Picky All’Aglione – Një kuzhinier amerikan në Toskanë – Larchmont Buzz

Pies all’aglione, një specialitet toskan i bërë nga aglione, një llambë e madhe hudhre, u frymëzua nga një udhëtim i fundit në Itali. (fotot nga Deborah Brooks)

Buongiorno! Sapo jam kthyer nga një turne vorbull në Itali. Tornado është fjala operative. Epo, bëje atë tornado. Një fluturim me vonesë, një lidhje e humbur, ri-prenotim, mbërritje me vonesë, bagazh i vonuar… Po, Udhëtimi 2022 është çdo mjerim për të cilin keni dëgjuar dhe lexuar.

Si bëhet limonada nga ato limona?

keni një llogari!

Dhe kur në Romë, Umbria dhe Toskanë, dikush ha makarona!

Për habinë time të këndshme kishte shumë opsione vegjetariane në dispozicion gjatë vizitës sime. Disa pjata që ishin “vegane” si spageti carbonara dhe rigatoni ol’ amatriciana që kisha në Romë (të shkëlqyera!) dhe disa që nga natyra ishin vegjetariane.

Pici All’Aglione, baza e pjatës së makaronave që po ndaj sot, është me natyrë vegjetariane dhe një specialitet toskan. Më ndodhi me recetën ndërsa vizitoja një dyqan tartufi në qytetin kodrinor të Montelpuciano. Vura re një tabelë në një shportë që dukej si skaje të mëdha hudhre me të shkruar L’aglione, që shpejt mësova se do të thoshte hudhër e madhe në italisht. Unë pyeta për këto ekzemplarë të jashtëzakonshëm dhe shitësi më informoi për këtë perime vendase allium, e cila daton që nga koha etruske. Më pas ajo ndau recetën, e cila quhet pisi all’aglione, që fjalë për fjalë do të thotë bluar, një lloj makarona me thelpinj të mëdhenj hudhre.

L’aglione, llamba e madhe e hudhrës, është një perime lokale aliumi që daton që nga koha etruske.

Tani, mbani në mend se receta ndahej nga goja, ashtu si në kohët e vjetra kur recetat shpërndaheshin pa fjalë të shkruara. Për fat të mirë, shitësi kishte aftësi të shkëlqyera në anglisht dhe u sigurova që të kërkoja udhëzime të hollësishme gatimi. Bleva një nga skajet më të vogla të hudhrës, sepse disa ishin të mëdha sa një portokall! Më pas mbeta të ushqej dhe gatuaj nga kujtesa për pjesën tjetër të përbërësve.

Shkova për të blerë domate në një treg fermeri lokal në qytetin tjetër të Pienzas, ku e kuptova qartë kur shitësi tregoi një kuti me domate dhe pyeti ashpër “Salsa?” Dhe një kosh me domate “Ensalata?” Italianët i marrin seriozisht domatet e tyre, prandaj mos i vendosni domatet tuaja të prera në kubikë në sallatën tuaj ose domatet e sallatës në salcën tuaj! Bleva një qese të madhe me domate “salsa”, të cilat do t’i konsideronim domate kumbulla. Pasi shijova këto bukuri e kuptova! Nuk ka domate si domatja “salsa” e rritur në Itali. Duhet të konsiderohet një formë arti.

Nuk ka domate si domatja “salsa” e rritur në Itali. Duhet të konsiderohet një formë arti.

U ktheva në vilën që po gatuanim për ta ndarë me miqtë. Si kënaqësi ishte një kuzhinë e mrekullueshme në të cilën gatuhej. Të pajisura plotësisht, duke përfshirë stilin dhe makaronat amerikane të rikrijuara së fundmi, prandaj zgjodha të përdor penen kundrejt pitit, makaronat që lidhen me këtë pjatë. Kishim disa thasë me pena në shtëpi. Plus, ofruesi im i dashur i recetave tha se çdo makarona ishte e mirë. Më besoni, ju dëshironi OK në Itali, sepse çdo rajon është mjaft serioz dhe i veçantë për specialitetet e tyre ushqimore.

Atë natë, në tarracën tonë, me pamje nga kodrat e lagura nga dielli të Toskanës, shijuam këtë delikatesë lokale me disa shishe të verës lokale Nobel di Montepulciano. Oh, vera në Toskanë. Por pjesa më e mirë? Të gjithë ranë dakord që Picky All’Aglione ishte pjata e tij e preferuar me makarona gjatë udhëtimit dhe… A duhet të gatuaj sërish nesër? Hej lajka do t’ju gjejë kudo, duke përfshirë edhe një vakt tjetër të gatuar në shtëpi të përgatitur nga një kampist në një vend të njohur për gatimin e tij të jashtëzakonshëm.

Ju lutemi vini re se hudhra elefant është kushëriri më i afërt i L’Aglione të Toscana në këtë vend, kështu që kërkoni atë për këtë pjatë. Domatet e pjekura me kumbulla janë më të mirat, por mund të përdorni edhe domate qershi. Zgjidhni atë që është më e ëmbël dhe lëng. Përdorni çfarëdo makarona që keni në dorë. Picky është i ngjashëm me spagetit. Dhe gatuajini makaronat tuaja vërtet al dente! Më parë mendoja se gatuaja në këtë mënyrë derisa hëngra makarona në Itali. Është shumë e përtypur për t’u ngrënë dhe ka shije të tillë me këtë chutney të shijshme.

Domate “Ensalta”. Italianët i marrin seriozisht domatet e tyre, prandaj mos i vendosni domatet tuaja të prera në kubikë në sallatën tuaj ose domatet e sallatës në salcën tuaj!

picky ol’ aglione

vaj ulliri ekstra i virgjër italian i mirë
4 thelpinj të mëdhenj hudhër elefanti, të prera
1 filxhan verë e bardhë e thatë italiane
2 kilogramë domate të pjekura kumbulle, të prera në copa
kripë për shije
majë e madhe me thekon piper të kuq të bluar ose për shije
Borziloku i freskët i grirë, sipas dëshirës, ​​siç e kam shtuar në recetë
1 pako pena të mira italiane ose makarona të tjera. 16-17,6 oz, në varësi të markës

Ngrohni 3 lugë gjelle EVOO në një furrë holandeze aq të madhe sa të mbajë makaronat.

Shtoni hudhrën dhe gatuajeni në zjarr të ulët, duke pasur kujdes të veçantë që të mos skuqet ose digjet. Lëreni hudhrën të zbutet në tigan për disa minuta.

Shtoni verën e bardhë dhe lëreni të ziejë. Gatuani, të mbuluar me hudhër dhe verë, në një zjarr të ulët për rreth 10 minuta. Grini hudhrën e zbutur me një pure patatesh.

Shtoni domatet e grira dhe lëreni sërish të ziejë. Shtoni kripë dhe djegës të kuq të bluar sipas shijes. nxis.

Mbulojeni dhe ziejini në flakë mesatare për rreth 25 minuta, duke i përzier herë pas here.

Ndërkohë gatuajini makaronat al dente në kohë që të përputhen me salcën që përgatitet. Rezervoni filxhanin me ujë të makaronave dhe më pas kullojini makaronat.

Shtoni ujin e makaronave dhe makaronat në salcë. nxis.

Shtoni disa rrotullime të këndshme EVOO dhe pak borzilok të freskët të copëtuar, nëse përdorni, dhe ngroheni. Shijoni dhe rregulloni për erëza. shërbejeni menjëherë.

Print Friendly, PDF dhe Email

Leave a Comment

Your email address will not be published.