Pjata më e pëlqyer në botë: Ka një makarona për t’i kënaqur të gjithë

Nick Risidi i Emici Ristorante në Parade Lindore, Keighley, rishikon rrënjët e tij italiane për një shije tjetër të Mesdheut

Origjina e kuzhinës italiane është interesante.

Recetat që i njohim dhe i duam sot i përkasin kohërave romake. Perandoria Romake ishte e gjerë, duke përfshirë Mesdheun, Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut. Ndërsa Perandoria Romake pushtoi rajone të ndryshme, ata zgjodhën përbërës të ndryshëm për t’i përdorur në gatimin e tyre, të cilët i kanë dhënë formë pjatave me kalimin e viteve.

Ka përbërës kryesorë që janë përdorur që në fillim dhe përdoren edhe sot, si vera, vaji i ullirit, buka, perimet, bishtajoret dhe djathrat. Makaronat, sigurisht, një nga përbërësit kryesorë që ne përdorim ende sot, është gjurmuar në kohën kur etruskët pushtuan Romën në 800 pes. Historianët e ushqimit kanë identifikuar një mural të gjetur në një varr etrusk, i cili përshkruan prodhimin e makaronave. Ajo përshkruan kuzhinierë që përziejnë miellin me ujë, duke përdorur mjete të tilla si kunjat e rrotullimit dhe makinat prerëse për ta përgatitur atë. Një tjetër ndikim i hershëm mbi makaronat thuhet se ka ardhur nga grekët, të cilët prezantuan macarios, një formë e hershme e makaronave të vogla, që besohet të jetë paraardhësi i makaronave.

Në mesjetë, pas rënies së Perandorisë Romake, rajoni u pushtua nga një sërë grupesh të ndryshme, të cilët të gjithë sollën pjatat dhe shijet e tyre në vend. Fetë gjithashtu filluan të formësojnë dietat e grupeve të ndryshme, veçanërisht rreth një dite të caktuar, siç është një festë fetare.

Rilindja ndryshoi shumë kuzhinën në Itali, me shumë ndikim që vinte nga vendet fqinje evropiane. Ushqimi nuk u bë diçka thjesht për t’u konsumuar apo tregtuar, ai ishte një burim kënaqësie dhe një mënyrë për t’u shoqëruar, dhe të pasurit filluan të punonin në kuzhinat e tyre me kuzhinierë profesionistë. Ishte gjatë kësaj kohe që spanjollët, të cilët sundonin Napolin, futën domaten në kuzhinën italiane – diçka që tani është një element kryesor në gatimin italian. Ushqime të tjera që ofrohen në këtë kohë përfshijnë perimet si amla, fasulet, misrin dhe specat, si dhe artikuj të tillë si çokollata, e cila është gjithashtu shumë e zakonshme në ëmbëlsirat italiane.

Këto ditë, arsyeja pse kuzhina italiane ende ndryshon nga rajoni në rajon është për shkak të mënyrës se si historia ka formësuar vendin. Kur Italia u bashkua në mesin e shekullit të 19-të, shijet e veçanta të rajoneve të ndryshme gjeografike të gadishullit krijuan kuzhinën italiane siç e njohim ne. Dhe që atëherë, kjo ide e mrekullueshme dhe e larmishme e kuzhinës italiane është eksportuar në vende të tjera, duke bërë atë që hahet atje. Për shembull, ka rajone me ndikim të fortë italian në Shtetet e Bashkuara.

Pa dyshim, pa marrë parasysh se nga vijnë përbërësit e ndryshëm, makaronat janë një pjatë shumë e dashur në Itali dhe në mbarë botën. Italianët e bëjnë mirë, me aq shumë larmi saqë ka pothuajse gjithmonë një pjatë makaronash për t’i kënaqur të gjithë.

Këtë javë ndaj me ju recetën e një pjate kremoze me makarona me perime të përgatitura me perime pranverore dhe fetuccine. E shpejtë, e lehtë dhe e shijshme. E përkryer për një mbrëmje pranverore.

Metoda

Fettuccini me pulë kremoze

shërben 4

Komponenti:

300 gram fetuccine

200 gram pulë të grirë

150 gram bizele të ngrira

2 presh të mëdhenj të prerë dhe të prerë

150 gr krem ​​me gjysmë yndyre

Vaj ulliri

Parmigiano Reggiano, i grirë

Metoda:

1. Ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh derisa të jetë i këndshëm dhe i nxehtë. Hidhni 200 gram gjoks pule në tigan dhe ziejini pulën derisa të marrë ngjyrë kafe.

2. Mbushni një tigan të madh me ujë dhe shtoni pak kripë para se ta vendosni tiganin në flakë të lartë dhe lëreni ujin të vlojë, fetuccina është gati për t’u gatuar.

3. Shtoni fetuccinën tuaj në tiganin me ujë. Koha e gatimit për makaronat tuaja do të ndryshojë në varësi të udhëzimeve në pako.

4. Pritini hollë faqet përpara se t’i prisni ato. Shtoni preshin në tiganin me pulën dhe gatuajeni derisa mishi i pulës të jetë gatuar plotësisht dhe preshi të zbutet.

5. Shtoni creme fraiche dhe përziejini mirë në mënyrë që të mbulojë mirë dhe në mënyrë të barabartë pulën dhe preshin. Lëreni të ziejë derisa gjithçka të jetë gatuar mirë.

6. Kur makaronat tuaja të marrin 2 minuta, atëherë shtoni bizele të ngrira në ujë. Gatuani makaronat tuaja sipas kohës së sugjeruar të gatimit në pako – koha totale e gatimit do të ndryshojë në varësi të llojit të makaronave që përdorni. Gatuani për më gjatë nëse ju pëlqejnë makaronat tuaja më të buta, ose pak më pak kohë nëse ju pëlqejnë makaronat tuaja al dente.

7. Pasi makaronat dhe bizelet tuaja të jenë zier, kullojini mirë para se t’i shtoni në tigan, së bashku me pulën, preshin dhe kremin. Hidhni makaronat mirë që të shpërndahen në mënyrë të barabartë pula dhe perimet.

8. Ndani makaronat në katër gota të ngrohura më parë. Nëse dëshironi, mund të grini pak djathë të freskët Parmigiano Reggiano dhe ta spërkatni sipër për të përfunduar pjatën bukur.

Leave a Comment

Your email address will not be published.