (zarzavate) të gatuara në një salcë kerri. Kjo recetë kombinon domate të grimcuara dhe qumësht kokosi për një salcë të pasur kremoze që balancon erëzat e forta.

Nëse ushqimet pikante nuk janë gjëja juaj, anashkaloni specin kajen dhe zgjidhni pluhurin e butë të kerit.

Përdorimi i erëzave të thata është një mënyrë e shkëlqyer për t’i shtuar shumë shije një pjate. Blerja e erëzave të thata mund të jetë e shtrenjtë, por ka mënyra për të kursyer. Kërkoni një dyqan që ka erëza me shumicë që të mund të blini atë që ju nevojitet.

Kontrolloni nëse ka një dyqan ushqimor etnik ose ndërkombëtar në zonën tuaj – këto dyqane shpesh kanë erëza të freskëta me çmime të përballueshme dhe një gamë të gjerë madhësish paketimi.

Planifikimi i vakteve nuk ka nevojë të jetë stresues, i ngurtë ose të kërkojë që të kaloni gjithë ditën në kuzhinë të dielave. Pas disa ideve të thjeshta për darkë, plus disa mëngjese dhe dreka për javën, mund të bëni lehtësisht një listë blerjesh dhe t’i përmbaheni planit tuaj të gatimit.

Nëse dëshironi më shumë ndihmë për të hartuar një plan vakt, merrni parasysh regjistrimin për një shërbim të planifikimit të vakteve si p.sh Platejoy.

Leave a Comment

Your email address will not be published.