Pjatat më të mira për të provuar në Bangkok këtë javë: Terroir, Jardin Du Beouf dhe më shumë – Prestige Online

Pothuajse gjithmonë ka diçka të re për të bërë në skenën e larmishme të ngrënies në Bangkok dhe dy të sapoardhur në listën e përmbledhur të restoranteve të rekomanduara të kësaj jave e ilustrojnë në mënyrë të përsosur këtë pikë. Sigurisht, të preferuarat e vjetra si La Dotta – një nga shtëpitë kryesore të makaronave në Bangkok – ia vlen gjithmonë të kthehen.

(Imazhi i Heroit: Kuzhina Progresive Kaiseki e shtruar bukur në Terroir)

Mishi Thai shkon mirë në Jardin Du Beouf, Steakhouse më i fundit i nivelit të lartë në Bangkok

Edhe pse ai nuk e përdor skarën me dru dhe qymyr në kuzhinë, shefi i kuzhinës Dipankar Khosla, me famë në Haoma, është një nga figurat kryesore pas Jardin du Beouf, një biftekë të re simpatike që ndodhet në katin përdhesë të Hotel Somerset në Rama 9. . Ashtu si me Haoma, këtu ka një theks te qëndrueshmëria, kështu që praktikisht i gjithë viçi i përdorur është me burim brenda Tajlandës, ndërsa prodhimet e detit kapen në mënyrë etike dhe zarzavatet janë nga fermat e vogla organike. Faqja një e menusë a la carte liston pjata të ndryshme të vogla – goca deti, havjar, sallata, pala dhe hamburgera dekadentë – ndërsa faqja dy i kushtohet copave klasike të viçit – të ushqyer me bar, Wagyu dhe Angus – si dhe mish qengji. , mish derri dhe rosë. Për një përmbledhje të asaj që është në gjendje shefi i kuzhinës Don Sujit, provoni menunë e tyre të shijimit me gjashtë pjata. gjërat fillojnë me djathë të vjetër të spërkatur me proshutë spumë (duke përdorur majat e djathit të mbetur, pjesë e filozofisë pa mbetje ushqimore) dhe vazhdoni me biftekun e mrekullueshëm Tartare me bazë patate Mille-Feuil, Pure patate me Gjalpë Kaper Preshi të djegur me qymyr dhe Lajthi me faqe të buta viçi, dhe një “të veçantë” Ëmbëlsirë JDB Ferrero Rocher, e kompletuar me mousse lajthie, hikërror dhe çokollatë.

Për më shumë informacion dhe rezervime, vizitoni Jardin du Boif,

zbuloni kaiseki progresivdhe çiftimi jokonvencional i verërave, Terroir. Në

E përshkruar si një “kaiseki progresiv”, kuzhina në Terroir – e cila hapi dyert e saj në prill – përmban shumë pjata më të vogla që përfshijnë një shumëllojshmëri teknikash gatimi; Nga skuqja dhe pjekja e deri te prezantimet në stil sashimi. Është interesante se përbërësit përbëhen nga mbi 70 për qind perime dhe fruta, me burime vendase dhe ndërkombëtare, dhe qëllimi i përgjithshëm është që secili prej këtyre përbërësve ultra-sezonal të shkëlqejë në mënyrën e vet; Nga ana tjetër, duke reflektuar “terrorin” unik të origjinës së tyre. Dekori është elegant dhe minimal, ndërsa ndenjëset janë të stilit të kundërt, me vend për vetëm 12 persona. Sa i përket turneut të detajuar të menusë së shefit të kuzhinës, ai përbëhet nga 20 kurse të ndryshme dhe mund të duhen rreth tre orë për t’u përfunduar (pra koha në përputhje me rrethanat). Ndërkohë, kuzhinat janë gjithmonë në zhvillim dhe mund të jenë po aq të larmishme sa domatet japoneze, nga fermat Bijin në Chiang Rai, te shpargujt e bardhë dhe të bardhë. Rastësisht, restoranti ndodhet në kompleksin Ackman në rrugën Ekkamai direkt mbi Terrier Expression Wine Bar, kështu që natyrshëm bashkojeni verën me shtatë gota që shkon me darkën—jokonvencionale, por e gjitha e kuruar me kujdes nga sommelierja e shtëpisë Made – Comes Highly Rekomanduar.

Për më shumë informacion dhe rezervime, vizitoni Terroir Restaurant.

Provoni të shijoni artikuj të rinj të menusë në dy vendndodhjet e La Dotta në Bangkok

Shefi-partneri italian Francesco Diana, i kthyer nga udhëtimi i tij i fundit në vend, është shumë më aktiv dhe krenar që prezanton shtatë pjata të reja makaronash në menunë la carte në të dy degët Thong Lor dhe Silom të La Dotta. Së pari, Frymëzuar nga shijet e përzemërta të Italisë së Veriut, kuzhinieri Francesco prezanton derr i egër marramendës (THB 390++), Makarona të freskëta të mbështjellë me dorë pa vezë me derr të egër Ragu të stilit toskan. Ndërkohë, një udhëtim në Italinë jugore sheh shefat e kuzhinës duke rikrijuar kuzhinën tradicionale siciliane Rigatoni alla Norma (THB 290++), makarona me patëllxhan, domate dhe rikotë qengji, dhe Bucatini c’Anciova e Muddica (THB 290++), një param’Kusina Povara‘ (Gatimi i të varfërit) Një pjatë e bërë nga açuge dhe bukë e grirë hudhër. Më në fund, adhuruesit e ushqimeve të detit nuk do të duan ta humbasin këtë kavateli (THB 690++), mini guaska makaronash me mish të freskët gaforre, kunguj gjalpë dhe kopër të egër nga rajoni i Pulias. Sigurisht, fansat e La Dotta-s mund të jenë të sigurt se të gjitha pjatat e tyre të preferuara janë ende në meny, përfshirë stilin e tyre origjinal romak. karbonara Makarona, tagliatelle Wagyu Mish Bolognese, dhe torteloni Katër djathë me Parmigiano Reggiano Fondue.

Për më shumë informacion dhe rezervime, vizitoni La Dotta. shkoni në,

Leave a Comment

Your email address will not be published.