Petët janë një botë. Mike dhe Stephanie Lay ju ftojnë ta bëni atë tuajën

Në That Noodle Life, ekipi fotograf-shkrimtar burrë e grua ndajnë stilet e tyre të preferuara për të pirë abuzim

materiali i artikullit

Libri ynë i kuzhinës i javës është That Noodle Life nga Mike Lay dhe Stephanie Lay. Për të provuar një recetë nga libri, shihni: Soba vërtet e bukur me kastravec dhe avokado; Petë Shangai me bark derri dhe lakër jeshile; dhe Sallatë me petë me biftek dhe domate.

Reklama 2

materiali i artikullit

E lagur dhe e kënaqshme, petët kalojnë gamën e një vakti të vetëm. Ato mund të vizatohen me dorë ose të priten me thikë, të shkurtra ose të gjata, me thekë ose të sheshta, të holla ose të gjera, të mbushura ose të zbrazëta, të thara ose të freskëta. Qoftë një tas me mish lope argëtuese, pappardelle bolognese apo mac & cheese, petët ofrojnë rehati dhe ushqim.

Siç tregojnë Mike Lay dhe Stephanie Lay në librin e tyre të dytë të lezetshëm të gatimit, ajo jetë petë (Workman Publishing, 2022), Ata janë një botë që pret për t’u shijuar.

Ekipi Burrë-Gruaja Fotograf-Shkrimtar — dhe Producentët sevur fitues i çmimit Unë jam një blog ushqimor – Ai është bërë një i vetëshpallur “i ngulur me petë” që kur filloi të shkruante librin në vitin 2015.

Pas shtatë vitesh, gjatë të cilave ai zhvilloi mjaft receta për të mbushur shumë topa, vlerësimi i tij për petët vetëm sa është thelluar.

Reklama 3

materiali i artikullit

“Ne i duam petët”, thotë Stephanie. “Petët kanë qenë gjithmonë një nga ushqimet tona të preferuara. Nuk mund të mendoj për askënd që nuk i pëlqen petët. Dhe ne i duam petët aq shumë saqë kur jemi në udhëtim, jemi të sigurt që rregullisht jemi në kërkim të petëve.

Para pandemisë, Mike dhe Stephanie ndanë kohën e tyre midis Vankuverit, BC, Palm Springs, Kaliforni dhe Tokios, Japoni.

Ai e ka kaluar dekadën e fundit duke udhëtuar nëpër botë. “Përfitimet e të punuarit për veten” përfshijnë të bësh pelegrinazhe në vendet me petë si Kagawa, Shikoku (“Prefektura e Udonit” në Japoni), ku festonin me sanuki udon “të furnizuar”; dhe qyteti italian i Bolonjës ku ai përjetoi Ragu alla Bolognese në habitatin e tij natyror.

Ai mori frymëzim nga traditat e kuzhinës të vendeve duke përfshirë Kinën, Indonezinë, Italinë, Japoninë, Malajzinë, Singapori dhe Vietnami. ajo jetë petë Por nuk udhëhiqeshin nga gjeografia.

Reklama 4

materiali i artikullit

“Këto janë me të vërtetë vetëm petët tona të preferuara,” thotë Mike. “Pra, ato përfaqësojnë gjërat që duam.”

ajo jetë petë
Ekipi i fotografëve dhe shkrimtarëve Mike Lay dhe Stephanie Lay janë krijuesit e blogut të vlerësuar me çmime I’m A Food dhe autorët e That Noodle Life. Foto nga Workman Publishing Company

kuzhinë në ajo jetë petë Për t’iu përshtatur një sërë nivelesh aftësish dhe angazhimi kohor. Receta për petët e Shangait me bark derri dhe lakër jeshile, për shembull, zgjat vetëm 20 minuta ose më pak. Nga ana tjetër, petët biang biang të tërhequra me dorë, përfitojnë nga planifikimi përpara: Pushimi gjatë natës ndihmon në zhvillimin e glutenit, i cili i bën petët të përtypen.

Teknikat dhe këshillat përfshijnë abetare se si të përgatisni makarona shtëpi me një foto dhe të porosisni ramen në Japoni, një përmbledhje të petëve të tij të preferuara të çastit – “një nga shpikjet më të mëdha të të gjitha kohërave” – ​​dhe një lasagna në stilin e “Bracket Competition”. ushqim52i turneut të “Piglet Cookbook Tournament” tashmë të zhdukur (ose, nëse preferoni, Bracket Playoff NBA).

Reklama 5

materiali i artikullit

Receta për komponentë si vaji djegës, char siu (i njohur ndryshe si mish derri kinez i pjekur në skarë) dhe salcë xo me lexues me mënyra për t’i bërë petët e tyre edhe më të mira.

Kalimi i një të tretës së vitit në Japoni ndikon shumë në pikëpamjen e tij për petët, thotë Mike. “Fakti që ne jetonim në një vend ku petët ishin pjesë e historisë së kuzhinës kishte shumë rëndësi për ne. Ju mund të shihni pjesën e poshtme dhe të sipërme.”

