Pesë receta me raven për ditë të gjata dhe të nxehta

Tortë me kuti akulli me Rhubarb Biscoff.Julie van Rosendaal / The Globe and Mail

Raven i shkëlqyeshëm rozë-kuqe është një nga gjërat më emocionuese që del nga toka e shkrirë çdo pranverë, byrekët dhe shkërmoqet për fshatarët urbanë që janë gati të fusin një thikë në xhepat e tyre të pasmë dhe në qoshet. Kurorat e rritura korrren. Mes koshave të riciklimit në oborr dhe rrugicave të pasme.

Edhe pse bën mirë në ëmbëlsira (së bashku me shpirtin e tij binjak sezonal, luleshtrydhet), ravenia ka më shumë potencial në gatimet e shijshme sesa ne shpesh i japim merita – kërcelli është pak më pak acid se lëngu i limonit ose uthulla. , por mund të japë një aromë të ngjashme te pjatat e shijshme. Nuanca e shkëlqyer rozë është një bonus – një mënyrë argëtuese për të festuar ardhjen e ditëve të gjata e të ngrohta të pranverës dhe verës.

chutney raven

Julie van Rosendaal / The Globe and Mail

Rhubarb bën një salcë të mrekullueshme të ëmbël, e cila ngrin mirë dhe ruhet për javë të tëra në frigorifer. Këtu është fotografuar me mish të pjekur, peshk dhe perime, djathëra ose pakora krokante. Mos u shqetësoni për matjet e sakta – synoni për një teksturë të butë dhe të lezetshme dhe rregulloni sheqerin, uthullën dhe erëzat sipas dëshirës tuaj.

Përbërësit (përbëjnë rreth 1 filxhan)

1 qepë e vogël ose një fetë qepë e kuqe, e grirë hollë

2-3 gota raven të copëtuar (të freskët ose të ngrirë)

1/4 filxhan rrush të thatë (opsionale)

2 lugë gjelle xhenxhefil të freskët të grirë

1/2 filxhan sheqer (i bardhë ose kafe)

1/4 filxhan musht molle ose uthull vere të kuqe

1 lugë fara mustardë të zezë

1 shkop kanelle

një majë me thekon djegës të kuq

majë kripë

Kombinoni gjithçka në një tenxhere të madhe, lëreni të ziejë, zvogëloni nxehtësinë dhe gatuajeni për 10 deri në 15 minuta, derisa raven të fillojë të shpërbëhet dhe përzierja të bëhet e mprehtë – shtoni një vizë nëse duket e thatë.

Hiqeni shkopin e kanellës dhe lugën në një kavanoz, ose enë tjetër, për ta ruajtur në frigorifer deri në një muaj, ose ngrijeni për më gjatë.

vinaigrette raven

Julie van Rosendaal / The Globe and Mail

Raven e butë e zier bën një vinegrette të mrekullueshme rozë, fibra shton trupin në salcë dhe ndihmon në emulsifikimin e saj. Mund të zieni një kërcell me pak ujë për këtë qëllim, ose ta zhytni në një tufë që e keni tashmë në frigorifer.

Përbërësit (përbëjnë rreth 3/4 filxhan)

1 kërcell i vogël raven ose rreth 1/4 filxhan raven të zier (i ëmbël ose jo)

2 lugë oriz, verë të bardhë ose uthull molle

1-2 lugë mjaltë

1-2 lugë çaji mustardë të grimcuar ose Dijon

1/2 filxhan canola ose vaj tjetër vegjetal të lehtë

Nëse po filloni me raven të papërpunuar ose të ngrirë, copëtojeni dhe vendoseni në një tenxhere të vogël, shtoni rreth 1/4 filxhan ujë dhe ziejini për rreth 10 minuta ose derisa të jetë shumë i butë; E grijmë dhe e lëmë mënjanë që të ftohet pak.

Rrihni ose përzieni raven, uthullën, mjaltin, mustardën dhe vajin në një blender të vogël ose me një blender zhytjeje të mbajtur me dorë derisa të jetë e qetë. Ruani në një kavanoz në frigorifer deri në një muaj.

raven aeoli

Julie van Rosendaal / The Globe and Mail

Aioli rozë e zbehtë është e shijshme me pulë ose peshk të pjekur, patate të skuqura krokante ose patate të pjekura dhe mund të përdoret për të përgatitur të gjitha llojet e pjatave të pranverës dhe verës – qofshin ato sallata me makarona të ftohta, patate dhe mallra të pjekura ose të pjekura. Bashkohet mirë me salmon të pjekur në skarë. Ju mund të zieni një kërcell të vetëm për këtë, ose të përdorni një tufë me lugë gjelle që e keni tashmë në frigorifer.

