Përmirësimi i shalqirit nuk është diçka e lehtë përveç këtij gazpacho

Disa ushqime janë po aq perfekte sa i ka bërë natyra – nuk ka nevojë të ngrini gishtin. Nuk ka nevojë për përmirësimin e tyre.

Unë do të vendosja një fetë me lëng shalqiri në një ditë të nxehtë vere pranë krye të asaj liste. Pse të ngatërrohemi me perfeksionin?

Për shkak se është perfeksion, unë gjithmonë lë pas recetat e supës me shalqi ose sallatave që shfaqen në këtë periudhë të vitit.

Por kjo recetë e Gazpaços së Shalqirit më tërhoqi vëmendjen. Mund ta ketë bërë shtimi i mentes, qepës së kuqe dhe poblano. Apo ndoshta ishin dekorimet me feta të shalqirit, pjeprit dhe kastravecit që më ndryshuan mendjen.

Ose ndoshta ishte sepse bleva një shalqi të madh që nuk mund ta mbaroja para se të shkonte keq. Në çdo rast, kjo recetë është shumë e lehtë dhe një shtesë e këndshme për një vakt veror. Me fruta dhe kastravec të prerë në feta, është si një gjysmë supë/gjysmë sallatë.

Pjesa më e vështirë e përgatitjes së kësaj recete është mbledhja dhe copëtimi i shalqinit.

Ju mund ta dini tashmë këtë, por vetëm një kujtesë:

• Kontrolloni pikat në terren. Kthejeni pjeprin me kokë poshtë. Nëse gjeni një njollë të verdhë, shalqiri është ende në tokë para se të korret. Një njollë e verdhë do të thotë se kaloi më shumë kohë në hardhi dhe duhet të jetë e ëmbël. Anasjelltas, një njollë e bardhë do të thotë se është zgjedhur shumë herët dhe nuk ka arritur kulmin e pjekurisë.

• Kontrolloni kërcellin. Ngjyra e gjelbër do të thotë se mund të korret shumë shpejt. E tharë zakonisht do të thotë se është një pjepër i pjekur.

• Provoni teknikën e goditjes! Ngjitni shalqinin me dorë ose grusht. Një person i pjekur duhet të ketë një zë të thellë (periudha e të menduarit). Një tingull i zbrazët ose i sheshtë ka më shumë gjasa të zihet shumë.

        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        
        

• Kur e prisni shalqinin në kubikë, prisni skajet. Qëndroni pjeprin në fund dhe filloni të prisni pjesën e trashë të lëkurës poshtë derisa ta hiqni atë. Sigurohuni që të mos i lini ngjyrë të bardhë pjeprit, i cili ka një shije të hidhur. Më pas priteni në copa vertikale, të cilat do të jenë më të lehta për t’u prerë në copa.

Nëse jeni duke kërkuar të prisni shalqirin në “patate të skuqura” shalqini – copa me madhësi të përshtatshme për të ngrënë ushqim – shikoni këtë video të Rachael Ray për një mënyrë të shkëlqyer.

• M. Eileen Brown është Zëvendës Presidente e Shitjeve dhe Marketingut e Daily Herald dhe një supë e pashërueshme. Ajo është e specializuar në supat vegjetariane dhe bloget në soupalooza.com/.

gazpaço shalqiri

4 gota shalqi të copëtuar pa fara

3 lugë qepë të kuqe të copëtuar

1 lugë gjelle gjethe nenexhiku

2 lugë piper poblano të grirë

1 thelpi hudhër

2 lugë gjelle uthull vere të kuqe

3 lugë vaj ulliri

kripë dhe piper

mbushje për supë

1 filxhan shalqi të grirë

1 filxhan pjepër të copëtuar

1 filxhan kastravec të qëruar të copëtuar

4 degë nenexhiku

Hidhini të gjithë përbërësit në blender përveç vajit. Shtoni lugë kripë dhe lugë piper të zi. Më pas mbulojeni dhe bëjeni pure derisa të jetë shumë homogjene.

Pasi të jetë përzier, derdhni ngadalë vaj ulliri në gazpacho ndërsa blenderi është duke punuar. Shijoni dhe rregulloni kripën dhe piperin. Lëreni në frigorifer derisa të jeni gati për t’u shërbyer.

Kombinoni shalqinin, pjeprin dhe kastravecin e copëtuar në një tas. Hidhni bazën e gazpaços me shalqi në tasin për servirje, më pas hidhni sipër supës të prerë në kubikë. Hidhni sipër një degë nenexhiku.

Shënim: Përzieni gazpaçon përpara se ta shërbeni pasi ka tendencë të prishet pak.

4. shërben

Përshtatur nga M. Eileen Brown

Leave a Comment

Your email address will not be published.