Phyllis Cabe Blevins sheh bekime në biskota në Barn Big Biscuit në Rossville, Georgia

Phyllis Cabe Blevins, i njohur si The Biscuit Lady, u rrit matanë rrugës nga ku ajo tani komandon kuzhinën në Barn Big Biscuit në Rossville. Pasi u diplomua nga shkolla e mesme Lakeview, ajo kujton se shkonte në dyqan ushqimore çdo të premte mbrëma dhe, si një vajzë e re, nuk arrinte lartësinë e mjaftueshme për të prekur majat e banakëve të produkteve, duke përfshirë kuzhinat e mëdha të lodrave. Kishte gjithashtu kuti.

“Unë e kam dashur gatimin që e vogël dhe gjithmonë kam dashur të marr një nga ato kuzhinat e lodrave për Krishtlindje, por nuk e kam bërë kurrë”, kujton ajo. “Por atëherë, si i rritur, e di se Zoti më bekoi me dëshirën e zemrës sime – një restorant!”.

Blevins hapi Barn e tij Big Biscuit në 2007 dhe u bë shpejt vendi i preferuar për dreka të stilit të vendit dhe ëmbëlsira të shijshme, së bashku me biskota bodius dhe ushqime të tjera mëngjesi në Rossville dhe më gjerë.

Këtu, ajo shpjegon se çfarë e frymëzoi nga gatimi në panairet e vendit deri në hapjen e restorantit të saj.

(Lexo më shumë: 6 recetat më të mira të biskotave Bliss)

P: A vini nga një familje kuzhinierësh?

a: Nëna ime ishte një kuzhiniere e mrekullueshme. Ajo bënte biskota çdo mëngjes ndërsa unë rritesha, dhe ne gjithmonë kishim ushqime të gatuara në shtëpi.

Pyetje: Cila ishte pjata juaj e preferuar nga nëna juaj?

a: Copat e saj të derrit me krem ​​me lëng mishi pule.

Pyetje: Cili është një nga kujtimet tuaja më të bukura të gatimit?

a: Të ndihmoj nënën time të bëjë fudge dhe hyjninë e bërë vetë gjatë Krishtlindjeve, dhe shumë kënaqësi të tjera, si mish pule dhe dumplings.

Pyetje: Në çfarë momenti keni kaluar nga gatimi në shtëpi në gatimin profesional?

a: Përpara se burri im, Toni (Cab) të vdiste, ne bënim shitje ushqimesh në panaire artizanale dhe festivale të tjera. Ishte si të ishe cigan çdo vjeshtë me sipërmarrjet tona ushqimore. Gjithmonë kam menduar se nëse do të vendosesha në një hapësirë ​​të vogël, në të vërtetë do të funksiononte. Kështu që vendosa zemrën dhe shpirtin tim në Hambarin e Madh të Biskotave.

(Lexo më shumë: Taksi i bën ëndrrat e mëdha në Hambarin e Biskotave)

Pyetje: Pra, keni vepruar ashtu siç keni menduar?

a: Kini kujdes për atë që luteni, sepse kur e merrni atë, duhet ta menaxhoni dhe kujdeseni për të. Sigurisht, gjithçka në jetë është e tillë – çfarëdo që ia vlen të kesh.

Pyetje: Çfarë i bën biskotat tuaja të ndryshme nga vendet e tjera të njohura për biskotat e tyre, për shembull, Hardee’s?

a: Biskotat që bëjmë nuk janë biskota të nënës sime. Ndërsa pikturonim dhe rinovonim këtë ndërtesë, unë eksperimentova me receta dhe bëja lloje të ndryshme biskotash çdo të shtunë. Pastaj do t’i testoja te shitësit dhe kontraktorët duke pyetur: “A është kjo një biskotë?” Dhe ata gjithmonë thoshin po, por kur receta ishte e drejtë, unë e dija. Biskotat e mia janë bërë nga e para. Ata janë të mëdhenj, të fryrë dhe thjesht më të mirë. Pyet klientët e mi!

(Lexo më shumë: Bërja e biskotave dhe ndjesia e dashurisë përsëri)

Foto Galeria

Barn i madh i biskotave në Rossville, Georgia

Pyetje: A keni Filozofinë e Biskotave?

a: Unë gjithmonë them, nëse hani biskota me luleshtrydhe për mëngjes, atëherë të gjitha problemet tuaja largohen. Të paktën për pak kohë.

Pyetje: Shumë restorante të vogla në pronësi lokale nuk i mbijetuan COVID-19. Si ia dolët, veçanërisht kur ju dhe bashkëshorti juaj i ri, Buddy Blevins, e patët shtëpinë tuaj të shkatërruar nga tornado e prillit 2020, pikërisht kur po përhapej pandemia?

a: E mblodha ekipin tim dhe u thashë se kam vendosur që do të vazhdojmë dhe do të vazhdojmë të punojmë. Dhe Perëndia na shëroi të gjithëve përmes tij.

Pyetje: Cila është një pajisje në kuzhinën tuaj pa të cilën nuk mund të punoni?

a: Duart e mia dhe një qese me miell. Ndërsa mësoj në klasat e mia, të mësosh të “ndiesh” brumin është një dhuratë që duhet ta praktikosh për ta përsosur. Nuk është vetëm ajo që vendosni në tas ajo që ka rëndësi. Kështu e trajtoni brumin.

Pyetje: Cili është restoranti juaj i preferuar në zonën e Chattanooga përveç restorantit tuaj?

a: Më pëlqen të ha në Soddy-Daisy at Home Folks. Dhe kam bërë shumë kilometra për një hot-dog të mirë.

Pyetje: Cila është një gjë që njerëzit mund të mos e dinë për ju?

a: Burri im (Toni) dhe unë kërcuam në Country Connection, një ekip bllokues, që përfaqësonte shtetin e Xhorxhias për 16 vjet. Ishte kënaqësi e madhe!

Ja një nga ushqimet e preferuara të Blevins për t’u përgatitur me nxitim. Është e bukur dhe e lehtë, thotë ajo. Më e mira akoma, përdorni pulën tuaj të mbetur ose merrni pulë rotisserie.

Supë me pulë dhe oriz

3 lugë gjalpë

3 lugë gjelle miell

1 1/2 lugë çaji kripë

1 1/2 lugë çaji piper i zi

1/4 lugë hudhër pluhur

2 pako Salcë për sallatë italiane të stinëve të mira

80 oz supë pule

6 gota oriz të gatuar

6 gota pulë rotisserie të grirë ose të grirë

3 gota gjysmë e gjysmë

3 lugë gjelle lëng limoni

Bëni një roux me gjalpë dhe miell në furrën holandeze. Shtoni erëza, përzierjen e salcës italiane, lëngun e mishit, orizin, pulën dhe gjysmë e gjysmë. Ziejini për 20 minuta, më pas shtoni lëngun e limonit. Shërbejeni me bukë krokante.

Kontaktoni Anne Braly në [email protected] ose annebraly.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published.