Përbërësit (përbëjnë rreth 1 filxhan)

1 kërcell i vogël raven ose 1/4 filxhan raven të zier (i ëmbël ose jo)

1 e verdhë veze ose 2-3 lugë gjelle lëng nga qiqrat e konservuara ose fasulet e bardha

1 lugë mustardë

Një majë kripë

3/4 filxhan canola ose vaj tjetër vegjetal të butë

Nëse po filloni me raven të papërpunuar ose të ngrirë, copëtojeni dhe vendoseni në një tenxhere të vogël, shtoni rreth 1/4 filxhan ujë dhe ziejini për rreth 10 minuta ose derisa të jetë shumë i butë; Lëreni mënjanë të ftohet pak.

Hidhni raven dhe lëngun e tij të gatimit (do t’ju duhet rreth 1/4 e filxhanit) së bashku me të verdhat e vezëve, mustardën dhe pak kripë në një filxhan matëse me anë të gjatë ose një tenxhere tjetër. Bëni 1 filxhan duke aplikuar vaj sipër.

Hidhni një blender zhytjeje të mbajtur me dorë në filxhanin matëse, deri në fund dhe ndizni. Mbajeni në vend për rreth 10 sekonda, më pas tërhiqeni ngadalë ndërsa përzierja trashet. Ruani në frigorifer deri në një javë.

Tortë me kuti akulli me Rhubarb Biscoff

Julie van Rosendaal / The Globe and Mail

Ju mund të jeni të njohur me regjistrin e ëmbëlsirave të shkollës së vjetër të bërë nga vafera çokollate të përhapura me krem ​​pana që zbuten në një konsistencë të thërrmueshme në frigorifer; Ky version është bërë me biskota Biscoff dhe Lule Rhubarb Pink Swirly. E servirur e ftohtë ose e ngrirë (e plotë ose pjesërisht), është një ëmbëlsirë fantastike për ngjarje të veçanta, ose një ëmbëlsirë që mund ta mbani në frigorifer për ta prerë sipas nevojës – vetëm për veten tuaj.

Përbërësit (shërbimet 8 deri në 10)

4 gota raven të freskët ose të ngrirë të copëtuar

3/4 filxhan sheqer

3 gota krem ​​për rrahje (të ndara)

3 lugë sheqer pluhur (të ndara)

1/4 lugë e vogël vanilje

2 pako Biscoff (ose biskota të holla me xhenxhefil, ose biskota të stilit Speculos)

Në një tenxhere të madhe, ziejini ravenin dhe sheqerin për 10 deri në 15 minuta, derisa raven të jetë zbutur dhe shpërbërë. (Nëse është e freskët, një spërkatje me ujë mund ta ndihmojë të fillojë.) Pasi të keni një salcë të trashë, lëreni mënjanë të ftohet dhe më pas vendoseni në frigorifer derisa të ftohet. (Ju mund ta bëni këtë deri në një javë përpara kohe.)

Në një tas të madh, rrihni 2 gota krem ​​pana me 2 lugë sheqer pluhur dhe vanilje derisa të formohen maja të buta. Palosni kompostën e ftohur të ravenit duke e lënë të përdredhur.

Rreshtoni një tepsi 8 me 4 inç për bukë – një me anë të lartë, nëse e keni – me mbështjellës plastik. Përhapeni disa budallenj raven në fund, më pas filloni të shpërndani biskota me disa budallenj dhe lërini të qëndrojnë drejt në rreshta si libra. (Nuk ka shumë rëndësi se si i rregulloni biskotat – thjesht mendoni për to si tulla, budalla me llaç dhe imagjinoni se si do të dukej seksioni kryq që rezulton.)

Vendosni biskotat derisa tava juaj e bukës të mbushet – disa do të strehojnë dy rreshta biskotash, por tavat e cekëta janë mjaft të thella për vetëm një, megjithëse mund të vendosni disa biskota të sheshta për të mbushur çdo hapësirë ​​shtesë. Përfundoni me një shtresë biskotash sipër, të cilat do të shërbejnë si bazë. Mbulojeni me mbështjellës plastik dhe vendoseni në frigorifer ose ngrini. (Do të jetë më i qëndrueshëm kur të ngrihet dhe mund të shkrihet pak para prerjes, ose pasi fetat të jenë në pjata.)