Për disa ditë, ai hëngri ramen të menjëhershëm në shtëpi (hulumtimi i tregut në kërkim të markave më të mira është një “hobi i përjetshëm”); Në të tjerat, darka ishte një soba prej 100 dollarësh – “dhe ia vlen”.

Stephanie pajtohet: “Na bëri përshtypje në kuptimin që ata fokusohen shumë thellë në një temë dhe përpiqen ta përsosin atë. Pra, për ne, ky ishte koncepti i librit gjithashtu. Ne u fokusuam te petët dhe duam të mos kemi petë perfekte, por për t’iu afruar sa më shumë”, qesh ajo.

Reklama 6

materiali i artikullit

Libri fillon me “A Haiku Guide to Noodles”, një mënyrë e çuditshme për të theksuar specialitetet dhe për të ofruar zëvendësime. Por, si me konkurrencën e tyre të kllapave të lazanjave, terminologjia e haikut paraprin ajo jetë petë,

“Ne gjetëm një qëllim për këtë. Por e vërteta është se ne kemi shkruar vetëm haiku më parë,” thotë Majk.

Stephanie qesh: “Ishte thjesht një gjë e çuditshme që ne bëjmë ndonjëherë.”

Interesi për ramen e bëri atë të fillonte të bënte petë nga e para (petët biang biang dhe makaronat e gjata, të tilla si tagliatelle dhe pappardelle, janë gjithashtu të preferuarat). Edhe pse ato nuk përfshijnë një recetë për petë ramen në libër – bërja e tyre nga e para është “e lodhshme”, thotë Stephanie, “por super shpërblyese kur e bën mirë” – ato përmbajnë përbërës të tjerë. (p.sh., chashu/i zier barku i derrit, vezët ramen), ide për të bërë një shumëllojshmëri supë me ramen dhe petë të menjëhershme.

Reklama 7

materiali i artikullit

Një tas me miso ramen pule “super kremoze”, sugo të zier ngadalë me tagliatele ose një laksa të shpejtë “rastësisht vegjetariane” gjatë natës së javës, gatimi i petëve është tashmë natyra e dytë, thotë Stephanie.

Majk thotë: “Për një darkë nuk do të mendonim dy herë për të hedhur vetëm një petë së bashku dhe kjo është e gjithë darka.”

Për sa i përket argëtimit, ata i kushtojnë një kapitull petëve për raste të veçanta “që ia vlen përpjekja shtesë”, si mapo tofu chitrara pikante Sichuan dhe porchetta vërtet krokante me ziti. Një tjetër përfshin pjata të lira, me format të madh, pjata me petë si banh cha dhe bucatini con le sarde.

Reklama 8

materiali i artikullit

“Petët duhet të jenë të përshtatshme në çdo kohë”, thotë Majk.

Stephanie pajtohet, duke shtuar se në restorantet italiane, ata shpesh porosisin gjashtë pjata të ndryshme primi (makarona) në vend që të shkojnë në vendin e dytë (mish ose peshk), sepse u duken shumë më interesante.

“Kur e bëjmë këtë, kamerierët gjithmonë thonë: “Oh, uau. Ne e duam stilin tuaj”. Dhe pastaj ne jemi si, ‘Po, sepse petë janë aty ku është.’ Ne duam shumë që njerëzit t’i vlerësojnë petët. Pse të mos bëni një darkë për miqtë tuaj me gjashtë lloje të ndryshme makaronash? Unë personalisht do të doja të isha e ftuar në këtë,” thotë ajo duke qeshur.

Autorët thonë se shijimi i një vakti të vetëm ishte një ushtrim argëtues krijues. Dhe tani që zhytja e tyre e thellë është në raftet e librarive, petë ende godasin tavolinat e Vankuverit tri herë në javë.

Ai shpreson se lexuesit do të frymëzohen nga universi i shijeve të petëve dhe mund t’i bëjnë ato një pjesë të madhe të menusë së tij.

“Unë nuk mendoj se një person mesatar hedh një natë me petë dy herë në javë, por shpresoj që ta bëjnë pasi të lexojnë këtë libër,” thotë Majk.

“Ka natë taco atje,” thotë Stephanie. “Duhet të jetë natë me petë.”

Reklamim

shënime

Postmedia është e përkushtuar të mbajë një forum të gjallë por qytetar për diskutim dhe inkurajon të gjithë lexuesit të ndajnë pikëpamjet e tyre mbi artikujt tanë. Mund të duhet deri në një orë në moderim përpara se komentet të shfaqen në sajt. Ne ju kërkojmë t’i mbani komentet tuaja relevante dhe të respektueshme. Ne kemi aktivizuar njoftimet me email – tani do të merrni një email nëse merrni një përgjigje për komentin tuaj, një temë komentesh që ndiqni ose nëse një përdorues ndjek komentet. Vizitoni “Udhëzimet tona të komunitetit” për më shumë informacion dhe detaje se si të rregulloni cilësimet tuaja të emailit.

Leave a Comment

Your email address will not be published.