Kur të vijë koha për të shërbyer, rrihni kremin e mbetur të filxhanit me një lugë sheqer pluhur derisa të formohen maja të buta të forta. Përmbysni tortën e kutisë së akullit në pjatën e servirjes ose në dërrasën e prerjes. (Nëse është i ngrirë, mund t’ju duhet ta lini të qëndrojë për disa minuta, ose të vendosni një leckë të ngrohtë në pjesën e jashtme të tiganit për një minutë që ta ndihmoni të lirohet.) Hiqni mbështjellësin plastik dhe të rrahur. Përhapeni kremin rreth e qark. anësore dhe të sipërme. Nëse është e ngrirë, lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës për rreth 20 minuta për ta bërë më të lehtë prerjen.

Pritini në feta për t’u shërbyer dhe, nëse dëshironi, lërini copat të qëndrojnë në pjatë për disa minuta përpara se t’i shërbeni – ato do të ruajnë formën e tyre, por do të jenë të buta si biskotat dhe kremi.

eaton rrëmujë

Julie van Rosendaal / The Globe and Mail

Rhubarb Eaton Mess është një ëmbëlsirë klasike britanike e vogël-meets-pavlova, e bërë zakonisht me kërcellin e parë të stinës. Mos ngurroni të shtoni fruta të tjera të shijshme në përzierje – manaferrat, kumbullat dhe pjeshkët kombinohen mirë me raven dhe mund të copëtohen dhe shtohen kur të ziejë. Nëse doni të thjeshtoni procesin, filloni me beze të blerë në dyqan; Nëse ju pëlqejnë në këtë mënyrë, ato të bëra në shtëpi janë pak më shumë marshmallow-y.

Përbërësit (shërbimet 6 deri në 8)

3/4 filxhan sheqer

1 lugë niseshte misri

3 te bardha veze te medha

4 gota raven të freskët ose të ngrirë të copëtuar

3/4 filxhan + 2 lugë sheqer (i ndarë)

2 gota krem ​​pana

1/4 lugë e vogël vanilje

Për të bërë beze, ngrohni furrën në 250 F. Në një tas të vogël ose filxhan matëse, rrihni së bashku sheqerin dhe niseshtën e misrit. Në një tas të madh rrihni të bardhat e vezëve derisa të bëhen shkumë; Shtoni gradualisht përzierjen e sheqerit, duke vazhduar të përzieni derisa të përfshihet e gjitha dhe masa të mbajë maja të forta. Hidhni lugë gjelle në një fletë të veshur me pergamenë – mos u shqetësoni për madhësinë ose ndarjen, do t’i prisni gjithsesi – dhe piqini për rreth një orë, derisa të mos thahen shumë. Fikni furrën dhe lërini të ftohen brenda (do të thahen edhe pak), ose lërini të ftohen në tavën jashtë furrës.

Kombinoni raven dhe 3/4 e filxhanit sheqer në një tenxhere dhe gatuajeni në zjarr mesatar-të lartë për 10 deri në 15 minuta, derisa frutat të jenë të buta dhe të shpërbëhen. Bëjeni të trashë ose trazojeni dhe ziejini derisa të prishet plotësisht, shijoni dhe shtoni sheqer nëse është e nevojshme dhe lëreni mënjanë të ftohet. Lëreni në frigorifer derisa të ftohet mirë. (Të dyja, bezeja dhe raven e zier mund të përgatiten deri në një javë përpara.)

Rrihni kremin me dy lugë sheqer dhe vanilje derisa të formojë maja të buta dhe grijeni marengën në copa që të keni copa të mëdha dhe copa më të vogla. Në një tas të vogël ose një gotë individuale, shtroni beze, fruta të ziera të ftohtë dhe krem ​​pana. Shërbejeni menjëherë në mënyrë që marenga të zbutet ose lëreni të qëndrojë për disa minuta.

Nuk është Pranverë nëse nuk mund të kesh raven në gjithçka

Zieni çdo sasi raven të freskët ose të ngrirë të copëtuar me sheqer (3–4 lugë për filxhan raven, ose sipas shijes), me një spërkatje uji ose lëng portokalli nëse keni raven të freskët dhe ka nevojë për ndihmë për të filluar, derisa raven të fillojë të zbërthehet dhe përzierja bëhet e butë dhe e mprehtë. Vazhdoni të gatuani nëse dëshironi më të butë ose më të trashë, më pas vendoseni në frigorifer dhe vendoseni në frigorifer ose ngrini për të paktën një javë. Raven i zier (ose komposto me raven) është e shijshme me lugë mbi kos dhe granola, tërshërë, ëmbëlsira të shkurtra ose akullore, ose përdoret në smoothie ose milkshakes (në të vërtetë!) ose një nga këto receta.

Planifikoni fundjavën tuaj me buletinin tonë të shijes së mirë, duke ofruar këshilla dhe komente për verën, receta, lajme për restorantet dhe më shumë. Regjistrohu sot.

Leave a Comment

Your email address will not be published.